Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prázdniny ve Skandinávii

  vydáno  •  Cestování · Prázdniny · Zahraničí
  Každý rok jezdím na prázdniny k babičce a dědečkovi do Švédska. Bydlí poblíž třetího největšího švédského města Malmö. Jezdím do Švédska moc ráda. Je zde krásná příroda, lidé o ni hodně pečují, stejně tak o své domy.

  Švédsko - Cestou za polarní kruh, © David Choc

  Když se vydaří počasí, je tady moc hezké koupání v moři. Pláže na samém jihozápadním výběžku Švédska (Skanör, Falsterbo) mají bělostný písek a jsou výborně udržované.
  V lesích rostou hojně houby a lesní plody, letos se mi podařilo najít lišky a divoké brusinky. Švédové moc do lesa nahouby nechodí, takže šance na pořádný úlovek je vysoká.

  S taťkou a dědou jezdíme také chytat ryby k moři. Zatím jsme toho moc nechytili, jen pár sleďů a tresek. Rybářům chytajícím okolo nás se podařilo chytit úhoře a platýze. Skvělé je, že chytat ryby v moři se tady může libovolně bez povolení. I když nic nechytíme, západ slunce nad mořem stojí za to!

  Komu chybí ruch velkoměsta, může se vydat na výlet do Kodaně, hlavního města Dánska. Dnes je to celkem jednoduché, protože Malmö je s Kodaní spojeno 12 km dlouhým mostem, na který navazuje 5 km dlouhý podmořský tunel. Tunel ústí u jednoho z největších evropských letišť Kastrup.

  Dojeli jsme až do samotného centra k zábavnímu parku Tivoli. V něm je spousta atrakcí pro děti a můžete tady ztrávit i celý den. My jsme si však šli do centra prohlédnout paláce a zahrady.

  V Kodani sídlí dánská královna Margrethe II, žije převážně v paláci Amalienborg. Já jsem ji tam nepotkala, zato jsem tam viděla její královskou gardu v typických mědvědích beranicích. Došli jsme až k soše malé mořské víly, postavičce podle H. Ch. Andersena, která je symbolem Kodaně.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi KarolinaB11

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 3. září 2008 v 17:19.
  kucerkamonika v něm napsal:

  kucerkamonika

  dobré25

  Příspěvek z 23. srpna 2008 ve 14:32.
  misula14 v něm napsala:

  hezky

  jo je to ggoooddddddddddddddd2525252525

  Příspěvek z 22. srpna 2008 v 10:07.
  MisaPavlikova v něm napsal:

  Reakce na 123a:

  Jo to já taky já bych tam měla přímo záchvyty smíchu111 222222