Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pražská zoo láká do džungle i na úpatí Himaláje

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha · Chovatelství · Ptáci · ZOO
  Zoologické zahrady nabízejí tolik různých druhů zvířat, že je někdy velmi těžké se rozhodnout, ke kterému výběhu zamířit. My vás tentokrát pozveme na návštěvu k lidským praprapředkům – lidoopům, které můžete pozorovat v pražské zoo. Pokud patříte spíš mezi obdivovatele ptačí říše, pak vám nabídneme jedinečnou pozorovatelnu na úpatí Himaláje.

  ZOO Praha, pavilon Indonéská džungle, © Radkaa

  V zoo bývají k vidění dva druhy návštěvníků. První z nich by mohli být označeni jako orientační běžci či lovci kešek. Sotva zahlédnou chlupatý kožich ledního medvěda, už pádí k dalšímu výběhu. Chtějí ještě přece vidět slony, hrochy, tygry, tučňáky, žirafy, gorily…

  Chovají se jakoby každá klec představovala stanoviště, kolem kterého je třeba proběhnout nebo jako když se snaží najít co největší množství skrýší při geocachingu.

  Mnohem méně návštěvníků snese označení průzkumníci - pozorovatelé. Poznáte je podle toho, že míří k předem vybraným výběhům. Většinou vědí kdy a kde se koná komentované krmení nebo kde je možné pozorovat mláďata. Nespěchají a u vybraného druhu klidně tráví mnoho minut. Díky tomu mají šanci nahlédnout do života jednotlivých zvířat.

  Tohle není Moja, to je přece Kiburi

  Možná by se vám příliš nelíbilo, kdyby vám někdo do obýváku umístil kamery a nabídl ostatním, že se mohou kdykoli podívat, co se u vás doma děje. Ale v případě slavné rodiny goril nížinných z pražské zoo je to trochu jiné. Táta Richard i máma Kijivu mohou být na své potomky opravdu pyšní.

  Zvýšený zájem médií i návštěvníků o pavilon goril odstartovalo 13. prosince 2004 narození prvního mláděte gorily nížinné v České republice. Samička dostala jméno Moja, což ve svahilštině znamená "první", respektive "jedna" ("jednička") a stala se doslova celebritou. A tak, ačkoli dnes už je Moja šestiletá slečna, občas návštěvníci pavilonu nejmenší gorilu nazývají Mojou.

  Gorilí slečna Moja.Nejmladší člen gorilí rodiny - neposeda Tatu.

  Zleva Moja, vpravo Tatu. Fotografováno v září 2008 v pražské zoo.

  Druhým odchovaným gorilím mládětem v Česku je sameček Tatu. Ten se narodil 30. května 2007 také v Praze. Jeden z významů jména Tatu ve svahilštině je "třetí". I třetí odchované mládě gorilí samice Kijivu a samce Richarda je kluk. Narodil se 24. dubna 2010 a dostal svahilské jméno Kiburi. To v překladu znamená hrdý. Podle zpráv ošetřovatelů by se však klidně mohl jmenovat třeba Finicky. Tohle slovo totiž ve svahilštině znamená mlsný.

  Nejmladší člen rodiny goril nížinných v pražské zoo - sameček Kiburi.Nejmladší člen rodiny goril nížinných v pražské zoo - sameček Kiburi.

  Nejmladší člen rodiny goril nížinných v pražské zoo - sameček Kiburi. Foto - březen 2010.

  Svůj den gorily tráví v expozici o výměře 250 metrů2 s vyhřívanými stěnami i podlahou, kde mohou dovádět na mohutných dubových kmenech i odpočívat v měkké vrstvě bukových štěpek či pohodlných hnízdech z dřevité vlny. Na jídlo však chodí do zázemních "ložnic". Zde, mimo zraky návštěvníků, usedá každá gorila ke svým krmným dveřím, u nichž dostává hlavní dávku potravy.

  Samec Richard při odpolední svačině.Tatu při odpolední svačině.

  Vlevo je samec Richard při odpolední svačině, v pravo malý Tatu. Fotografie ze září 2008. 

  Ložnice jsou rozděleny přepážkami, aby bylo možné v případě nesvárů ve skupině některé jedince pohodlně a bezpečně oddělit. Pražské gorily mají k dispozici také venkovní výběh. Svažitý terén využívá rodinka s oblibou hlavně v průběhu slunečných letních dnů.

  Gorily nížinné jsou podle červeného seznamu IUCN kriticky ohrožený druh. Jejich populace byla v průběhu tří generací snížena o více než 80 %! Předpokládá se, že v roce 2000 žilo jen asi 94 000 jedinců.

  Orangutan - lesní muž ze Sumatry

  Slovo orangutan pochází z malajského orang utan a znamená něco jako "lesní muž". Tento rod lidoopů žije v tropických deštných pralesech ostrovů Bornea a Sumatry. V současnosti se popisují dva druhy, ohrožený orangutan bornejský, který je typovým druhem rodu, a kriticky ohrožený orangutan sumaterský.

  Vzácné orangutany sumaterské můžete pozorovat v horním patře pavilonu Indonéská džungle. V případě teplého počasí je uvidíte i ve venkovním výběhu. Jsou to zástupci kriticky ohroženého poddruhu lidoopů. V jejich domovině – na ostrově Sumatra - žije nyní méně než 7 300 jedinců. Důvodem kritické situace tohoto druhu je těžba dřeva. Ta vzrostla hlavně po tsunami v roce 2004. Životní prostor orangutanů ohrožuje také zakládání plantáží palmy olejné a výstavba silnic.

  Orangutany sumaterské můžete pozorovat v pavilonu Indonéská džungle.Orangutan sumaterský bývá někdy nazývá též lesní muž ze Sumatry.

  Orangutany sumaterské můžete pozorovat v pavilonu Indonéské džungle.

  Nejslavnějším pražským orangutanem je samec Kama. Narodil se 21. 6. 1971 a byl prvním orangutanem sumaterským (Pongo pygmaeus abelii), který se v historii zoologických zahrad v tehdejším Československu narodil. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, pocházeli ze Sumatry a do pražské zoo přišli jako mláďata.

  Orangutan posvačil a přichystal se k odpočinku.

  Sumatra je s rozlohou 443 066 km2 šestým největší ostrovem světa. Pro srovnání – Česká republika má rozlohu 79 000 km2 a je tedy přibližně 5,6x menší. Sumatra se nachází v západní části souostroví Velké Sundy a je součástí Indonésie. Nejdelší osa ostrova směřuje přibližně severozápadně a uprostřed ostrova protíná rovník. Vnitrozemí ostrova je rozděleno na dvě části: hornaté území na západě a bažinatá nížina na východě. Značná část Sumatry je pokryta deštným pralesem. Nejvyšším vrcholem Sumatry je 3 805 m vysoká hora Kerinci.

  Námluvy v pavilonu Sečuán: tok satyra Temminckova

  Pokud patříte spíš mezi obdivovatele ptačí říše, pak vám doporučujeme jedinečnou pozorovatelnu v pavilonu Sečuán. Jen co se trochu rozkoukáte, budete překvapeni, jak pestrý je ptačí svět na úpatí Himaláje. V plné kráse se v těchto dnech předvádí satyr Temmnickův, hrabavý pták z čeledi bažantovitých. Je největším obyvatelem pavilonu Sečuán, a tak ho opravdu nepřehlédnete.

  Je to nejčastěji chovaný i nejvíce rozšířený zástupce satyrů. Do Evropy byl poprvé dovezen v roce 1864 do Zoo Londýn. V naší zemi se poprvé objevil tento satyr koncem sedmdesátých let minulého století a v té době byl u nás poprvé odchován.

  Satyr Temminckův. Samec s částečně roztaženým lalokem, jehož předvádění je součástí námluv. Satyr Temminckův. Samec s roztaženým lalokem, jehož předvádění je součástí námluv.

  Samec satyra Temminckova v období toku zvětšuje svýj barevný "bryndáček".

  Pokud budete mít dost pozorovatelské trpělivosti a taky trochu štěstí, pak můžete být svědky toku. Pod bradou, jako všichni satyrové, má satyr Temminckův holou kůži. Ta při toku vytváří jakýsi barevný bryndáček, který je co do rozměrů mezi satyry největší. Během několika vteřin pak bryndáček a růžky opět mizí. Rozdíly jsou patrné na první pohled.

  Irena tyrkysová

  Irena tyrkysová

  Brkoslav severní je jedním z obyvatel pavilonu Sečuán.

  Brkoslav severní

  Zahájení 80. sezony zoo praha: 26.3.2011

  Start jubilejní, 80. sezony pražské zoo je naplánován na sobotu 26. března 2011. Pro návštěvníky je připraveno slavnostní otevření galerie a občerstvení ve zrekonstruovaných Gočárových domech, křest knížky Ondřeje Suchého "Úsměvy z historie pražské zoo" a oslava 6. narozenin samice Hary koně Převalského, erbovního zvířete Zoo Praha. Více informací o historii pražské zoo si můžete přečíst v článku Zoo není žádný cirkus nebo na stránkách www.zoopraha.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 27. dubna 2011 v 15:03.
  niss13 v něm napsal:

  zoo

  Ja mám veľmi rád zvieratka.
  Rád chodím do zoo sú tam veľmi pekné zvieratka ako opice,plameniaky,slony,pávy,hady,pavúky,daniele,žirafy atď.16

  Příspěvek z 8. dubna 2011 ve 21:27.
  Dedýsek v něm napsal:

  Zoo

  Já zoo přímo miluju:) Je to přijemný,strávit den s exotickými zvířaty:) Zoo Dvůr Králové,Praha,Liberec,Plzeň,Hodonín....každé prázdniny navštěvuju další a další164

  Příspěvek z 20. března 2011 v 15:25.
  feninova v něm napsala:

  Feninova

  Taky jsem byla poprvé v Pražské zoo a velmi mě překvapila 254