Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Před rozvodem na sebe i na mě pořád jen křičeli...

  vydáno  •  Rodičům · Rodina
  Když jsem byla malá, tak jsem si představovala, že rozvedení rodiče jsou jen z knížek, ale že se to opravdu stane jen málokdy. Jak jsem vyrůstala, zjistila jsem, že hodně rodičů mých kamarádů je rozvedených. Nikdy jsem se jich na to, jaké to je, neptala, protože je to určitě pro ně těžké a nevěděla jsem, jestli by se o tom chtěli bavit.

  Rozvod, rozchod, © Profimedia.cz

  Já osobně bych asi nepřežila, kdyby se moji rodiče rozvedli. Ale pak jsem na jednom hudebním táboře potkala dívku, která se jmenovala Kája a byla asi tak čtrnáctiletá.

  Zdála se mi nějaká zamlklá a smutná. Zeptala jsem se, jestli ji něco netrápí. Byla u toho ještě další holka, Arleta, které je skoro třináct. Kája se místo odpovědi rozbrečela a pak nám řekla, že se netěší domů.

  Když jsme se jí ptali proč, řekla, že se její rodiče jen hádají a když už si myslí, že spí, tak na sebe něco křičí a že se bojí, že se brzo rozvedou. Nevěděla jsem, co jí na to mám říct. Bylo by zvláštní říkat o pár let starší dívce, že se určitě nerozvedou, ať už nebrečí a že se to zase napraví. Opravdu se přece mohlo stát, že se její rodiče rozvedou.

  Máš problém?

  Možná máš problém, s kterým se nedokážeš poprat sám/sama. Zkus nahlédnout do poradny Alík radí dětem a najít tam příslušné téma. Pokud není, vyhledej dotazy podle určitého slova, třeba rozvod. Možná odpověď na svou otázku najdeš hned. Pokud ne, můžeš se (anonymně) zeptat.

  Ale než jsem stačila něco říct, předběhla mě Arleta. Povídala, že její rodiče se rozvedli, když jí bylo sedm let, ale že byla ještě malá, než aby to chápala. Ale přesto si vzpomíná, že se rodiče neustále hádali, křičeli a byli najednou mnohem přísnější, křičeli kvůli sebemenší věci a později se o ni přestali tolik zajímat a ona nevěděla, co se děje, a byla smutná.

  Řekla ale, že když se její rodiče od sebe odloučili a rozvedli se, tak se asi za dva měsíce usmířili. Když se potkají, normálně se pozdraví a popovídají si, k narozeninách a Vánocům si dávají dárky a chápou, že ona chce chvíli být u každého. Jeden týden bydlí u maminky a jeden u táty a jeho nové přítelkyně.

  Říkala, že je máma moc hodná a snaží se jí to zlehčovat a táta si pro ni najde vždycky čas. Vyprávěla, že to má i nějaké výhody: u táty i mámy má vlastní pokoj, dostává od každého rodiče kapesné, takže má dvakrát tolik, a že její rodiče bydlí hodně blízko, takže když je třeba ten týden u mámy a už ji to tam nebaví, nebo tam jejich kočka moc vyvádí, tak zaběhne k tátovi a obráceně. A že je to mnohem lepší než před rozvodem, kdy na sebe pořád jen křičeli a ona musela bydlet s nimi v bytě. Je tedy dobře, že se rozvedli, když to mezi nimi neklapalo.

  I když to bylo pro ni ze začátku příšerné, brzy si zvykla a považuje to za normální. Vůbec se nelitovala, spíš litovala ty, jejichž rodiče bydlí hodně daleko od sebe a třeba druhého rodiče už roky neviděli. Jako moje kamarádka, která je z Ukrajiny a její otec a bratr se tam vrátili. Už je neviděla tři roky.

  Arleta se nesnažila Káju utěšit, že k tomu určitě nedojde, ale řekla jí, že se zase usmíří a kdyby ne, tak se holt musí smířit s pravdou, že to možná tak bude lepší. Ona a její mladší bratr mají pořád milovat oba rodiče stejně a snažit se, aby u každého trávili přibližně stejně času. Že má být silná a nemá ztrácet naději.

  Pomáhejte těm, kteří mají nějaké problémy v rodině, ať už jsou jejich rodiče rozvedení, nebo jim někdo hodně blízký zemřel, nebo něco jiného. A pokud si sami nebudete vědět s něčím rady, nestyďte se zeptat a nechat si poradit.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (29)

  Příspěvek z 17. října 2009 v 19:40.
  lajunka v něm napsal:

  Reakce na bokuka:

  hele promin ale to je neco jinyho.u rozchodu nemusis chodit na soud s pravnikem a kdyz mas este dite tak se o nej tak trochu hadate.psala jsem ten clanek zazila jsem to taky.a tohle co ti pisu je ze skusenosti.65364

  Příspěvek z 17. října 2009 v 19:34.
  lajunka v něm napsal:

  zazila jsem to taki

  bylo to hrozny porad tata rikal ze maminka dela vsechno spatne ale bylo to jinak chybi delali oni dva i on tak trochu sm tim padem poznala jakej tata je1327531811141723

  Příspěvek z 12. října 2009 ve 14:04.
  Barbořička v něm napsala:

  rozvod

  ještě sem to nezažila a myslím že nezažiju