Alíkovina

Představujeme knížky z Albatrosu

vydáno  •  Kultura
Věřím, že tentokrát si přijdou na své všichni. Pamatovali jsme na začínající čtenáře, na čtenáře se zájmem o pravěk, ba dokonce si na své přijdou i ti, kteří mají rádi, když v knížce je víc obrázků než písmenek…

Když se řekne Albatros, vybaví si většina z vás nejspíš mořského ptáka, který se proslavil jako vynikající letec na dlouhé tratě. Nejrychlejším vytrvalostním letcem na dlouhé tratě je albatros stěhovavý (Diomedea exulans). Bylo dokázáno, že uletí 800 kilometrů průměrnou rychlostí 56 kilometrů v hodině. Ten u nás však nežije…

Nemálo z vás si při slově Albatros vybaví knižní nakladatelství s hodně dlouho tradicí. Ta začala už v roce 1949 (tehdy se jmenovalo Státní nakladatelství dětské knihy – SNDK).

V nakladatelství Albatros vyšlo více než 10 tisíc titulů v celkovém nákladu přesahující 350 miliónů výtisků!

Jen si schválně zkuste otevřít některou z knížek, které doma máte. Docela na konci je stránka, kde se dozvíte nejen kdo knihu napsal, ilustroval, graficky upravil, ale také, jaké má pořadové číslo. Ty, které vám představíme dnes, mají čísla opravdu vysoká: 10114, 10158 a 10165.

Jak se léčí sedmilháři?

Sedmilhář JosífekPrvňáček Josífek je malý neposlucha, rád si vymýšlí a často i lže. A tak o něm Daniela Krolupperová napsala knížku Sedmilhář Josífek. Možná si řeknete, že to není nic pro vás, že přeci NIKDY ani maličko nelžete. Dobrá. Zkuste se pomalu vrátit den, dva zpátky a hledejte, jestli jste vždycky všem říkali jen pravdu.

Nejspíš dřív nebo později na nějakou tu menší lež narazíte. Jenže Josífek, ten vršil jednu lež na druhou tak pilně, až to jeho rodiče přestalo bavit. Rozhodli se, že svého malého sedmilháře vyléčí. Jak to udělali a zda byla jejich léčba úspěšná se dočtete v knížce, která je určena čtenářům od 6 let.

Svět pravěku

Svět pravěkuSvětem pravěku vás provede přední český paleontolog, pracovník Národního muzea a autor celé řady dalších knih o prehistorii Bořivoj Záruba. V současné době se odhaduje, že na Zemi žije přibližně 30 milionů druhů živočichů. Jenže ti představují pouhé 1% z počtu druhů, které se kdy na Zemi objevily!

Svět pravěku nabízí čtenářům řadu pohledů na krajiny světů dávno zaniklých a představuje jejich podivuhodné obyvatele a zároveň mapuje cestu, po níž se ubíral vývoj života na naší planetě. Knihu ilustroval akademický malíř Jan Sovák, světoznámý ilustrátor zabývající se prehistorií, který žije a pracuje v Kanadě.

Nechybí mapky, časové přímky a také spousta fotografií zkamenělin – fosilií. Nečekejte tedy jen knihu plnou dinosaurů, ale také otisky třetihorních listů, jurskou vážku či šišku, která rostla na borovici v mladších třetihorách…

Nestárnoucí Mikuláš?

Diář Malého Mikuláše 2009Zatímco lidé stárnou, na literární hrdiny roky příliš neplatí. Malý Mikuláš (Le petit Nicolas) své patálie a průšvihy prožívá už rovných padesát let. A jak se zdá, ještě mu to nějaký čas vydrží. Vždyť s více než 10 miliony prodaných výtisků ve více než 30 zemích, se stal ve světě jedním z nejznámějších symbolů Francie.

Pro všechny, kteří Mikuláše, Vendelína, Fridolína, Kryšpína, Albína, Viktorína, Celestýna i Marii-Hedviku oblíbili, je tu Diář malého Mikuláše 2009. Kromě kalendáře v něm najdete spoustu krátkých citací z Mikulášových příběhů, nechybí ilustrace Jeana-Jaquese Sempého. Prázdniny vánoční, velikonoční i letní si můžete zpestřit i čtením příběhů o Mikulášovi a jeho kamarádech.

Ale pozor. Nedoporučujeme číst pod lavicí! Nejen, že by vám diář, který je tak trochu i kniha mohli učitelé zabavit (aby si sami pěkně početli), ale mohli by v jeho závěru objevit, že tam není jen místo na poznámky, ale také na tresty. Už jsou rovnou předepsané: „Během vyučování mám dávat pozor, a nezabývat se nejrůznějšími hloupostmi, neboť chodím do školy proto, abych se vzdělával, nikoli abych se tam rozptyloval nebo bavil.“

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (22)

Příspěvek z 17. října 2008 ve 21:19.
darx v něm napsal:

darx

ja jsem nikdy nic nevyhrala13

Příspěvek z 17. října 2008 v 19:28.
machatka v něm napsal:

Reakce na jejda58:

ghghghghghgh

Příspěvek z 17. října 2008 v 19:28.
machatka v něm napsal:

néééééééééééééé

já sem ještě nikdy nic nevihrla alespon tohle by sem chtěla vyhrat (diář) ale určitě zase ne 555555555555555555555