Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Představujeme olympijské symboly

  vydáno  •  sport · olympiáda · zima · léto
  Připravte si dlaně na potlesk, rozpis volného času a hodně místa před televizní obrazovkou. Olympijské hry jsou těsně před startem. Poprvé je sledovali lidé v roce 1896 pod řeckým sluncem v krásném městě - Aténách. Od roku 1294 se začala psát historie zimních olympijských her. Poprvé se konaly ve francouzském Chamonix.

  Olympiáda, olympijské kruhy, © Profimedia.cz

  Čtyřletý cyklus sportovního kralování narušily pouze dvě světové války. Olympiáda se tedy nekonala v letech 1916, 1940 a 1944. V pátek 8. 8. 2008, přesně ve 14.08 hodin našeho času (v Číně je o 6 hodin více, číli ve 20.08 hodin) byly zahájeny XXIX. Letní olympijské hry. Symboly OH jsou všem jasné – logo, vlajka a heslo.

  Po čtyřech letech se střídají také zimní olympijské hry. Ty letošní, XXI. zimní olympijské hry, začnou v kanadském Vancouveru v sobotu 13. 2. 2010 ve 3:00 hodiny (tedy 12. 2. 2010 18:00 místního času). Aktuální informace najdete ve sportovním zpravodajství iDNES.cz

   Vancouver 2010

  LOGO - Nejvyšší a hlavní olympijský symbol, který pozná 90% obyvatel planety. Je vytvářen pěti vzájemně propletenými kruhy (zleva doprava nahoře modrý, černý a červený, žlutý a zelený dole). Vzájemné vazby kruhů symbolizují svět spojovaný olympijskou myšlenkou.

  VLAJKA - Na bílém podkladě ve středu umístěný olympijský symbol pěti barevných kruhů přenáší i na vlajku symbolicky olympijské propojení kontinentů. Vlajku schválil VI. olympijský kongres v Paříži v roce 1914. Vztyčování vlajky je důležitým aktem zahajovacího ceremoniálu her, při slavnostním zakončení her se vlajka stahuje.

  HESLO - Olympijské heslo, jedna z dalších symbolik, má krédo „Citius, Altius, Fortius“ (rychleji, výše, silněji). Autorství se připisuje příteli Pierre de Coubertina, pedagogovi a sportovnímu funkcionáři R. P. Didonovi. Vyjadřuje poselství MOV ke všem, kdo náleží k olympijskému hnutí: usilovat o neustálý pokrok, vyniknout v souladu s duchem olympismu.

  více o olympiádách

  Informace byly čerpány z oficiálních stránek Českého olympijského výboru - www.olympic.cz

  Oficiální stránky Mezinárodního olympijského výboru www.olympic.org (anglicky, francouzsky)

  Další informace najdete na stránkách internetové encyklopedie Wikipedia (česky)

  Více obrázků a informací nabízí anglická verze Wikipedie pod heslem Olympic Games (anglicky)

  Na olympiádu jezdí sportovci dokázat světu i sami sobě, co skutečně umí, co v nich dřímá a jak zvládnou boj se soupeři a s vlastní vůlí. Nebudeme sledovat „jen“ jízdu na kole, plavání ve vodě, kopání do míče či ostatní druhy sportů. Na jednom místě planety se spojí národy.

  Lidé se vykašlou na barvu pleti, rodný jazyk a odlišnou víru. Svým srdcem začnou dokazovat světu, že OLYPIADA je více, než hra. Je to tvrdý boj o přežití sportovního ducha a naděje, že člověk je v podstatě vznešený tvor, který má v sobě tu nejdůležitější vlastnost – lidskost...

  I. zimní olympijské hry - Chamonixox

  Původně se konaly jako Týden zimních sportů (25. 1. – 4. 2. 1924) pod patronací Mezinárodního olympijského výboru. Teprve na VIII. olympijském kongresu v Praze v květnu 1925 byl přijat návrh Josefa Rösslera-Ořovského, aby tento "týden" byl se zpětnou platností uznán za I. zimní olympijské hry.

  V Chamonix se soutěžilo v pěti druzích sportu – v jízdě na bobech, krasobruslení, ledním hokeji, lyžování a rychlobruslení. Hrdiny her byli norský lyžař Thorleif Haug a finský rychlobruslař Arnold Thunberg, kteří získali po třech zlatých medailích.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 13. srpna 2008 v 16:14.
  Axem v něm napsal:

  Reakce na sněnka1:

  Já se budu dívat na českej EuroSport 26 krom toho tam dávaj taky úža okomentovaný motorky jéééééééééé19 (motocygl 21)

  Příspěvek z 13. srpna 2008 v 16:12.
  Axem v něm napsal:

  Reakce na Gulivka:

  2dyť v číně je tak hnusný ovzduší ble17 a vůbec jako v číně a nádherně? jen si vem co všechno je Made in China a kolik procent z toho je kvalitní21

  Příspěvek z 13. srpna 2008 v 16:10.
  Axem v něm napsal:

  Reakce na Sabaku_no_Gaara:

  Pokud by ty atomovky byly na kraji Jihovýchodu tak by to zasáhlo i do vašeho pole a rusy by to nezajímalo26