Alíkovina

Přeneste se o 40 let zpět a sledujte, jak Apollo 11 letí k Měsíci

vydáno  •  Vesmír
Psal se 16. červenec 1969, když se Apollo 11 s astronauty Armstrongem, Aldrinem a Collinsem vydalo na historický let na Měsíc. Přeneste se o 40 let zpět a poslechněte si komunikaci mise s řídícím centrem. Misi si lze na internetu připomenout krok po kroku, včetně infografiky či videí z paluby.

Buzz Aldrin na Měsíci. Červenec 1969, © Profimedia.cz

Šestnáctého červencového dne před čtyřiceti lety se k Měsíci - respektive na oběžnou dráhu - vydalo nesmírně složité těleso složené ze tří milionů součástek. Bylo vysoké jako 36patrová budova, vážilo 3 817 tun a neslo jméno Saturn V. Větší a silnější raketu lidstvo do té doby nepostavilo.

Na jeho špici se v malé kabině Apolla 11 tísnili Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins. První dva jmenovaní dosáhli jako první lidé vůbec měsíčního povrchu, pomyslné mety vesmírných závodů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

Neil Armstrong ale ideologické rozdíly nedělal. "Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro celé lidstvo," řekl.

40 LET ZPĚT: START APOLLA 11

Poslouchejte živou komunikaci ze startu Apollo 11

První muž na Měsíci Armstrong se po svém odchodu z NASA v podstatě stáhl z veřejného života. Plachý astronaut autogramy nedává, dokonce ani nedorazí na oslavy přistání na měsíčním povrchu, které NASA naplánovala. Obává se mimo jiné i lovců suvenýrů - v roce 2005 jeden holič z Ohia prodal jeho vlasy sběrateli za 3 000 dolarů.

Deník z cesty na Měsíc

Novinář Karel Pacner vzpomíná na serveru Technet.cz: Při startu se třásla země, u ucha mi střílel kulomet

Na Měsíci se vystřídalo celkem 12 astronautů, než projekt Apollo skončil. Posledním z nich byl Eugene Cernan, Američan s československými předky. Nyní, po 40 letech, NASA chystá velkolepý návrat. A Měsíc, budou-li peníze, se stane domovem stálé základny a odrazovým můstkem letu k Marsu.

KENNEDYHO VESMÍRNÉ STŘEDISKO

Kennedyho vesmírné středisko na Floridě, místo startu lodí Apollo a domovský přístav raketoplánů, je v posledních letech často v centru pozornosti kvůli špatnému počasí, které brzdí starty či přistání vesmírných lodí.

Jeho zřízením ale NASA sledovala i geografické výhody deštivé a bouřlivé Floridy. Rakety se mohou snadno vydat východním směrem a nad Atlantik, což snižuje riziko, že by v případě neštěstí kolosy plné paliva spadly do obydlených oblastí. Zároveň je Florida z kontinentální části USA nejblíž rovníku, což při startu šetří energii.

Článek jsme převzali ze serveru iDNES.cz

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (21)

Příspěvek z 1. srpna 2009 ve 14:10.
general98 v něm napsal:

Reakce na Bajíček:

Lajka

Příspěvek z 1. srpna 2009 ve 14:10.
general98 v něm napsal:

Reakce na Brčko9:

To mají vyretušovaný obrazek. Máš pravdu. To je pouze takový fígl, jak Američani ze sebe dělají borce.

Příspěvek z 1. srpna 2009 ve 14:09.
general98 v něm napsal:

Reakce na Brčko9:

To byl překlep na klávesnici, díky za opravenou chybu. Já jen říkám, že Armstrong se opičil od Gagarina, tedy podle mě.  88881111111