Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Převratné vynálezy 20. století

  vydáno  •  Škola a poznání · Věda a technika · Historie
  Kdysi jsme žili v jeskyních. Živili se lovem a vyráběli nástroje z kamene. Dnes využíváme moderní techniky, která za nás často dokáže i pracovat. Co k tomu ale vedlo? Jaké byly naše první krůčky? Které vynálezy nám změnily a usnadnily život?

  Blériot XI. – nejstarší provozuschopné letadlo v Evropě - Letadlo se přepravuje rozložené v kamionu. , © Lukáš Bíba

  V článku Sedm divů světa jsme se dozvěděli něco o významných stavbách a sochách. Všechny tyto památky, ale vznikly před naším letopočtem (př.n.l.). Tento článek bude spíše o technických vynálezech poslední doby. Lidstvo během 20. století (tedy minulého století) objevilo několik převratných vynálezů. Některé změnily dějiny a ovlivňují nás dodnes. Tak např. první lety přes oceán, nebo do vesmíru, první rádio, počítač, lékařské objevy a spousta dalších.

  Historie letectví je velice zajímavá a stará. Jestli sis myslel, že se lidé létáním začali zabývat až v minulém století, tak ses pletl. Už od starověku chtěl člověk umět létat jako pták. Dokladem toho mohou být pověsti například Daidalos a Ikaros. Významnější pokusy o let podnikl až Leonardo da Vinci. Ten je jedním z největších vynálezců své doby. Žil ve středověku, na přelomu 15. a 16. století. Už tenkrát dokázal nakreslit a snad také sestrojit několik zajímavých vynálezů. Kromě jiného načrtl stroj podobný dnešnímu vrtulníku. Leonardovy spisy byly objeveny teprve nedávno. Možná proto, ještě dlouhou dobu po jeho smrti, nikdo nevzlétl.

  Pro zajímavost byl první vrtulník vyroben až v r. 1938. Konec 19. a 20. století byl pro létání velice důležitý. Nejznámějšími průkopníky jsou asi bratři Wrightové. Ti vyrobili první stroje, které byly plně pod kontrolou pilota a vydržely ve vzduchu delší dobu. Do této doby je letectví poznamenáno spoustou nehod a nešťastných událostí. Dnes už je však poměrně bezpečné. Mnohem více zajímavostí najdeš na stránkách www.letadla.info, nebo www.hsk.blog.cz.

  Lety do vesmíru jsou záležitostí posledních 60-ti let. Rok 2007 je dokonce přesně 60. výročím vypuštění první umělé družice do vesmíru. Ta se jmenovala Sputnik 1 a byla vypuštěna z ruského kosmodromu Baykonur. Sputnik v překladu znamená něco jako "přítel na cesty".

  Rusko bylo tedy první zemí, které se podařilo vyslat do vesmíru družici. Ta na oběžné dráze vydržela 92 dní. V průměru měla 58 centimetrů, tedy asi jako velká pizza. Vážila 83 kilogramů, což je asi váha dospělého muže. Její rychlost dosahovala přibližně 8 kilometrů za sekundu. Pro srovnání si snad můžeš jen představit tisíckrát větší rychlost, než je rychlost auta při rozjezdu. Než oběhla celou Zemi trvalo jí to jen 96 minut. Další zajímavosti o vesmírných letech si můžeš přečíst na stránkách www.21stoleti.cz.

  Jiným důležitým vynálezem se stalo rádio. Historicky první přenos hlasu na rádiových vlnách proběhl o Vánocích r. 1906. Tento hlas patřil Reginaldovi A. Fessendenovi. Tenkrát, když seděl sám v místnosti plné podivných strojů ani nevěděl, jestli ho někdo slyší. Zajímavosti a perličky najdeš na webových stránkách www.fi.muni.cz.

  Velký přínos pro vědu a techniku byl vynález počítače. Ten první se jmenoval ENIAC. Je to zkratka z anglických slov Electronic Numerial Integrator and Computer. R. 1943 na tomto vynálezu začali pracovat J. Presper Eckert a J. William Mauchy. Nebyl to ale klasický počítač, jak ho znáš dnes. ENIAC měl asi 150 metrů čtverečních, což je přibližná rozloha tenisového kurtu. Vážil 27 tun a za vteřinu zvládal asi jen 5 000 operací. Dnešní počítače za stejnou dobu udělají několik miliard operací. ENIAC byl vyroben hlavně pro vojenské účely. Měl fungovat pouze pro složité výpočty. Další podrobnosti se můžeš dozvědět na stránkách www.zive.cz.

  Neméně důležitými jsou také lékařské objevy této doby. Jedny z nejvýznamnějších jsou např. první úspěšná transplantace (to znamená výměna špatně fungující části lidského těla za zdravou). Tenkrát se lékaři pokusili transplantovat oční rohovku. Operace, díky doktoru E. Konradovi Zimmrovi, dopadla úspěšně. Jiným velkým objevem byl nález penicilinu. Tento lék ti pan doktor může předepsat třeba na angínu. Díky němu se uzdravíš, ale dřív se na takovéto nemoci mohlo i umřít.

  Tento krátký přehled je jen malou ukázkou lidských dovedností. Lidé pořád vynalézají, objevují, nebo hledají něco nového. Vše se vyvíjí. Kdo ví, jak budeme žít třeba za deset let? Co nás všechno čeká? Zajímavé odpovědi na tyto otázky můžeš najít ve sci-fi filmech. I ty nejodvážnější se totiž mohou stát skutečností!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!