Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prezidentské a parlamentní volby

  vydáno

  Chtěl by ses o volbách do Parlamentu, či volbách prezidenta něco dozvědět? Potom je tedy tento článek přesně pro Tebe.

  Pražský hrad, © Profimedia.cz

  Ahoj, jistě již většina z vás zaznamenala, že v tomto školním roce se bude volit nový prezident a poslanci do poslanecké sněmovny. Půjdou volit i vaši rodiče nebo prarodiče? 8-o

  Volební právo
  Začneme od samotného začátku. Všichni jistě víte, že volit může každý občan České republiky po dosažení dospělosti (18 let). Volit nemůže ten, kdo je mladší 18 let a nebo je zbaven svéprávnosti. Dříve to však takhle nebylo. Volit mohli pouze lidé, kteří byli bohatí a navíc mohli volit pouze muži. I když mi ještě není 18 let, záleží mi na tom, aby šlo volit co nejvíce lidí, protože pokud jde volit nedostatek osob, většinou se stává, že lidé nadávají, jaká strana (či prezident) byla zvolena.

  Jaké volby u nás bývají?
  V České republice se konají prezidentské volby, volby do Parlamentu (a to zvlášť do Poslanecké sněmovny a zvlášť do Senátu), krajské volby a obecní volby. Kromě toho se na území ČR konají i volby do Evropského parlamentu. Tento článek je věnován především volbám prezidenta a volbám do Poslanecké sněmovny.

  Volby prezidenta České republiky
  Prezident je hlava státu a ve válečném stavu i hlavní vojevůdce. Proto všem občanům záleží na tom, aby byl zvolen schopný, slušný prezident. Kandidovat na prezidenta se může po dosažení 40 let. Každý prezident je volen na 5 let a zvolen může být maximálně dvakrát. Tudíž může zůstat hlavou státu celkem 10 let. Náš aktuální prezident Miloš Zeman bude kandidovat na prezidenta i tyto volby. Chcete, aby byl zvolen i podruhé? Podělte se o svůj názor v diskuzi.

  Poslanci a poslanecká sněmovna
  Poslanci vymýšlejí nové zákony pro stát. Poslanecká sněmovna tvoří dolní komoru Parlamentu České republiky. Ačkoli se to z prvního pohledu moc nezdá, je to velmi důležitá funkce. Lidé si zvolí 200 politiků do poslanecké sněmovny. Poslanci jsou voleni na čtyři roky. Voleni mohou být ti, kteří dosáhli alespoň věku 21 let.

  Kdo může jít k volbám?
  U každých voleb je to jinak, pokud jsou krajské volby, můžete volit v daném kraji pouze, pokud tam máte trvalé bydliště. Pokud chce však někdo volit někoho do Poslanecké sněmovny Parlamentu, může volit po celé ČR. Pokud však chcete volit v jiném volebním okrsku, než máte trvalé bydliště, musíte si předem vyřídit voličský průkaz. Jak jste si již přečetli výše, k volbám může jít jen ten, kdo dosáhl věku 18 let, či není zbaven svéprávnosti. K volbám nesmí jít cizinec (ten, kdo nemá české občanství).

  Hlasy
  Pokud vám je 18 let, obdržíte do poštovní schránky hlasovací lístek, který s sebou budete potřebovat. Ale nezoufejte, pokud lístek ztratíte, volební komise vám dá nový. Hlas vyplníte u speciálního stolku, který je obklopen menšími „stěnami“. Hlasovací lístek vložíte do obálky, ale pozor, každý může hlasovat jen jednou. Tudíž pokud vložíte například 2 hlasovací lístky do obálky, oba dva hlasovací lístky se stávají neplatnými.

  - Doufám, že jste se v tomto článku dozvěděli co nejvíce o volbách. Volby nejsou žádnou povinností, ale jsou důležité, protože naši předkové o volební právo bojovali a kvůli možnosti volit jich tisíce ztratilo život. Co si schválně myslíte vy, zanedbáváme volební právo? Budu rád za vaše názory. Také samozřejmě existují ještě další druhy voleb (např. krajské volby, volby do Senátu, atd.).

  - Děkuji za přečtení, Lexus ;-)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 6. října 2017 ve 20:01.
  TheLexusCZ v něm napsal:

  Souhlasím s –MM–, každý občan by měl mít stejná práva, ať už je bohatší, či chudší.

  Příspěvek z 6. října 2017 v 16:23.
  –MM– v něm napsal:

  smejky225: Pokud příslušníkům spodní vrstvy sebereš volební právo, uděláš z nich občany druhé kategorie, na jejichž zájmy začnou postupně kašlat nejen politici. Posílíš tím mentalitu třídního boje chudších proti bohatším, což ti během několika generací způsobí nepěkný převrat směrem k přesně opačnému stavu, než jaký jsi chtěl.

  Nevím, jak bys přesně stanovoval hranici, kdo je dostatečně bohatý a kdo je dostatečně vzdělaný. Zvolení politici by měli motivaci s oběma veličinami hýbat, přímo (změnit zákonné limity nebo způsoby posuzování) i nepřímo (změnit podmínky vydělávání/vzdělávání), tak, aby se část voličů fandící převážně jejich protivníkům ocitla mimo hru. Stačí se podívat, jak se za současného stavu takticky překreslují volební obvody...

  Stávající demokracie nejsou dokonalé, ale historická zkušenost nasvědčuje, že omezování volebního práva by bylo spíš krokem zpět. Nedostatky, které vidíš – že si politik může koupit hlasy lacinými sliby, nebo rovnou za peníze – by tvá změna pravděpodobně nevyřešila, jen by je trošku zkomplikovala.

  Nemyslím si, že existuje univerzální recept na trvale dokonalý politický systém. Téměř všichni, kdo nabízejí nějaký na první pohled ideální zlepšovák demokracie, nemají domyšlené celospolečenské důsledky v delším časovém horizontu, protože navrhují systém, který je především spravedlivý (podle nich), nehledí na celkovou užitečnost a udržitelnost. A už vůbec nikdo nemá připravené recepty pro výraznější společenské otřesy – když se najednou rodí málo dětí, když se důchodci dožívají čím dál delšího věku, když do země přijde větší množství cizinců, když značnou část pracovních míst nahradí stroje, když přijde zemětřesení, když stát objeví nečekané nerostné bohatství – cokoliv z toho vyžaduje jistou opravu parametrů, aby společnost prospívala, funkční řešení nebývají triviální.

  Příspěvek z 5. října 2017 v 17:44.
  dennisvet v něm napsala:

  Chudina se nerovná hloupí lidé :)
  Proč by nemohli volit?