Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Příběh o Zoufálkovi v knize i ve filmu

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Knihy · Předškolákům
  Tenhle příběh má tak trochu na svědomí syn spisovatelčiny kamarádky, Luke. Požádal totiž Kate DiCamillo o příběh, ale rovnou si dal jednu podmínku: "Ať v něm vystupuje nějaký opravdu neobvyklý hrdina. A mohl by mít náramně velké uši."

  Z filmu Příběh o Zoufálkovi, © Bontonfilm

  "A co se má stát s tím hrdinou?" zajímala se vypravěčka. "To nevím. Ale právě proto, že nevím, bych chtěl, abys ten příběh napsala, abychom se to dozvěděli."

  A tak vznikl příběh, který vyšel také jako knížka. Nejprve v roce 2003 anglicky pod názvem The Tale of Despereaux. Vyprávění o statečném myšákovi s ohromnýma ušima okouzlilo malé i velké čtenáře.

  Na seznamu nejprodávanějších titulů novin The New York Times zůstal téměř dva roky, přesněji 96 týdnů! Knihy se prodalo skoro dva milióny výtisků. Ty přečetlo přibližně deset miliónů čtenářů! V současné době je na pultech amerických knihkupectví paperbackové vydání, které se na seznamu nejprodávanějších knih drží celý rok.

  Není tedy divu, že se Zoufálek vydal dál do světa. V roce 2007 vyšel také v českém překladu Milana Žáčka.

  Sama jsem byla zvědavá, čím může vyprávění o myšákovi, princezně, troše polévky a špulce niti být tak přitažlivé. Vždyť příběhů o myších i princeznách už bylo napsáno tolik! Jenže jakmile jsem knihu otevřela, ponořila jsem se do čtení a nepřestala dřív, než jsem byla na samotném konci.

  Neohrožený myšák - Zoufálek TillingPříběh je sice o myšákovi s velkýma ušima, ale místo něj si můžete představit i leckoho dalšího. Někoho, kdo je trochu jiný, nezapadá mezi ostatní, nechová se tak, jak si všichni kolem něj představují a tím se jeví jako špatný. Ale přitom může být mnohem lepší než všichni kolem něj. Je „jen“ jiný.

  Však si to představte: myš, která má v zámecké knihovně ohryzávat knihy, se začte do hrdinského příběhu a zatouží se taky stát hrdinou. Myš, která se nebojí koček ani pastiček na myši. Inu Zoufálek Tilling to měl od začátku svého života těžké.

  Z filmu Příběh o ZoufálkoviNejen, že byl na první pohled divný – měl obrovské uši, ale věci kolem sebe vnímal docela jinak než ostatní myšáci. Toulal se sám po hradě, až se potkal s krásnou princeznou Hráškou. Prostě princezna jako z příběhu, v kterém si četl. A tak se rozhodl, že se stane statečným princem.

  Jenže když jste myší, nemůžete být zároveň princem. Tedy aspoň obvykle ne. Myši svolaly myší radu a doufaly, že Zoufálek dostane rozum a pochopí, že když je myš, nemůže se bavit s princeznou. Ale nepochodily. A tak byl Zoufálek vyhnán do sklepení, odkud se zatím nikdo nikdy nevrátil. Kralovaly v něm totiž velké krysy.

  Z filmu Příběh o ZoufálkoviKromě Zoufálka Tillinga poznáte ještě další důležité postavy příběhu s prazvláštními jmény – princeznu Hrášku, krysáka Rosvita či nahluchlou dívku Sviňku Drobinku, která zatouží být princeznou.

  Nevím, jestli si dovedete představit svůj život bez polévky. Královna, matka princezny Hrášky milovala polévku víc než cokoli jiného na světě s výjimkou princezny Hrášky a krále. Jenže když právě při podávání jedné takové výtečné polévky se stalo velké neštěstí. Krysák Rosvit spadl královně do talíře s polévkou a tak ji vylekal, až z toho měla smrt.

  Není divu, že pak král zakázal v celém království nejen krysy, ale také všechno, co by jen mohlo vaření polévky připomínat…

  Ale už dost. Nebudu tu popisovat celý příběh. Ať se mají ti, kteří rádi čtou, na co těšit. A nejen ti, kteří rádi čtou. I ti, kteří rádi chodí do kina. Díky obrovské oblibě knížky Příběh o Zoufálkovi se statečný myšák dočkal také své filmové podoby. Každý nechť si vybere, co se mu líbí víc.

  Příběh o ZoufálkoviA smutní nemusí být ani mladší čtenáři. Pro ně vznikla dárková obrázková kniha podle filmového příběhu. Má nejen větší písmenka než kniha původní, ale najdete v ní i řadu hříček z papíru.

  Nechybí tu miniknížka s pohádkou, kterou si četl Zoufálek v knihovně, pod některými stránkami jsou schované další texty a docela na konci vám ze stránek vyskočí opravdický královský hrad.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 12. května 2009 ve 13:25.
  copánek09 v něm napsala:

  nevim nevim

  no ja na to byla v kine a moc me to nebavilo ale nekdy sem se i zasmala+25

  Příspěvek z 10. března 2009 v 18:55.
  misiak7 v něm napsal:

  misjakok

  ten zúfalček má super uši2544

  Příspěvek z 10. března 2009 ve 14:36.
  misiak7 v něm napsal:

  misjakok

  ten zúfalček je super444254444