Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Příběhy od Shakespeara

  vydáno  •  Knihy
  Znáš od Shakespeara jen Romea a Julii? Samozřejmě je to Shakespearovo nejslavnější dílo, ale zkus si přečíst i jiné příběhy toho skvělého autora ze šestnáctého století.

  Přiblížím vám své nejoblíbenější příběhy:

  Sen noci svatojánské

  Dříve v Athénách platil zákon, podle něho mohli otcové svým dcerám vybrat manžela. A když odmítla, čekal ji krutý trest, smrt. Jeden stařec Egeus své dceři vybral za manžela Demetria. Ale jeho dcera Hermie z celého srdce milovala Lysandra. A navíc její kamarádka Helena byla zamilovaná právě do Demetria. Hermie měla čtyři dny na rozmyšlenou. Buď se provdá za Demetria a nebo ji popraví. Ona to poví svému milému a Luchese napadlo, že spolu utečou k jeho tetě, která bydlí mimo Athény, kde už tedy zákon neplatil.

  Měli se setkat již té noci v nedalekém lesíku. Bylo to právě toho večera, kdy král a královna víl měli mezi sebou rozepře. A král Oberon se chtěl své manželce pomstít, tak si k sobě povolal skřítka Puka. Dal mu lahvičku lektvaru se zvláštním účinkem: když někomu kápne kapička na víčko, zamiluje se pak do prvního, koho uvidí.

  Puk se úkolu zhostil s radostí. Oberon kápl pár kapek lektvaru i své ženě Titánii. Hermia a Lysandr byli už v polovině své cesty a rozhodli se, že si na chvíli odpočinou na jemňoučkém mechu, co rostl uprostřed lesa. Puk, jak je spatřil, nakapal hned pár kapiček lektvaru na Lysandrova oční víčka. Tou dobou se v lese vyskytovala i Helena s Demetriem, kteří se rozhádají.

  Když se Lysandr probudil, spatřil Helenu. A zčistajasna se do ní zamiloval. A zapomněl na svou milou Hermii. Helena mu nevěří a myslí si, že si z ní Lysandr dělá legraci, protože ví, že její přítelkyni miluje z celého srdce.

  Oberon se už dozvěděl o Pukově záměně, a tak se to snaží napravit. Spícímu Demetriovi kápl na víčka zázračný elixír a doufal, že první spatří Helenu. Demetri sice spatří Helenu, ale ta má pocit jako by si z ní všichni dělali legraci. Demetrij se s ní včera rozešel a teď ji vyznává lásku. Lysander má svou Hermii.

  Obrátí se na svou nejdražší přítelkyni, ale začnou se hádat. Helena si myslí, že Hermie navedla Lysandra. A Hermie je mrzutá z toho, že její drahý o ni už nemá zájem a bojuje o jinou.

  Hádky sledoval i král Oberon a Puk. Král se rozhodl rázně zakročit. Když se Lysandr uložil ke spánku, kápl mu Puk na oční víčka sérum z druhé lahvičky. Lysandr zapomene prchlivou lásku k Heleně a vrátí se zpět k Hermii, přesně tak, jak to má být.

  Oberon se mezitím chce pomstít své ženě. Spatřil mládence, který nejspíš zabloudil. Na hlavu mu nasadil oslí hlavu a zavedl ho do domu za Titánii. Titánie hned jak ho zřela, zamilovala se do osla a začala svému novému milenci pět ódy a nabídla mu své služebnictvo. Osel toho začal využívat. Král všech víl tomu přihlížel s úsměvem na tváři. Tedy až do chvíle, než královna začala osla objímat. Tak tedy jí na oční víčka kápl trochu šťávy z druhé lahvičky. Královna se hned začala divit svému chování.

  Jak se vám líbí

  Za dob kdy Francie byla rozdělena na provincie a vévodství, žil v Arderském lese jeden vyhnaný vévoda se svou početnou družinou, která se pro svého pána nebála vzdát svého bohatství. Vévoda měl dceru Rosalindu, která musela dělat společnici Célii, která byla dcera bratra toho vyhnaného vévody. Dívky se brzy staly dobrými kamarádkami.

  Jednoho dne se šly podívat na zápasnický turnaj. Všichni si mysleli, že vyhraje udatný a zkušený bojovník a ten mladík proti němu nebude mít sebemenší šanci. Dívky šly tedy mladíka varovat, ale on si nedal říct a do turnaje vstoupil. A nakonec svého protivníka srazil k zemi. To vévodu Frederika natolik nadchlo, že neznámého mladíka chtěl do svých služeb. Avšak když se dozvěděl, že je nejmladším synem Rolanda de Boys změnil názor.

  Děvčata šly vítěze turnaje Orlanda pozdravit. Rosalinda mu věnovala svůj řetízek a na první pohled se do něj zamilovala. Po turnaji se vévoda Frederik rozhodl Rosalindu vyhodit se svého panství. Célie se za svou sestřenici snažila orodovat, ale nebylo to moc platné. Vévoda byl rozhodnutý.

  Pak dívky napadlo, že utečou spolu. Tak se ještě té noci vyplíží z paláce do Arderského lesa hledat vyhnaného vévodu. Děvčata napadlo, že by se mohla vydávat za „venkovské děvečky, aby nelákaly lupiče“. Rosalindu k tomu napadlo, že by se mohla převléknout za mládence. Tak si tedy oblékla mužské oblečení a putovaly jako sestra a bratr.

  Rosalinda pod jménem Ganyméd a Célie jako Aliena. Po pár dnech dorazily do Arderského lesa. Bez jídla a vody byly cestou hodně vyčerpané. Najednou se jim do cesty přimotal nějaký pastýř ovcí. Zeptaly se ho jestli u něj můžou přespat a zda jim nabídne nějaké pohoštění. Život uprostřed lesa se jim hned zalíbil.

  Tou dobou se v lese pohyboval i udatný Orlando. Jeho bratr Oliver se ho snažil všemožně zničit, přihlásil ho do turnaje doufající, že ho protivník zabije, pak mu chtěl podpálit komnatu, protože na svého bratra žárlil. Sluha Orlanda však varoval a spolu utekli do Arderského lesa. Dorazili stejně unavení a hladoví jako Ganyméd a Aliena. Orlando se tedy vydal do houští obstarat jídlo.

  Tam však narazil na vyhnaného vévodu, který právě se svou družinou hodoval. Vévoda byl laskav a Orlanda i Adama (sluhu) přijal do družiny a nabídl jim jídlo a pití.

  Orlando tajně myslel na dívku jménem Rosalinda. Jednou se potuloval po okolí a tu se před ním vynoří mladý ovčáček. A ihned se spřátelí. Orlando se mu svěří, že se zamiloval do krásné Rosalindy, kterou potkal při jednom turnaji. Kdyby tak tušil, že to říká právě jí!

  Jednou, když šel Orlando ke svému příteli, v houští uviděl muže, po kterém se plazil jedovatý had. A nedaleko se pohybovala nebezpečná lvice. V něm Orlando poznal bratra Olivera. Orlando neváhal ani vteřinu a hada zabil. Oliver mu začal děkovat, že mu zachránil život, ač původně přišel bratra zabít. A hned se svému bratru začal omlouvat za všechno zlé, co mu udělal. Orlando mu odpustil. Oliver tedy pochopil, že udělal obrovskou chybu a začal se ke svému bratrovi chovat jako správný bratr. Orlando se při boji zranil a byl příliš slabý pokračovat v cestě za Ganymédem a tak tam tedy poslal Olivera. On Ganymédovi a Alieně pověděl všechno, co se stalo.

  Z toho byla Aliena naprosto ohromena a pocítila k němu lásku. Oliver to cítil stejně. Tak se tedy svého bratra zeptal o radu. Ten mu poradil, ať si Alienu vezme a svatbu mohou mít hned zítra. Avšak byl zarmoucen, že on si svou milou vzít nemůže. Ganyméd, jak to uslyšel, byl štěstím bez sebe a Orlandovi řekl, že jestli si chce Rosalindu opravdu vzít, tak on to zařídí a bude dvojnásobná svatba.

  Orlando se svěřil svému vévodovi (otec Rosalindy), ten tomu nemohl uvěřit. Byl přesvědčený, že ho ovčáček podvedl. Jenže na paloučku, kde se svatba konala, se objevila krásná Rosalinda ve sněhově bílých šatech.

  Tak se tedy konala dvojitá svatba a všechno dobře dopadlo.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 27. března 2016 ve 14:51.
  viky290 v něm napsala:

  Reakce na SHINeeGirl:

  Diky za koment. Je jen škoda že se nedochovali všechny jeho hry 13 mě se taky líbí jejich zpracování 4

  Příspěvek z 25. března 2016 v 17:30.
  SHINeeGirl v něm napsala:

  Krása

  Mě osobně se Shakespearova díla hodně líbí. Hlavně Sen noci svatojánské, Hamlet a Romeo a Julie. Originál jsem četla jen jeden a to Romeo a Julie a jinak v provedení manga komiksů. Ale i tak se mi hodně líbili, a dost tomu přispěla i skvělá malba, protože Hamlet a Romeo tak bylo naprosto úžasně zpracovaní :3 77