Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Příběhy od Shakespeara: Král Lear a Macbeth

  vydáno  •  Knihy
  Další příběhy od mého oblíbeného autora, tentokrát Král Lear a Macbeth.

  Martin Stránský (Macbeth), Štěpánka Křesťanová (Lady Macbeth), © DJKT Plzeň

  Král Lear

  Král Lear měl tři dcery: nejstarší Goneril provdanou za albanského vévodu, prostřední Regan, která byla žena vévody cornwallského a nejmladší a svobodnou Cordélii. O tu soupeřili hned dva nápadníci z Francie a z Burgunska.

  Král Lear byl už z toho kralování tolik zmožen, že se rozhodl tento post předat mladým, tedy jedné z dcer. Jednoho dne se svých dcer zeptá, jak moc ho mají rády. Goneril a Regan odpověděly podobně, svého tatínka milují nade všechno zlato na světě a nejmladší Cordélie odpověděla prostě: svého otce miluje tak, jak jí to velí povinnost. Cordélie totiž věděla, že sestrám nejde o nic jiného než o to, aby starého krále vyhnaly a bohatství zdědily ony.

  Král byl natolik zaskočen jejími slovy, že ji nechal vyvést z království. Naštěstí se jí ujmul král francouzský, který si ji následně vzal za ženu. Král pak království rozdělil mezi své „poslušné“ dcery, na které byl pyšný. A králi zbyl jen královský titul, sto mužů, věrný šašek a hrabě z Kentu, kterého král dal také vyvést, kvůli tomu, že mu jeho rozhodnutí s Cordélii rozmlouval.

  Jakmile Cordélie odjela, tak se její „povedené“ sestřičky začaly pěkně vybarvovat. Goneril s otcem nechtěla promluvit ani slůvko, jeho vojsko, co mu jako jediné zbylo, jí bylo na obtíž, a dokonce mu jednou řekla, že ho na svém zámku trpět nebude. Král tomu nemohl uvěřit! Tak se rozhodl, že vyrazí ke své druhé dceři Regan, ta ho určitě přivítá s otevřenou náručí a bude ho milovat, ne jako Goneril.

  To už v jeho službách byl sluha Caius, ale byl to jen převlečený hrabě z Kentu. Král samozřejmě nic netušil a svého sluhu si hned oblíbil, tak ho tedy poslal ke své dceři Regan, ať jí ohlásí jejich příjezd. Tam se Caius potká se svým protivníkem Oswaldem, který plní úkol od Goneril. Chtěla sestru poštvat proti otci. Jakmile král i jeho skupina věrných dorazila k hradbám Reganina sídla, král spatřil, že je přišla uvítat i Goneril, která krále předběhla. Regan s Goneril krále krutě vyhnaly a vysmály se mu.

  Král tedy zklamaně odešel. Tu si vzpomněl na svou nejmladší dceru Cordélii. Po čase putování po zpustošeném království krále opustili všichni jeho věrní. Až nakonec zůstal sám, jen s hrabětem z Kentu převlečeným za sluhu Caiuse a se svým dvorním šaškem. Jednoho dne se hrabě z Kentu rozhodl, že se vypraví do Francie na dvůr Cordélie. Hned, jak se to královna dozvěděla, vyrazila za svým tatíčkem, pohoršena chováním svým sester. Po příjezdu se konečně Cordérie setká se svým otcem a odpustí mu všechny křivdy.

  A jak dopadly Regan a Goneril? Obě dvě se zamilovaly do stejného muže jménem Edgar, který byl povahově stejný jako ony. V té době Regan zemřel manžel a tak prohlásila, že si Edgara vezme za muže. To se samozřejmě nelíbilo její sestře, která Regan otrávila. Goneril za to následně zavřeli do vězení, kde si vzala život. Tak tedy bylo zlo zlem odměněno.

  Macbeth (čti Mekbet)

  V dobách, kdy Skotsku vládl Duncan, stál při jeho boku i mocný šlechtic Macbeth. Macbeth proslul svou odvahou v bojích. Jednou, když se vracel z jedné vítězné bitvy, potkal i se svým společníkem Banquem tři vědmy, které mužům předpověděly budoucnost. Macbeth se podle jejich prorokování měl stát králem, ale Banquovi synové prý budou Skotsku vládnou celou řadu let. Hned jak podivné čarodějnice zmizely, objevil se posel, který Macbethovi vzkázal, že král mu věnoval cawdorské území za jeho statečný čin ve válce.

  Jakmile tuto skutečnost pověděl své ženě, tak byla štěstím bez sebe. Hned spřádala plány, jak sesadit dosavadního krále. Nejlepší řešením se jí zdálo krále zabít. Zanedlouho je král přijel navštívit. V noci král usnul tvrdým spánkem, zmožen dlouhou cestou. Tak se lady Macbeth rozhodla spáchat svůj ohavný čin. V poslední chvíli to však vzdala a přesvědčila Macbetha, ať to udělá sám. On se toho bez sebemenšího zaváhání ujal. A dva královi strážce, tvrdě spící, potřísnili krví, aby to vypadalo, že to udělali oni.

  Ráno, když vražedný čin vyšel najevo, královi synové utekli mimo království, takže Macbethovi a jeho choti se otevřela volná cesta k trůnu. Avšak měli strach, že po jejich smrti se trůnu ujmou synové Banqua, tak se tedy rozhodli zavraždit i jeho a jeho syna. Zanedlouho uspořádali bál a pozvali tam i Banqua i jeho syna Fleance. Na cestě na hrad Macbetha byl jejich kočár přepaden vrahy, kterým se podařilo Banqua zabít, leč jeho synovi se podařilo uniknou. Hned, jakmile se tu zprávu dozvěděl král, byl potěšen a ples nechal zrušit, nebyl už zapotřebí. Ale zanedlouho ho přepadly zlé sny o mrtvém Banguovi a jeho synovi, který plodil jednoho syna za druhým.

  Král si již nevěděl rady, tak se rozhodl vydat se za těmi třemi babicemi, které mu předpověděli už tenkrát. Babice mu zjevili duchy, kteří mu pověděli, že si má dávat pozor na Macduffa, ať se ničeho nebojí a ať bojuje se svými přáteli, protože zemře až v době, kdy se Birnamský les dá do pohybu.

  Když se vrátil domů, čekala ho zlá zpráva. Macduff se spojil s Malcomem, právoplatný dědic trůnu (syn mrtvého krále). A spolu spaktovali armádu, aby Macbetha sesadili z trůnu. Macbeth, jakmile se to dozvěděl, vyrazil na Macduffův hrad a pobil tam všechny jeho blízké. To však jeho situaci ještě víc zhoršilo. Už vůbec nikdo ho neměl rád a nikdo pro něj nechtěl sloužit, ani bojovat. V ten den zemřela i jeho žena, nejspíše na výčitky svědomí. Tak na to král „vrah“ zůstal sám. A pomalu začal uvažovat o smrti, ale pak mu došel význam slov babic: „Nemůže tě zabít nikdo, kdo je počat z ženy!“

  V tu chvíli kolem něj prošel bledý voják a pověděl mu, že Birnamský les se začal pohybovat směrem k hradu! Macbeth připravil veškeré vojsko, které mu ještě zbylo a vydal se na útok. Byl připraven zemřít. Doopravdy se Birnamský les nezačal pohybovat, to jen Malcolmovo ohromné vojsko použilo starý známý trik, že si každý voják utrhl větev a s ní šel dál. Tím pádem protivník nemohl poznat, jak velké vojsko je.

  Tak se tedy rozpoutal boj, chabé skupiny Macbetha a početné vojsko Malcolma a Macduffa. A právě ten ho nakonec zabil. Na skotský trůn usedl Malcolm jako právoplatný dědic.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 19. dubna 2016 v 19:51.
  viky290 v něm napsala:

  Reakce na delfín1234:

  Diky.. Netuším původně jsem tam měla svůj obrázek ale smazali mi ho... Jinak už píšu třetí díl ale nemám ted moc čas..

  Příspěvek z 18. dubna 2016 v 19:03.
  delfín1234 v něm napsala:

  Supr

  Moc hezky napsané.4nevis,odkud je ten obrazek?zboznuju Martina Stránského 10102521

  Příspěvek z 17. dubna 2016 ve 13:14.
  viky290 v něm napsala:

  Reakce na elissssa:

  diky.. jo doporučuju ti to :-) moc mě ta kniha bavila