Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Přicházím do nové školy. Mám se bát šikany?

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodičům · Šikana
  O škole kam nastupuji se povídá, že je tam šikana. Mám tam známé, a ti mi to potvrdili. Ale prý tak jednou za školní rok. Bojím se hlavně šikany psychické. S tímhle druhem jsem měla problémy vždycky. Nemám totiž moc silné nervy a dokážu se v minutě rozplakat.

  Z výstavy připravené libereckými školáky na téma šikana., © Radkaa

  Málokdo se těší po prázdninách do školy. Já se těšila jen kvůli kamarádům. Nevím ale, jestli je to správné. Až doteď jsem chodila do malé školy u nás ve vesnici. Měla jsem to tam ráda. Všichni jsme se znali, měla jsem tam své nejlepší kamarády.

  Jenže naše škola má jen pět tříd. Potom už člověk musí přestoupit na jinou školu. Já si vybrala školu v sousední vesnici. Doufám, že jsem udělala dobře.

  V bývalé škole nás ve třídě bylo jen patnáct. Pouze tři žáci odcházejí studovat do krajského města, ostatní se přihlásili do sousední školy. Z toho měli všichni radost. Ve třídě jsme si skvěle rozuměli, ale pár rebelů prostě chtělo pryč. To se jim teď podařilo. Jsou to právě ti tři.

  Alík radí dětem

  V Alíkově poradně se můžeš ptát, pokud máš nějaký problém. Zároveň tu najdeš množství již zodpovězených dotazů. Otázky a odpovědi na téma šikana

  Asi tak do třetí třídy jsem byla takový outsider. Ale vlastně jsem měla štěstí: vždycky při mě stála moje nejlepší kamarádka. Zná dobré hlášky a dokáže kluky odpálkovat a holky přechytračit. Je to moje zlato.

  Psychická šikana znamená, že se třeba lidé sejdou a řeknou si třeba: teď budem urážet a provokovat támhletu holku a začnou na tu bezbrannou holku pořvávat, dělat si z ní legraci a ona z toho bude nešťastná. Už párkrát jsem tou "obětí" byla a bojím se, že to bude i na nové škole. Moc toho nevydržím.

  I přes tohle všechno se ale do školy těším. Kvůli kamarádům. Kvůli přátelství.

  Vizitka autorky článku na serveru Alík.cz - kočka71

  co dělat když potkám šikanu

  Pokud se se šikanou setkáte (a je jedno, jestli budete její obětí a nebo "jen" diváky) snažte se o tom dát vědět důvěryhodné osobě. Nebude-li vám věřit, řekněte jí o knížce Minimalizace šikany nebo webu minimalizacesikany.cz

  Jedině tím, že nebudeme před šikanou přivírat oči, můžeme tomuhle strašidlu, které obchází v tolika školách (a nejen školách, ale i jiných kolektivech), podtrhnout nohy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (22)

  Příspěvek z 15. září 2009 ve 23:06.
  mikasek9 v něm napsal:

  sikana

  u nas byla na zakladce sikana taky ale ne v takove mire ze by nekdo nekoho mlatit da se rict ze si nekdo vybral jednu osobu a te se porad posmival apod. kazdopadne pokud se ve tride rozjede sikana je to tezky prtz kazdej se tim hrozne moooc bavi kdyz si nekdo na nekoho dovoluje ale obcas se najdou i lidi kteri se sikanovaneho zastanou ale to uz zalezi na kolektivu ;)

  Příspěvek z 8. září 2009 v 16:58.
  kočka71 v něm napsal:

  Reakce na Bajíček:

  To nen zrovna skvělý,mít někoho podobnýho ve třídě,což máme,ale necháváme ji v klidu.Ať si užívá ve svém smrádku 23

  Příspěvek z 8. září 2009 v 16:55.
  kočka71 v něm napsal:

  kočka71-autorka článku

  Hmmmmm....Dneska mám kus rtu pryč,červená tekla proudem,ale byla to hromadná rvačka ;-)