Ani mě letos zkoušky neminou (ikdyž nedobrovolně), poněvadž i já jsem jednou tím nejstarším na základní škole. Je to zvláštní pocit vědět, že už nemáte mezi sebou ty, na které se můžete obrátit, když potřebujete radu, a nyní máte být vy těmi rozumnými a nejvyspělejšími. Jak u koho ale tahle fráze platí, že.
A jako každý začátek něčeho nového má chtě nechtě vše i svůj konec, takže i všichni deváťáci si bez výjimky musí vybrat svou budoucnost. Věc, která zní tak jednoduše a přesto je pekelně složitá. Prakticky si musíme v pár měsících školy vybrat dráhu, kde první zastávkou jsou 4 roky na střední škole a tou poslední je zbytek našeho života.
Zní to jako klišé, ale vy, kteří letos nepodstupujete zákrok zvaný přijimací zkoušky, si v klidu sedněte a zamyslete se nad tím, jak byste si přáli, aby vypadaly při nejmenším vaše následující 4 roky po základní škole. Najednou se potom ocitnete před katedrou jako absolvent 2. stupně a v časovém tlaku se těžko rozhodnete pro tu správnou cestu. Přihlášky na SŠ se letos odevzdávají do 1. března a i já mám ve třídě spolužáky, kteří doteď neví, kam chtějí jít.
Zpět k samotným zkouškám. Termíny pro tento rok vychází na pátek 12. 4. a pondělí 15. 4. Někomu to vyhovuje, mě to třeba docela štve. Z jedné strany je skvělé, že si můžete například s kamarády projít o víkendu úlohy, které v testu byly, a sdílet spolu své pocity, ale z druhé strany, kdo by chtěl psát test v pátek.
Přípravu na přijímačky určitě nepodceňujte. Pokud jste doposud nezačali, je nejvyšší čas se vrhnout na nějaké ty didaktické testy z minulých let. Za sebe určitě doporučuji samotné centrum s přijímačkovými testy – www.cermat.cz.
Naleznete na jejich stránkách jak rady a tipy, tak ilustrační testy a přijímačky z posledních let. Zadání si jednoduše vytisknete, stopnete si 60 minut pro češtinu nebo 70 minut pro matiku a sami se ohodnotíte, jak moc špatně nebo dobře na tom jste. Záznamové archy se správnými výsledky a bodováním najdete hned pod zadáním.
Další věc jsou procvičovací učebnice. Naše škola nám nabízela tento rok za výhodné ceny jak matematiku, tak zároveň český jazyk (viz matematika na přiloženém obrázku). Na můj vkus jsou úlohy v procvičování matiky velmi náročné a například v porovnání se samotnými Cermat testy mi toto přijde opravdu příliš složité.
Pokud jste měli stejnou možnost si zakoupit učebnice prostřednictvím školy, super, pokud ne, zvedněte zadek a zajděte do nejbližšího knihkupectví. Určitě buď přímo tyto nebo podobné sešity naleznete v oddělení škola.
Dalším bodem je: spousta škol nabízí doučování přímo na přijímačky. U nás je dvouhodinovka po běžném vyučování každé pondělí čistě na matiku a nově od 2. pololetí máme možnost chodit ještě ve středu. Tudíž se mi pomocí školy nasčítají už jen 4 hodiny přípravy + doma se učím alespoň hodinu o víkendu. Navíc každý večer minimálně na pár minut zasednu k počítači, prolustruji google a najdu si pár cvičení na pravopis a češtinu obecně. Nasadím si sluchátka a při hudbě se mi ten několikaminutový čas protáhne až do řádu hodin.
Po internetu najdete nespočet stránek, zaměřených na procvičování online. Osobně mám nejradší www.pravopisne.cz a www.umimefakta.cz – nabízejí zde opravdu spoustu cvičení a vysvětlení k češtinářským chytákům.
Taktéž na YouTube najdete kvanta přijímačkových videí. Jak o přípravě nebo zkušenostech, tak o lekcích jako takových. Opět za sebe doporučuji kanál zvaný „Tomáš Chabada“. Je to velmi příjemný člověk a skvěle dokáže vysvětlovat. Seznámí vás s matematickými pojmy od hlavy až k patě a i letos již započal natáčení série zaměřené na přijímačky.
Další možnost je si připlatit za testy od Scio. Já sama jsem této možnosti nevyužila, přijde mi zbytečné trénovat na Scio testech, když jednotné přijimací zkoušky proběhnou na většině škol jen a pouze od Cermatu.
Tyto 2 typy testů se poměrně liší, takže je fajn si navyknout rovnou na Cermaty. Alespoň budete vědět, do čeho jdete, a budete počítat s podobnými typy úloh, jaké byly předešlé roky.
Na výběr školy si musíte sami najít čas, sednout s rodiči a prodiskutovat tohle téma. Pokud stále váháte, z doporučení našich výchovných poradců jsou určitě fajn webové stránky jako je např. www.infoabsolvent.cz nebo vypůjčení samotného atlasu školství (také výše na obrázku) ve škole nebo na úřadu práce.
Na webových stránkách vaší budoucí školy již teď začínají přidávat admini kritéria a postupy u přijímacích zkoušek. Jak určitě víte, k přijetí na školu jsou hlavní tři body, a to:
a) body získané u písemné zkoušky (max. 100 bodů za ČJL a MAT)
b) průměr z vysvědčení celého 8. ročníku a 1. pol. 9. ročníku
c) případné výhry v olympiádách (Čj, mat, ...)
Pokud jste doposud měli na vysvědčení při nejlepším samé jedničky, máte jen plusové body. Už jen za známky při přijímacím řízení máte možnost získat slušný ranec bodů.
Určitě plánuji hned po přijímačkách napsat další článek, opět na to a samé téma, a podělit se s vámi o své pocity, zkušenosti a výsledky.
Vám všem, kteří se třeba zrovna teď připravujete a sepisujete záznamové archy a zadání na přijímačky, držím pěsti a přeji vám mnoho štěstí. Přece jen, štěstí přeje připraveným a vy sami musíte vědět, jak moc si na tom dáváte záležet. Ale všeho samozřejmě s mírou, jde o všechno a zároveň o nic. Proto kdyby náhodou, NÁHODOU první přijímačky nevyšly, pořád je tu záchranný termín v květnu. Svět se nezboří a život půjde dál. Tak hlavu vzhůru, zvládneme to!
Kdyby někdo z čtenářů měl zájem, určitě si můžeme soukromě napsat.