Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Přijímací zkoušky na SŠ #2

  vydáno  •  Škola

  Jak zvládnout přijímací zkoušky? Několik dalších rad, které se do mého předešlého článku v Alíkovinách nevešly. Také zde najdete pokračování povídání o přípravě na přijímačky. Najdete tu mé zkušenosti současného žáka střední školy.

  Základní výbava na přijímačky, © Lucka5986

  Já osobně jsem se dostala na obě školy, kam jsem se hlásila. Nezdá se to, ale 50 bodů z českého jazyka je lehce dosažitelný cíl. Matematika je ovšem horší, doufám, že se na tom shodnu s více lidmi. Každým rokem vzniká heslo pro ten daný ročník z výplodů zaměstnanců Cermatu. Letošní rok nebyl výjimkou. :-) Asi není třeba zmiňovat pro ty, kteří psali přijímací zkoušky, věci jako „ozubené kolečko“, „Gandalf“ nebo „Momo challange“.

  Mimochodem, mám otázku: Co jste házeli na stěnu, když ne hrách? Také klacky, těsto nebo psa? :-D Již do pár hodin od dopsání prvního termínu zkoušek tyto pojmy zaplavily celý internet. :->

  Ale teď k samotným přijímačkám. Měli jsme to štěstí a od září 2018 naše třída dostala možnost se každé pondělí a středu odpoledne individuálně věnovat přípravě na matematiku. Bez váhání jsem se této možnosti chopila a má docházka byla 100%. Podtrženo, sečteno: 120 hodin = 5 dní jen příprava na matematiku ve škole. A opravdu se to vyplatí. Radím dobře těm, které přijímačky teprve čekají, přípravu nezanedbejte. Samozřejmě každý jsme z jiného těsta a každý potřebuje odlišné množství přípravy a učiva. Znám vrstevníky, kteří nemuseli na procvičování ani sáhnout a na školu se dostali, ale také znám lidi, kteří to potřebovali, na matematiku nedocházeli, neudělali si ani cvičný test a byli ve výsledcích ze zkoušek hluboko pod čarou. Ve svém zájmu přece nikdo nechceme netrpělivě čekat další týdny na telefonát ze střední školy, zda-li nás na odvolání přece jen vezmou, ještě ke všemu když se telefonátu nakonec nedočkáme a museli bychom se zbytečně trápit druhým kolem zkoušek v květnu, no ne?

  Já jsem ten zlatý průměr. Stačí se tomu nějakou chvíli denně věnovat, vyzkoušet si všechny dostupné ilustrační testy z minulých let a nevybodnout se na to. Však přijímačky na střední je první nášlap k maturitě, samozřejmě jen pro ty, kteří se chystají studovat. Aneb jak se také říká: řemeslo má zlaté dno. Na učebním oboru tedy není vůbec nic špatného, ba naopak.

  Den D
  Díky mým zlatým sousedům jsem bohužel den před tím vším nespala ani minutu. Nové topení nám hučelo celou noc a oka se nedala zamhouřit. Nicméně následující ráno tu bylo v cuku letu a na mě čekal před domem odvoz mou ctěnou rodinou. Půl hodina cesty uběhla jak nic a my už stáli před školou. Ještě před samotným testem nesměl chybět medovník na utišení stresu. A směle dovnitř. Hlava už si začala uvědomovat vážnost situace. 8= Ovšem již při překročení práhu do školy jsem sama viděla, že se není čeho bát. Učitelé byli moc milí a příjemní. Na každém rohu stála nějaká opora, která vás pomalu za ruku odvedla až do vaší učebny. Bylo to tady, já brala stěží za kliku do třídy a bála se svých očekávání.

  Nakonec nebyl sebemenší důvod, v učebně už seděly 3 strašně fajn holčiny, se kterými jsme si hned sedly a navzájem se podporovaly na nadcházející zkoušky. Hlavní je, že všichni ti lidi, co tam s vámi sedí, jsou na tom úplně stejně jako vy. Samozřejmě každý snáší stres jinak a spousta mých přátel den před zkouškami zvracela z nervů.

  Po pár minutách se začali uchazeči o školu hromadit a nakonec se třída naplnila úplně. V patách posledních docházejících už byla paní učitelka s oficiálními testy v ruce. Nám zatrnulo. Nejdřív jsme si vyslechli, co máme a nemáme psát do záznamového archu, jak se máme chovat a udali jsme si časový limit. První byla na řadě matematika na přesných 70 minut (ani o sekundu více!), poté hodina volného času a dalších 60 minut českého jazyka. Mně osobně sedí o mnoho více čeština, a tak mi ještě pár minut do konce testování zbylo do plusu. Nadešel konec, učitelka vybrala testy a my mohli směle vyrazit ze školy domů. Co si budeme povídat, pocity nebyly úplně pozitivní, vždycky si řeknete, že to mohlo dopadnout lépe. Byl tady večer přijímačkového dne a zaměstnanci Cermatu již vyvěsili dané testy i s výsledky na webové stránky. Pokud si tedy zhruba pamatujete, co jste do testu napsali, je to plus pro vás. Body jsem si sečetla a velice se uklidnila po zjištění, že tu je možnost plného počtu bodů z českého jazyka. A ano, opravdu tomu tak bylo. @)->-

  Víkend utekl jako lusknutí prstů a bylo tady námi očekávané pondělí. Prakticky ten samý koloběh, jako se odehrál první přijímačkový den. Ráno stres, nechápavé pohledy na cermatovské testy, nějaké ty zákusky na zahnání zmíněných stresíků a večer výpočet bodů z výsledků na internetu. Ze srdce spadl kámen, nebo lépe řečeno balvan jako blázen, že už je to horší za námi. Ovšem není všeho konec a nyní přichází další etapa – čekání na výsledky. Ty dny se táhnou jako šnek a na vás už doléhá pocit beznaděje. Je to jako čekání na nepříjemné Vánoce, které přece jen jednoho dne přijdou. Výsledky loni měly vycházet zhruba na 30. duben, ale každá škola to má jinak. I my jsme nedočkavě někdy už 25. dubna zkoušeli, jestli přece jen náhodou nejsou výsledky vyvěšené. Nebyly. ;-D

  Jednoho „krásného“ dne jsme se přece jen dočkali a dozvěděli se, zda jsme nebo nejsme přijatí. Pokud se v tabulce pod svým evidenčním číslem najdete nad čarou, máte vyhráno. Pokud jste pod čarou, čeká vás ještě menší dohra zvaná odvolání. Pokud nejste bůh ví jak hluboko pod čarou, máte velkou možnost se dostat na svou vysněnou školu i přes pokažené přijímací zkoušky.

  Několik přijatých lidí si totiž při vašem štěstí může zvolit jejich druhou vybranou střední školu a tu vaši tedy opustit a uvolnit vám místo. Tímto způsobem se výběr přijatých zužuje a vy máte tedy možnost se do právě zmíněného výběru dostat a přihlásit se na školu. Pokud se vám poštěstí, tak blahopřeji, i vy, podávající odvolání, se dostanete na školu.

  Pak je tu ještě jedna možnost, právě pokud vás ani na odvolání nepřijmou, můžete vyzkoušet druhé kolo přijímaček v květnu. Ve druhém kole se ovšem výběr těch „lepších škol“ rapidně zúží.

  Nicméně, pokud jste jako já loni přijímacími zkouškami prošli a dostali se na své vybrané střední školy, tak vám gratuluji a přeji mnoho úspěchu do budoucna.

  V případě, že vás zkoušky teprve čekají, nebojte se, není se čeho bát. Nikdo vám tam hlavu trhat nebude, když nepodceníte přípravu! Jak už jsem výše zmínila, právě tato zkouška je takový první krok k maturitě a případné vysoké škole. Tak učení zdar a těšme se na příští zastávku: maturitu. Snad i o té vám budu moci za 4 roky napsat Alíkovinu.

  Děkuji za přečtení článku. $>

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 8. února 2020 ve 22:03.
  Matisek v něm napsal:

  Díky za článek!
  Já zatím nevím, na jakou školu jít, a když už nějaký nápad, mám, tak mi říkají, že mám na víc. No, ještě mám rok, tak snad budu vědět. :->

  Příspěvek z 8. února 2020 ve 3:17.
  amandamesa v něm napsala:

  Diky bohu ze jsem kdysi sla na stredni kde nebyli tyhle prijimacky. To bych se nikam nedostala.

  Příspěvek z 5. února 2020 v 15:45.
  Věrulín v něm napsal:

  Mně to přijde fajn. Napíšete si test a pak máte volný den, no ne? ;-D
  S tou přípravou bych to až tak nepřeháněla. Když už v té škole jste, tak dávejte pozor při vyučování a dělejte domácí úkoly, jinak se věnujte činnostem, ve kterých jste dobří a které vám dělají radost. Pokud se na tu školu máte dostat, pak se na ni určitě dostanete. Pokud ne, pak jste si asi vybrali školu, která není pro vás, a je to známka toho, že byste měli jít jinou cestou. Pravdou je, že spousta lidí si něco vystuduje a něco jiného pak dělá. ;-)