Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Příliš velký smutek

  vydáno  •  Kamarádi
  Možná už jste to někdy postřehli. Jsou mezi námi lidé, kteří jsou trvale smutní, sklíčení. Hodně z vás si asi řekne, že jsou prostě jenom slabí, že mají špatný den, nebo něco podobného. Někdy to může být pravda, ale dost často je to úplně jinak. Tihle lidé mohou mít špatný den, ale také mohou nevýslovně trpět. Říká se tomu deprese.

  Ilustrační fotografie, © Profimedia.cz

  Ještě před dvěma lety bych to slovo nedokázala vyslovit, ba ani napsat. Bylo to hrozné. Okolní svět mě úplně přestal zajímat, protože jsem se trápila tak moc, že jsem se prostě nedokázala věnovat ničemu jinému. Bála jsem se komukoliv svěřit, jelikož jsem to považovala za svou slabost.

  Když už jsem to udělala, setkala jsem se jen s nepochopením a výčitkami a pak to bylo ještě horší. Neměla jsem žádný smysl života a každý den byl utrpení. Opravdu je to těžko pochopitelné pro někoho, kdo to nezažil na vlastní kůži. Proto si myslím, že je dobré napsat pár tipů, co dělat a nedělat, když váš blízký trpí depresemi. 

  Když máte podezření, že má někdo deprese, je důležité toho člověka podpořit v tom, aby navštívil psychologa. Možná si řeknete, že psychologové jsou jen pro blázny, ale tak to není. Váš kamarád tam může chtít jít sám, ale bojí se, že bude vypadat divně, nebo si myslí, že je jen slabý a musí to překonat. Jenže někdy věci samy překonat nejdou.

  Psycholog může dotyčnému hodně pomoct. Když jsou problémy ještě horší, může přijít na řadu psychiatr. Ani tady se není za co stydět, v dnešní době tam chodí už dost lidí. Rady typu: vzchop se, začni něco dělat nebo překonej to, jsou naprosto k ničemu. Naopak, mohou opravdu hodně ublížit.

  Člověk, který trpí depresemi, je na sebe i tak dost naštvaný. Když mu řeknete něco takového, moc mu to nepřidá. Podobné je to i s tím, když ho chcete rozveselit třeba komedií. Vím, že to většina lidí myslí opravdu dobře, ale vůbec to nepomáhá. Takoví lidé jsou na tom někdy tak špatně, že je komedie dokáže spíš rozbrečet, než rozesmát. Když vám řekne, že se chce zabít, nepodceňujte to. Někdy to říká jen tak, ale velmi často o tom i uvažuje. 

  Zkuste o tom s ním mluvit. Naslouchejte mu, buďte trpěliví. Nenuťte ho dělat, co nechce. Za žádnou cenu jeho problémy nezlehčujte. Snažte se při něm stát za každou cenu, ať ví, že ho máte rádi i přes jeho problémy. Nikomu na světě bych to nepřála, je to opravdu hrozné. Ale je dobré o tom mluvit a vědět, jak se k osobě, která depresemi trpí, chovat. Věřte mi, můžete tím i zachránit život...

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 26. června 2019 ve 22:01.
  Žížala123 v něm napsala:

  Jak se ty deprese projevují ze začátku?

  Pineapple v něm napsala:

  Reakce na Arto11:

  Zvaž to... Vím, jak je to těžké říct, ale dost lidí ti dokáže pochopit :)

  Arto11 v něm napsala:

  Reakce na Pineapple:

  No,já bych to raději neříkala,prostě mám strach,