Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prima čtení na prázdniny

  vydáno  •  Knihy · Předškolákům
  Jak by mělo vypadat to nejlepší prázdninové čtení? O tom má každý docela jinou představu. Zatímco někdo se rád noří do sáhodlouhých příběhů, jiní raději do svého letního zavazadla přibalí několik útlejších knížek.

  Joann Sfar podle knihy Antoina de Saint-Exupéryho, © Albatros

  A pak jsou i tací, kteří se knížkám plným písmenek raději vyhýbají. A pokud už se do něčeho začtou, tak nejraději do komiksu.

  Úmyslně jsme vybírali knížky pro mladší i starší čtenáře. V přehledu můžete najít třeba i knížku pro své mladší sourozence nebo kamarády. Mysleli jsme dokonce i na ty, které čtení příliš nebaví a kteří mají raději komiksové příběhy. Představíme vám osm knížek z nakladatelství Albatros, s kterými se o prázdninách určitě nebudete nudit.

  Některé z představovaných knížek jsou zbrusu nové a za svými čtenáři se vydávají poprvé. Jiné si získaly u čtenářů velkou oblibu a tak vycházejí znovu a znovu. A pak vám představíme knížky, které sice znají čtenáři už dlouhou řádku let, ale nyní vycházejí ve zcela nové podobě.

  Pralinky pro sousedku

  Pralinky pro sousedkuSvéráznými hrdiny knížky Pralinky pro sousedku jsou pejsek Pupík a kocour Albert. Dorota Gellnerová napsala 17 minipříběhů, které vtipnými obrázky ilustroval Maciej Szymanovicz. Dozvíte se, co všechno se může přihodit v bytě, kde si dlouhou chvíli krátí pes a kočka. Knížka má nejen krátké příběhy, ale taky velká písmenka. Je vhodná pro děti od 5 let.

  Včelí medvídci od jara do zimy

  Včelí medvídci od jara do zimyRozpustilá knížka Jiřího Kahouna volně navazuje na Příhody včelích medvídků. Přináší krátké veselé příběhy o Brumdovi a Čmeldovi, ale také o obávaném strašidle Pučmeloudovi a ostatních postavičkách ze světa broučků, které jsou známé z oblíbených televizních večerníčků.

  V knížce jsou vedle vyprávění i písničky s textem (Zdeněk Svěrák) a notami (Petr Skoumal), z nichž mnohé už téměř zlidověly. Jejich melodii si snadno vyťukáte na klavír, některé půjdou zahrát i na zobcovou flétnu.

  Knížka je určena dětem od 5 let. Výtvarnou podobu jejím hrdinům dal Ivo Houf.

  cena pro Jiřího kahouna

  Hlavní cenu za celoživotní práci s dětskou knihou získal spisovatel Jiří Kahoun, který je znám především jako autor Včelích medvídků. V dubnu 2009 získal spisovatel Jiří Kahoun hlavní cenu za celoživotní práci s dětskou knihou (Cenu ALBATROS 2008). Jiří Kahoun se narodil v roce 1942 v Praze, ale dětství strávil ve vesnici pod Orlíkem, která je nyní zatopena. Dnes žije v Berouně.

  V Turnově vystudoval obor rytec kovů, ale pracoval jako traktorista, aranžér, kameník, zedník, výtvarník, technický redaktor a jeden čas pálil dřevěné uhlí. Jako kluk chtěl být námořníkem nebo malířem.

  Psaním, které je současně jeho největší koníček, se zabývá od osmnácti let. Je autorem více než dvaceti knih. Kromě Příhod včelích medvídků (možná je znáte i z podoby televizního Večerníčku) to jsou knížky O mašinkách - Pohádky na kolejích či Pro zvědavá ouška.

  Malá medvědí knížka

  Malá medvědí knížkaNedvěd a Miška nejsou jen tak obyčejní medvědi. Medvědi totiž, jak známo, bývají samotáři, ale Nedvěd s Miškou se domluvili, že budou bydlet spolu. Nedvěd je mohutný, starý bručoun, Miška je ještě medvídě. Tihle dva rádi nejen spí a mlsají, ale provádějí i různé skopičiny, jen aby se dostali k něčemu dobrému na zub.

  A tak se jednou vypraví strašit turisty s cílem sebrat jim piknikové košíky a batůžky, podruhé ze sebe udělají vzácné pandy, jindy vyplení kurník v rámci ochrany lidstva před škodlivým cholesterolem, a dokonce se chystají i do voleb, aby je pak lidé hýčkali a nosili jim dobroty. Když však zjistí, že veškeré zásoby došly, rozhodnou se prodat sami sebe na inzerát coby dva roztomilé a hravé medvídky.

  Knížku napsal Zbyněk Černík a ilustrovala Alžběta Skálová. Malá medvědí knížka vyšla v edici Druhé čtení. Ta je určena těm, kteří už mají své první čtenářské pokusy za sebou, tedy přibližně čtenářům od 7 let.

  Malý princ jako komiks

  Malý princPříběh Malého prince vyšel poprvé v roce 1943. Tedy před neuvěřitelnými 66 lety! A přece ho znovu a znovu objevují další generace čtenářů. Malý princ je nejznámějším literárním dílem francouzského spisovatele a pilota Antoineho de Saint-Exupéryho. Jeho knížka patří k 50 nejprodávanějším knihám na světě. Přeložena byla do více než 180 jazyků a dialektů.

  Zdánlivě by se s knihou nemuselo vůbec nic dělat, jen ji stále znovu a znovu vydávat. Ale autor komiksů Joann Sfar se rozhodl, že představí "svého" Malého prince. O tom, že se mu jeho záměr povedl, svědčí nejen zájem čtenářů, ale také ocenění pro nejlepší dětský komiks na komiksovém festivalu ve francouzském Angouleme.

  Tintin v zemi černého zlata

  Tintin v zemi černého zlataTintin je zřejmě nejoriginálnější a nejpodivnější postava v historii komiksu. Na rozdíl od většiny komiksových hrdinů nemá "vyhraněný" charakter. Jistě, je inteligentní, statečný, v mnoha ohledech nadaný. Čím víc ho však poznáváme, tím víc nám připadá neuchopitelný, ba téměř nereálný.

  Hergé

  Podobu dal Tintinovi belgický kreslíř Georges Rémi, známý též jako Hergé (1907 – 1983). Tintinova dobrodružství patří mezi nejpopulárnější komiksy všech dob. Na světě se ho prodalo kolem 200 milionů výtisků a byl přeložen do 58 jazyků.

  Dvěma významnými vlastnostmi však Tintin přece jen vyniká: je nebývale statečný, vrhá se do bláznivých dobrodružství, aniž by jej zajímaly jejich důsledky, a je neobyčejně prakticky založený. Nikdy nepodléhá romantickým náladám ani kráse žen! Jeho láskou je pejsek Filuta.

  Černé zlato je patnáctým Tintinovým dobrodružstvím. První černobílá verze začala vycházet roku 1939. Hergé umístil děj do vymyšlené arabské země Hemed, kde spolu soupeří dva ropní šejkové posedlí touhou po moci. Mezi nimi se ocitá Tintin a snaží se polapit zlotřilého padoucha dr. Müllera, s kterým se setkal již v příběhu Černý ostrov.

  Jak se kreslí manga

  Jak se kreslí mangaSelina Deanová vám v knížce poradí jak začít, chcete-li si sami nakreslit moderní a populární japonský komiks – mangu. Autorka knížky je totiž přední britská manga výtvarnice a ilustrátorka.
  Zároveň nechybí informace o původu mangy a o nesčetných možnostech tohoto výtvarného stylu.

  Připraveny jsou také odborné rady týkající se typických rysů a rolí postav, informace o výtvarných potřebách nebo zdrojích inspirace, které lze pro mangu využít. V závěru knížky získáte i návod na vytvoření vlastního komiksu. Hodit se mohou také odkazy na webové stránky k tématice manga.

  Princové nemyjou záchody

  Princové nemyjou záchodyKniha Petry Braunové Princové nemyjou záchody uzavírá příběh Michala a Terezy, současných teenagerů, se kterými se osud nemazlí. Volně navazuje na knížky Borůvkové léto s Terezou a Terezománie. Autorka knížky na svém webu prozrazuje, jak hodně dá na názory svých čtenářů: "Při psaní jsem myslela na reakce čtenářů, které mi chodí. Dlouze jsem se zamýšlela nad tím, jak příběh zakončí... Nebylo to jednoduché, protože sklouzne-li někdo po šikmé ploše jako Michal, nemá moc šancí."

  Závěrečný díl trilogie o dvojici teenagerů začíná Michalovým útěkem z diagnostického ústavu, kde skončil po nevydařené akci pomsty. Zatímco Michal prchá a skrývá se ve společnosti lidí žijících na samém dně, Tereza prožívá hluboké zklamání, které léčí po svém. Ač jsou si oba vzdáleni, do jejich životů zasáhne neuvěřitelná náhoda... Patří ti dva k sobě, nebo ne?

  Ukázku knížky, která je určena čtenářkám od 12 let, si můžete přečíst na stránkách autorky - www.petrabraunova.cz

  Země, můj zadek a další velký kulatý věci

  Země, můj zadek a další velký kulatý věciPatnáctiletá Virginia to opravdu nemá lehké. Všichni z její rodiny vypadají prostě úchvatně, jsou úspěšní, sportovně založení, všude oblíbení a mimo to ještě mluví plynně francouzsky. Jinými slovy dokonalost. Jen ona se svým příliš velkým zadkem a příliš nízkým sebevědomím platí za černou ovci rodiny.

  Pak ale její všemi obdivovaný bratr vyletí ze školy a Virginia zjistí, že za perfektním zevnějškem se mohou skrývat i nepříjemná tajemství. Nejprve to pro ni znamená konec světa a strašlivé zklamání, pak však pochopí, že je to šance na změnu a s letenkou v ruce se vydává na cestu, aby lépe poznala sama sebe – konečně se naučí pořádně žít, nechá si udělat piercing do obočí, vlasy nabarví na fialovo a začne nosit oblečení, které vždycky chtěla. Také založí školní časopis a její matka se ji naučí respektovat stejně jako všichni ostatní.

  Příběh, který napsala Carolyn Macklerová, je určen čtenářkám od 14 let.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (29)

  Příspěvek z 17. srpna 2009 ve 23:22.
  RainbowPig v něm napsal:

  P.Braunová a jak se kreslí manga...

  Od Péťi Braunové jsem přečetla skoro všechny knihy co napsala, kromě knížek určených pro první čtení. ^^ Takže jsem dokončení trilogie uvítala. :)


  Jak se kreslí manga (no..jak se kreslí americká manga :D) nedoporučuju, nic se v ní nenaučíte. V jednu chvíli vás považují za začátečníky, popíšou jak kreslit charakteristické rysy a najednou už máte sami umět nakreslit celou postavu a dozvíte se jaký způsob inkování použít pro pastelky, fixy a digitální kresbu. Na to, že je psaná pro čtenáře od 9 let, nechápu proč se v knize věnují digitální kresbě, už vidím, jak má tato věková skupina doma tablet. :D (pěkná je kapitola o stínovací folii, která vlastně ani v ČR není k sehnání :D :D ale jako dorý vědět, že něco takového existuje) To už je lepší edice knížek od ZonerPress Naučte se kreslit Manga shoujo. Eště štěstí, že jsem ji objevila v knihovně. ^^

  -----------

  A přes prázdniny čtu romány Zaklínače od Sapkowskiho. No beletrie pro děti to není. :D (no dobře, a ještě japonskou mangu :D)

  Příspěvek z 11. srpna 2009 v 11:38.
  yippy v něm napsal:

  Reakce na LVD361:

  Souhlasííímmm!!!!!!!!!!

  Příspěvek z 9. srpna 2009 v 19:42.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Veruška101:

  Já jsme měla blogy ,ale zrušila jsme je ,ale řekla bych ,že ti design klidně vyrobí
  www.simca00.blog.cz nebo www.karinka28.blog.cz no na spoustu blogůch dělaj designy nebo skus jít na www.google.cz a tam dej volný designy a tam ti to anjde spousu volných designů.