Alíkoviny na téma Příroda
Krajina v bouři

Nedávno jsme psali ve škole líčení na téma krajina v bouři. Líčení nepatří mezi mé oblíbené slohové útvary, ale něco jsem napsat musela. Jestli se mi to povedlo, to už můžete posoudit sami.
Zahrada plná života
Proč jsou včely důležitější, než si myslíme

Duben je měsíc, kdy příroda doslova ožívá. Louky se barví pestrými květy, stromy kvetou a vzduchem se nese tiché, ale neúnavné bzučení. Možná ho ani nevnímáme, ale bez něj by se naše krajina rychle změnila k nepoznání. To bzučení totiž patří včelám – drobným, ale naprosto nepostradatelným obyvatelům naší planety.
Škola hrou: Dobrodružství v přírodě

V době, kdy trávíme stále více času u obrazovek a ve městech, se schopnost přirozeně se pohybovat v přírodě a využívat jejích zdrojů stává cennou, ale často opomíjenou dovedností. Dobrodružství v přírodě by mělo za cíl propojit děti s přírodou a naučit je dovednostem, které posílí jejich samostatnost, týmovou spolupráci i respekt k okolnímu světu.
Kvíz o vodě

Všichni se den co den setkáváme s vodou. Jedná se o docela obyčejnou věc, která ale pro spousty lidí už takovou samozřejmostí není. Víte o této tekutině a jejím výskytu kolem nás něco? To už se dozvíte v kvízu!
22. březen – Světový den vody
Proč je voda tak důležitá a jak s ní neplýtvat?

Každý den otočíme kohoutkem a teče z něj čistá voda. Napili jste se dnes? Umývali jste si ruce? Spláchli jste záchod? To vše je tak samozřejmé, že nad tím moc nepřemýšlíme. Ale věřili byste, že miliardy lidí na světě nemají takové štěstí?
Rakousko a Alpy + tajenka
Rozmanitost rakouské přírody, kde si vybere každý

Byli jste někdy v rakouských Alpách? Že ne? Tak se tam pojďte se mnou podívat a nakonec si můžete zkusit tajenku!
Jak být zálesákem?
aneb Společně do divočiny

V minulosti jsme s manželem často jezdili na túry, jen tak s ruksaky na zádech. A nevyhnuli jsme se situacím, kdy nám zmokly zápalky, nemohli jsme si rozdělat oheň, chyběly nám kolíky pro postavení stanu či jsme potřebovali vyrobit šňůru na uschnutí prádla. Kdyby se mi tato kniha dostala do rukou dříve, nemuseli jsme improvizovat přímo v přírodě.
České pranostiky: Moudrost našich předků

Pranostiky jsou krátké lidové moudrosti, které často spojují určité dny nebo období s počasím, přírodou či lidským životem. I když žijeme v moderní době plné technologií, pranostiky nám připomínají, jak naši předci pozorovali svět kolem sebe. Pojďme se podívat, jak vznikají, proč je máme a co se z nich můžeme naučit.
Recenze – Woodwalkers: Caragova proměna

Zdá se vám, že nikam nezapadáte? Pohybujete se raději v přírodě než v ulicích velkoměsta? Máte neutuchající nutkání značkovat si svoje teritorium? Možná jste Woodwalkeři!
Recenze: Bambi – Příběh života z lesů

Je to tady. Do kin míří trhák letošního roku. Rozbijte prasátko, kupte si lístek někam dozadu doprostřed a připravte se na impozantní film plný napětí a zvratů s kolouškem v hlavní roli.
Pozvánka do kina: Bambi – Příběh života z lesů

Malý Bambi žije spokojený život po boku své maminky. Všechno je zalité sluncem až do doby, kdy se objeví lovci. Útěk před nimi dvojici rozdělí, čímž začne to pravé dobrodružství, které můžete od 24. října sledovat v kinech. Alík je jeho mediálním partnerem.
Jak jsme s kamarádkou Jančou stavěly v lese přístřešek

Napadlo vás někdy, že byste přespali v lese? Co takhle si udělat nějaké to improvizované obydlí? Věděli byste, jak ho postavit? Já nad tím popřemýšlela a napsala jsem tento vymyšlený příběh, který vám možná může pomoci nějaký ten přístřešek vytvořit.
Návštěva jediné papouščí zoo v Evropě

I z přírodovědeckého a ornitologického hlediska se má Česká republika čím chlubit. Máme tu totiž jedinou papouščí zoo v Evropě, která v současné době čítá více než 300 exemplářů z různých koutů světa!
Jižní Amerika a její tropický deštný prales

Chceš se něco dozvědět o tomto kontinentu? A chceš pomoct zachránit tropický deštný prales? V tomto článku najdeš plno informací!
Dovolená na ostrově Norderney – 2. část

Pokračování povídání o dovolené. Jaké to bylo v kempu a u moře, jaká jsou na ostrově zvířátka a jak to vypadá v tamním národním parku.
Dovolená na ostrově Norderney – 1. část

V létě 2023 jsem byl na dovolené na německém ostrově Norderney. Nepotkal jsem tam téměř žádného Čecha, tak jsem usoudil, že ani mezi čtenáři Alíka tento zajímavý ostrov není moc znám. Tak se pokusím vám toto místo trochu přiblížit.
Proč se vyskytují povodně?

Občas se stane, že se dozvíme o tom, že se někde vyskytuje povodeň. V lepším případě se to dozvíme ze sdělovacích prostředků, v horším případě nás taková povodeň zasáhne osobně. Co to vlastně povodeň je a proč vzniká?
Tajenka plná šutrů

Minerály, krásné barevné kamínky, už asi každý viděl a někoho třeba okouzlily tak, že je začal sbírat a zajímat se o ně a jejich údajné magické účinky. Zkus si tuhle tajenku a uvidíš, jestli o nich něco víš.
Myslivost a její vývoj

Myslivost je zapsaná v seznamu nehmotného dědictví České republiky. Od doby jejího vzniku až po dnešek se toho dost změnilo, a proto by nebylo na škodu si o ní něco povědět.
Vajíčko nebo slepice? Velké tajemství zvířecí říše odhaleno!

Dnes se společně podíváme na velkou záhadu – co bylo první, vajíčko nebo slepice? Připravte se na vzrušující dobrodružství do zvířecí říše, kde společně rozpleteme tajemství tohoto starobylého problému.
Spútaná rieka Dneper

Dneper je rieka pretekajúca Ruskom, Bieloruskom a Ukrajinou. V tomto článku vám poviem nielen základné fakty o Dnepri, ale aj niečo o priehradách a prírodnom dive, ktorý už neexistuje.
Velký bariérový útes – přírodní poklad

V tomto článku objevíme krásu Velkého bariérového útesu! S jeho jasnými barvami a neuvěřitelnými tvory tě okouzlí. Připrav se na dobrodružství plné záhad a krásy!
Ochrana životního prostředí

Ochrana životního prostředí je klíčová pro udržitelnost naší planety. Každý z nás může přispět svými malými kroky k ochraně přírody a vytvoření lepší budoucnosti.
Růžoví sloni představují růžovou

Růžová je nádherná a povznášející barva vyjadřující řadu emocí. Spojuje se s půvabem, citlivostí, ženskostí a romantikou. Pojďme se společně s našimi slony ponořit do růžových oblastí, kde se s růžovou určitě setkáme.
Zimní houbaření

Mám moc ráda přírodu a miluju houbaření. Před pár lety jsem si říkala, že v zimě může chodit na houby jen blázen – k těm bláznům už patřím taky.
předchozí | 123456 | další |