Policie ČR je ozbrojený bezpečnostní sbor. Zřídil ho zákon České národní rady. Vznikl dne 21. 6. 1991. Chrání bezpečnost osob a majetku, stará se o veřejný pořádek. Také předchází trestné činnosti. Má 14 krajských ředitelství.
Co vlastně takový policista dělá?
Budu psát trochu dětsky. Chytá zloděje a zatýká pachatele trestných činů (krádeží, loupeží, znásilnění). Dává pokuty řidičům, co nedodržují silniční pravidla. Odváží na záchytku nebezpečné alkoholiky a osoby pod vlivem drog. Zaobírá se i šikanou, jak ve školách, tak i na pracovištích. Vykazuje na 10 dní tyrany z bytu oběti. Přijímá trestní oznámení od lidí a vyslýchá zúčastněné (oběti, agresory a svědky). Předává případy státnímu zástupci. Kontroluje občanské průkazy a peníze, jestli nejsou falešné.
A jaký policista musí být?
Za prvé musí splnit fyzické a psychické zdravotní testy. Vlastnit zbrojní průkaz, který si udělá v rámci ročního školení. Musí mít maturitu. A z té lidské stránky? Určitě obětavý, hodný, milý, odolný, trpělivý, rozumný a ochotný. Neměl by být vznětlivý, agresivní, cholerický, neprůbojný a lenivý.
V tomto odstavci vás obeznámím s důvody, proč jsem si tuto práci vybrala do budoucna já. Asi v 7. třídě mi táta o práci u Policie začal vyprávět. V minulosti se k Policii hlásil. Mě vždycky bavilo pomáhat lidem a zajímala jsem se o práva. Taky mám ráda adrenalin a akci při práci. Zajímají mě zbraně a vše okolo nich. Proto byla práce policistky docela jasná volba. Je to jistá práce s možností postupu výš, třeba ke kriminální policii nebo k URNĚ. Jezdíte na dovolenou na policejní chatu a zaplatí vám lázně. Hlavně máte dobrý pocit z dobře odvedené práce.
Co jen říci závěrem. Jděte si za svými sny. Jednou se vám splní .Važte si práce policistů.
Poznámka redakce: Zkratka URNA (nebo také ÚRN) znamená Útvar rychlého nasazení. Ten zasahuje zejména při únosech osob, proti teroristům nebo třeba proti nebezpečných pachatelům.