Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč číst knihy

  vydáno  •  Knihy

  Proč číst knihy? Jaké jsou žánry knih? Jak si vybrat správé spisovatele? To vše se tu dozvíte.

  moje knihy, © kim66

  Proč číst knihy?
  Čtení knih pomáhá k zvětšení slovní zásoby. Budete se často setkávat se slovy a jejich výrazy, a tak se vám zaryjí do paměti a např. v diktátu již neuděláte chybu. Také se vám hodně zlepší paměť. Kniha vás donutí si pamatovat, co se stalo v předchozích kapitolách. Také vám může rozšířit obzory. Zajímáte se o vesmír? Přečtete si knihu s vesmírnou tématikou a dozvíte se mnoho nových faktů. Mě třeba kniha vždy donutí si o daném tématu zjistit více. Třeba kniha Hvězdy nám nepřály od Johna Greena, ta mne donutila si vyhledat informace o rakovině. Také jsem četla, že nějaké výzkumy dokázaly, že lidi, kteří více čtou, méně trpí Alzheimerovou chorobou. Také se budete méně stresovat. No představte si to, přicházíte ze školy a zítra je vysvěčení, berete tedy do ruky knihu a stres mizí. Kniha je totiž zajímavá a donutí vás myslet na něco jiného.

  Jaké jsou žánry knih?
  Žánrů knih je mnoho. Nevím, zda se mi sem podaří napsat všechny, ale zkusím to.

  Fantasy:
  Oblíbený druh knihy. Místo je většinou vymyšlené nebo se děj odehrává v jiném světě. Hlavní hrdinové mohou mít nadpřirozené schopnosti. Zvířata nebo věci zde mohou mluvit, chodit a chovat se jako lidé.

  Sci-fi:
  Neboli vědeckofantastický žánr (science fiction). Sci-fi se svým podáním hodně blíží k fantasy. Děj se většinou odehrává v nějaké budoucnosti nebo vesmíru. V sci-fi se většinou vyskytuje fyzická síla. Jsou tam nové technologie nebo neznámé formy života.

  Detektivky:
  V hlavní roli zločin. Tak to jsou detektivní romány neboli detektivky. Zápletka detektivního příběhu je založená na zločinu, ať je to úvěrový podvod, bankovní loupež nebo nejčastěji vražda. Už v první polovině devatenáctého století vyšla první moderní detektivka.

  Romány:
  Většinou dost inteligentní příběh. Vlastností románu je, že se hodně rozvíjí několika směry. Má mnoho hlavních i vedlejších postav. Uvádí se, že by měl mít nejméně 40 000 slov, ale není to pravidlo. Druhů románů je mnoho, ale já vám sem napíši jen některé z nich: historický román, dobrodružný román, romantický román, psychlogický román nebo filozofický román.

  Horory:
  Můj oblíbený žánr. Je to žánr, ve kterém se kniha snaží u čtenáře vyvolat pocit strachu. V hororu závisí také na formě podání. Horor často stojí na pokraji zájmu kritiků, ti tvrdí, že jeho smyslem je vyvolat u čtenáře řadu negativních emocí. Stephen King je jeden z nejúspěšnějších spisovatelů hororů.

  Jak si vybrat správného spisovatele?
  Nejprve si musíte uvědomit, jaký žánr vás baví. Potom jak moc čtete, jestli byste chtěli náročnější knihu na přečtení, nebo naopak ne. Spisovatelů jednotlivých žánrů je mnoho. Doporučila bych se také poradit s knihovnicí, jakou by vám doporučila knihu. Já jsem také hledala dlouho, než jsem přišla na to, že mě baví horory, romány a fantasy. Váš vkus se bude s rostoucím věkem měnit.

  Nakonec bych vás chtěla ještě požádat, abyste četli. Mnoho filmů je natočených podle knih. Tak si můžete nejprve přečíst knihu a poté se podívat na film a pak posoudit, co je lepší.

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 8. dubna 2018 ve 20:30.
  buffy-forever v něm napsala:

  Jinak co se týče žánrů, tak se nebráním ničemu, a ještě lepší je nějaká dobře napsaná směska..

  Příspěvek z 8. dubna 2018 v 19:46.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Moc pěkný článek. Já osobně mám nejradši fantasy a sci-fi.

  Příspěvek z 8. dubna 2018 v 16:54.
  Andílek019 v něm napsala:

  Pěkný článek, já čtu každý den a moc mě to baví. Myslím, že už mně čtení dost pomohlo a pomůže.