Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč je 22. únor Dnem zamyšlení?

  vydáno  •  Doma a ve světě · Skauti
  22. února slaví už více než 80 let 40 milionů skautů a skautek na celém světě Den zamyšlení – „Thinking day“. V posledních letech se tento den stal nejen oslavou velkého skautského svátku, ale také ohlédnutím za okolním světem. Letošním tématem Dne zamyšlení je „Zastavme šíření AIDS, malárie i dalších onemocnění.“

  Skautské vítání slunce, © Ondřej Littera

  Den zamyšlení se slaví na celém světě. V každé z 217 zemí, kde skauting existuje – trochu jinak. V České republice se skauti schází, slaví svůj velký svátek, zpívají, ale také hrají hry s mezinárodní tematikou.
   
  „Den zamyšlení vnímáme především jako příležitost ukázat dětem svět jinýma očima. Právě díky hrám s globální tématikou mají děti šanci nahlédnout do jiných zemí a zjistit, jak se v nich žije, jaké mají problémy. To jim pomáhá nejen pochopit obyvatele jiných zemí, ale také zamyslet se nad globálními problémy lidstva, vědět, jak pomoci i kde najít informace,“ uvedla Veronika Horová, zahraniční zpravodajka.

  Libanonské skautky pečou koláčky a ty pak prodávají v nákupních centrech. Utržené peníze použijí na rozvoj a osvětu o nemocech AIDS. Jiný skautský oddíl v Polsku se zúčastnil iniciativy Červeného kříže „Zastavme malárii.“ Kromě toho, že děti samy zjišťovaly, jaká situace v zemích 3. světa je a kde jsou příčiny problémů, aby se v situaci orientovaly, rozhodly se zahájit sbírku na nákup 10.000 sítí proti moskytům, které budou distribuovány v Keni a Ugandě.

  Dvaadvacátý únor se stal velkým skautským svátkem a všichni skauti na celém světě se otevírají celému světu. Právě zde využívají svoje kontakty na skauty z jiných zemí, které získali na různých mezinárodních akcích, jako třeba jamboree – mezinárodní setkání skautů. To všechno napříč národy, etniky, přes hranice států i náboženství.

  Robert Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí.22. února je nejen datem narození prvního skauta na světě – zakladatele světového skautingu Roberta Baden Powella – ale ve stejný den, i když o 32 let později, se narodila pozdější světová šéfka skautek a také Powellova žena, Olave Baden-Powellová.

  Skautské hnutí, které má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí, mezi Čechy mnoho významných osobností, oslavilo v roce 2007 sto let od začátku své existence.

  Další informace:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 28. února 2009 ve 13:02.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Radkaa:

  jakej hroznej počítač a televize vždit to nikomu nevadí no možná nikomu jo ale valetýn taky přišel z Ameriky

  Příspěvek z 28. února 2009 ve 13:01.
  Bajíček v něm napsal:

  co

  cože to se neslaví 22.února nikdo to neví já nevím neslyšela jsme že by se to slavilo možná že si to někdo třeba 21.únoa vymyslel ale jak je to tam napsaný kolik let se to slaví to je možná pravda ale ten svátek už zaniknul asi

  Příspěvek z 22. února 2009 v 18:48.
  Nanet v něm napsal:

  Nwm

  jk to mam asi vedet11