Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč jsem chtěla přestat chodit do folklorního souboru

  vydáno  •  škola a poznání · volný čas venku · šikana · kamarádství
  Už od čtyř let chodím na lidové tance do ostravského souboru Hlubinka. Moc mě to baví. Citím se tam skvěle. Jsem v dobrém kolektivu, kromě tance se učím mluvit v nářečí a dodržovat lidové obyčeje. Ve školce jsem se tím nechlubila. Nevěděla jsem ani, že se to jmenuje lidové tance. Říkala jsem, že chodím do tanečků.

  Taneční soubor Hlubinka, © archiv souboru Hlubinka

  Pak jsem šla do školy. Když jsme se učili o zvycích a dalších zajímavostech, vše jsem věděla. Paní učitelka se mě ptala, jak je to možné? S úsměvem jsem jí povyprávěla o lidových tancích. Pak to řekla celé třídě. Necítila jsem se trapně, naopak jsem byla hrdá. Teda až do chvíle, než začali spolužáci vyprávět, jak chodí na street dance, hip hop a tak dále. Nemám nic proti moderně, ale lidové tance mám radši.

  Pak jsem jednou byla s kamarádkami na hřišti. Začaly mi tvrdit, že lidové tance jsou blbost. Jiné dělaly trapné cviky a říkaly při tom: "Já jsem blbá Terezka - babka a chodím do trapných lidovek." To mi bylo líto. Rozhodla jsem se, že s lidovkama skončím. Když mě mamka chtěla do tanečků odvést, nechtěla jsem a řekla jsem jí, že se odhlásím.

  Nakonec mě tam mamka dostala. Tam jsem si uvědomila něco důležitého: v tanečkách jsme dobrý kolektiv a kdybych ho opustila, moc by se mi stýskalo. Holky za třídy se se mnou přestaly bavit. Jen jedna ne. Ta totiž viděla jedno moje vystoupení a moc ji to bavilo. Začala folkloru fandit.

  Ve folklorních souborech se potkávají různé generace.

  Jednou jsme ve čtvrté třídě probírali lidové kapely. Paní učitelka mě poprosila, jestli bych jí nepřinesla nějaké lidové cédéčko. Odpověděla jsem, že raději ne. Věděla jsem, jak by se třída tvářila. Paní učitelka posmutněla. Pozvala si mamku do školy a poprosila ji o to cédéčko. Nakonec jí ho mamka dala.

  Lidové kroje jsou přehlídkou dovednosti našich předků.

  Když paní učitelka pouštěla některé lidové kapely, omylem klikla na moje vystoupení. Už to ale nechala běžet. Všem se tanec moc líbil. Omlouvali se mi za posměšky a občas se zeptají na nějaké vystoupení. Pár mi jich sice závidí, ale alespoň si už váží lidových tradic. Važte si, prosím, taky folkloru, protože jsou to i vaši předci, kteří tohle vymysleli.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (69)

  erezi v něm napsala:

  Chápu tě!

  Hele tvoje maminka udělala moc dobře že tě tam nakonec dotáhla.Jednou se mi stala podobná věc:Už asi 7 let chodím do drama´táku a moc se mi tam líbí,ale jeden můj spolužák si ze mě začal utahovat a po něm to opakovala celá třída a tak to bylo až do jednoho dne kdy celá třída šla na naše vystoupení.Všichni nejdříve reptali,ale vystoupení se jim moc líbilo a omluvili se mi.A ten spolužák mi řekl že je do mě tajně zamilovaný a začali jsme spolu chodit.Vše dobře dopadlo.444425

  Příspěvek z 8. června 2011 v 19:44.
  verunka-14 v něm napsala:

  taky

  já chodím teprve 4 roky ale tenhle rok jsme se probojovali z okresního, kajského a až do státního kola DFS (dětských folklorních souborů)! Doufám že vyhrajemééééé444

  Příspěvek z 19. května 2011 ve 22:04.
  Happyhypo v něm napsal:

  na folkloru neni nic spatneho!!!

  Nevim za co ti nadavaji ale folklor zboznuju 10rekla bych ze hloupi jsou ONI11116