Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč jsem ze svého jména dlouho neměla radost

  vydáno  •  Rodičům
  "Na světě je přece tolik hezkých jmen, proč jsem musel/a "vyfasovat" zrovna to svoje?" Říkáte si to pokaždé, když se vás někdo zeptá na vaše jméno, za které se tolik stydíte? Já sama to znám moc dobře.

  Diář pátek 13, © iDNES.cz

  Mé jméno Bohdana většině lidí nic neříká, tedy pokud neberu své okolí, které je zvyklé a přijde jim to normální. Nikdy nikdo neví, jak mi má pořádně říkat. Kamarádi a spolužáci mi vymýšlí přezdívky jako Božidara, Bohušu, Bohuna a podobně. Většinou se tomu směju, ale jsou dny, kdy si prostě říkám, že se v dospělosti určitě přejmenuju. Znáte to taky? Stejně jako s tím, jak vypadáte, musíte žít i s tím, jak se jmenujete.

  Chápu, že nositelé jmen jako Hubert, Adolf, nebo třeba Františka či Jarmila se se svým jménem jen tak nesmíří. Tímto se nechci nikoho dotknout, někomu se to líbit může, ale ze svých zkušeností soudím, že moc takových osob nebude.

  Po kom se jmenujeme?

  Zajímá tě původ tvého nebo nějakého jiného křestního jména? Nahlédni do encyklopedie křestních jmen, kterou připravilo nakladatelství Libri.

  A právě ve chvílích, kdy se nám někdo posmívá, bychom chtěli mít normální jméno, jako třeba Martin nebo Monika. Ale nebyla by to tak trochu nuda? Vždyť se zkuste zamyslet nad tím, kolik znáte Martinů. Určitě víc než dost. Ale znáte nějakou Květoslavu? Já tedy ne.

  Teď by si někdo mohl říct, že ojedinělá jména nejsou jenom stará a česká. Samozřejmě existuje spousta cizích a moc hezkých jmen, ale neznám nikoho, kdo by se jím mohl pyšnit. Většina mých kamarádů a známých má často používané jméno, kterým neurazí, ale ani nenadchnou.

  Ať nad tím přemýšlím sebevíc, stejně si nakonec řeknu, že přejmenovat se nenechám - už jen kvůli tomu, že jsou na mé jméno všichni zvyklí. A navíc, velké plus je pro nás s neobvyklým jménem to, že nedojde k záměně s někým, kdo se jmenuje stejně.

  Takže se snažte mít své jméno rádi, i když to někdy může být těžké. Určitě se totiž najde někdo, kdo by s vámi rád měnil.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 200)

  Příspěvek z 7. února 2011 v 7:09.
  nelisak v něm napsala:

  Mám moje jméno ráda

  Já se jmenuji Nela a mím to jméno i trochu rádá.Tety mě říkaji Nelčo,Nelisáku,Belčo a mě to nevadí.Ale vím že ty máš vztah ke svému jménu sdi jiný ale vždycky je lepší si zvyknout na své jméno a ne pořád ho kritizovat16

  Příspěvek z 4. února 2011 v 9:55.
  jiny v něm napsala:

  Reakce na Ewelyne:

  Ovšem ona tady píše, že držitelé jména Jarmila se se svým jménem nemůžou jen tak smířit. A co ona ví? Copak se tam jmenuje? A mě to jednoduše uráží 555

  Příspěvek z 21. ledna 2011 ve 23:25.
  Ewelyne v něm napsal:

  Reakce na chcikukyho:

  Nikdo tady žádné jména nekritizuje, ale třeba taková dnešní mláděž nemá tyhle jména moc v oblibě a ostatní se jim kvůli tomu posmívají...Tak třeba takový Dj Hubert ..no radši nic...
  Jenom autorka chtěla říct, že ně každému se taková jména líbí..Ale že by byla nějak špatná to ne 7