Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč má lev hřívu?

  vydáno  •  pohádky · zvířata

  Chcete vědět, proč má lev hřívu? Proč je hnědá, velká a hustá? A kde to vlastně začalo? Ráda se s vámi podělím o pohádku, v níž se to všechno dozvíte.

  lev, © Alexas_Fotos

  Byl jednou jeden malý lvíček. Jmenoval se Timmy. Žil se svými rodiči a jednou sestřičkou Leni na jižním pólu. Měli se dobře. Každý den si ulovili něco v moři. Jedli lachtany, tučňáky a mořské ryby. Všichni členové rodiny měli hnědou srst. Neměli hřívu a měli velikost malých lvíčat. Často pobíhali po horách a honili myšky, které tam žily. Tak probíhaly jejich dny. Všechny byly stejné, ale nikdy nebyly nudné.

  Leni

  Jednou, když Timmy slavil čtvrté narozeniny, přijeli na jižní pól vědci. Když našli Timmyho rodinu, snažili se všechny její členy chytit. Sourozenci se ale už uměli bránit. Společně s maminkou a tatínkem se ubránili. Vědci se divili, protože ti lvi byli přeci tak malí. Rozhodli se, že se ještě vrátí.

  A tak dny plynuly. Timmy a Leni zase povyrostli. Jednou si tak běhali po horách. Uviděli moc zajímavý objekt. Byla to loď. Jenže ani jeden z nich loď nikdy neviděl. Vyběhli na palubu. Když chtěli zpátky za rodiči, zjistili, že už odplouvají od břehu. Ta loď patřila vědcům. Ti zavřeli dva sourozence do klece.

  Po třech dnech doplula loď na pobřeží Grónska. Tam se Timmy a Leni směli proběhnout. Nemohli však utéct. Pak museli zpátky na palubu. Po týdnu dojeli na Island. To byl cíl cesty. Vědci dovezli lvíčata do vědecké haly. Byla tu spousta klecí a v nich zavřená zvířata. Za zástěnou bylo oddělení rostlin. Timmy a Leni dostali společnou klec.

  Po čase je vědci pustili ven. Vzali je na procházku po areálu haly. Zavedli je do zvláštní místnosti s velkými světly. Tam byly umístěny dvě rostliny chlupatého typu. Obě byly velké a barevné. Byly to bambojangy. Vědci nechali naše kamarády hladovět. Protože ti dva měli velký hlad, začali rostliny okusovat. Vydržely jim na týden. Poté je vědci odvedli.

  Bambojangy spojené

  Po roce Timmy slavil desáté narozeniny. Objevil se u něj velmi zvláštní jev. Začala mu růst hříva. Vědci podle vůně zjistili, že vyrostla díky bambojangům. Leni sice bambojangy taky jedla, ale byla to holka, takže na ni nepůsobily.

  Timmy s hřívou

  Vědci dali našim sourozencům dárek. Odvezli je zpátky za rodinou. Na jižním pólu se zrodilo dalších pět lvíčat. Všechno to byly holky. Když mezi ně přiběhl Timmy, tak se polekaly. Ovšem když uviděly Leni, už se tolik nebály. Leni a Timmy spatřili své rodiče. Hned se všichni vítali. A od té doby mají všichni malí lvíčci hřívu.

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 30. března v 7:32.
  Klimili v něm napsala:

  Nero3751
  Dobrá poznámka. Já to ale mám radši takhle.:-)
  Bank
  Díky moc:->

  Příspěvek z 28. března v 9:59.
  Bůh v něm napsal:

  No mě se to moc nelíbilo

  Příspěvek z 27. března ve 23:49.
  Nero3751 v něm napsal:

  Zaujímavé členenie viet. Niekde je ich až priveľa.
  Napríklad 2. odsek pod 2.obrázkom: „Jednou si tak běhali po horách.“ Zo štylistického hladiska by som bodku nahradil partikulou alebo konjukciou. [častica alebo spojka]

  Myslím tým napríklad „a" , „keď vtom" ...
  Urcite by som bodku zmenil na čiarku, v spomínanom prípade... uhm... Ale z celkovej stránky, nehladiac na štylistiku, pointa bola zaujímavá, a tiež aj tvárnenie zvieracích postáv...
  Pod pojmom „zaujímavá" mám na mysli mierne prevažujúce „pozitívne" črty pred „negatívnymi", skoro v rovnováhe, kde je priestor na rôzne špekulácie.

  Hodnotím 3/5.