Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč mám rád aikido - bojové umění samurajů

  vydáno  •  Volný čas venku · Sport
  Aikido pochází z Japonska a vzniklo z bojového umění aiki jutsu, které se používalo už v 9. století. Aikido založil Morihei Uešiba (1883 -1969). V aikidu, které je spíše určeno pro sebeobranu, používáte určité údery a tlaky na některé body v těle, abyste zpacifikovali protivníka a uchránili sebe nebo své kamarády. Dříve ho používali samurajové, proto se taky v aikidu učí boj s katanou a noži a proto plno úderů napodobuje švihnutí mečem.

  bojovník, nindža, meč, samuraj, © Profimedia.cz

  V aikidu se používají nejvíce páky, při kterých není potřebná síla, ale je důležitá správná technika - proto se hodí pro mladé, staré, pro muže i ženy. Některé chvaty jsou celkem složité, proto se to opravdu nedá naučit třeba z videa, ale potřebujete nějakou zkušenou osobu, která vám ten chvat podrobně vysvětlí a ukáže.

  Aikido jakožto bojové umění není sport na chvilku. Člověk se ho učí plno let a proto to není nic pro lidi, kteří u něčeho nevydrží dlouho. Není to sport, který člověka ničí, ale spíše naopak - pokud máte ve dvojici ohleduplného člověka, který se vás při tréninku nesnaží rozlámat na kousky, tak se spíše protáhnete. Nic vás nebolí a naučíte se věci, které využijete i normálně. Naučíte se padat tak, abyste si neublížili, zlepšíte si reflexy a naučíte se bránit.

  aikido

  Více informací najdete na webové adrese www.aikido.cz nebo ve Wikipedii či na stránkách České federace Aikidó

  Aikido není moc známé, protože se v něm nezápasí - nejsou soutěže, kde se dva lidi v ringu mlátí. Proto o něm plno lidí neví. Aikido používá prvky, které jsou v jiu jitsu i judu, takže pokud něco z toho děláte, nebo chcete dělat, bude vám to dost blízké. V aikidu mají lidé také hodnosti, jako jsou třeba pásky v karate. Říká se tomu kyu a získáte ho, když splníte úspešně zkoušku, na kterou dohlíží zkušení učitelé.

  Aikido dělá i například Steven Seagal, takže pokud jste viděli některý jeho film a žasli nad tím, jak mlátí zločince, tak to bylo aikido. Doufám, že jsem tímto článkem někoho oslovil a časem bude po České republice chodit víc lidí, kteří dokáží ubránit sebe a svoje kamarády pomocí aikida.


  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 7. prosince 2020 ve 21:02.
  papagaja v něm napsal:

  Ahoj,já taky chodím na aikido a je to moc zábavný sport q

  Příspěvek z 8. března 2010 v 18:51.
  Tsukiko v něm napsal:

  mno nepotěšils mě ....

  Měla bych pár výtek... Říkáš, že aikido používali samurajové, ale to je hloupost, protože aikido je relativně moderní bojové umění a za doby samurajů ještě neexistovalo.

  Pak dáváš aikido do spojitosti se sportem, ale pozor! Aikido v žádném případě NENÍ sport. Je to bojové umění, v tom je zásadní rozdíl.

  A když už mluvíš o hodnostech, máš spíše namysli stupně. A to krom toho, že je od 7. do 1. kyu, tak poté pokračují mistrovské stupně, tedy od 1. danu až snad do nějakého 10. danu.

  To je to největší zlo z tvého článku :)
  Promiň, ale aikido mám ráda a těžce snáším, když o něm někdo takhle lže ;)

  Horse-BarushQa v něm napsala:

  Reakce na Koubek:

  Tož ta mládež :)