Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč na mě tak tlačí?

  vydáno  •  vztahy
  Rozdávají se písemky z fyziky. Kus papíru, který výrazně ovlivní můj další měsíc života. Když se snese na lavici, zvedám ho velmi pomalu a ustrašeně. Dvojka? Cože? Proč? Rodiče mě zabijí. Budu se muset učit od rána do večera a poslouchat, jak skončím v kriminále. Zároveň mi budou dávat za příklad kamarádky a já jim nic neřeknu, budu jenom pokorně kývat hlavou.

  (P) Studentka, © Profimedia.cz

  S povzdechem si lehám na lavici a zadržuji slzy, zatímco ostatní se z dvojky radují. Jednička z matematiky mi není nic platná, zahyne ve stínu špatné známky.

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Když nasedám k mamce do auta, první otázka je jasná: Co bylo ve škole? Nechce slyšet to, že jsem se s někým pohádala nebo že jsem upadla, zajímají ji jenom známky. Nejdřív jí řeknu o jedničce a potom opatrně přidám dvojku. Mamka ostře vdechne a snáší se na mě déšť hrubých slov. Doma volá tátovi a teatrálně mu oznamuje, že jejich dcera selhala. Když chci utéct do pokoje, mávne na mě s tím, ať se jdu učit fyziku. Teď si jenom počkat, až přijede táta a společně se dohodnou na mém trestu.

  Další den o mobil a počítač chudší vyrážím do školy dokonale naučená fyziku, i když jí máme až za týden. Ve třídě dám spolužačce opsat úkol a sama se na poslední chvíli ještě koukám na biologii, ze které dnes píšeme test. Učila jsem se, ale jistota je jistota. Když nám písemku rozdají, bez problémů jí zvládnu a odevzdám. Jednička. Třeba bych si mohla vybojovat zpátky mobil, když zvládnu ještě angličtinu a češtinu. Hotovo. Ze všeho jedničky. Teď už mi zbývá jenom tělocvik. Odcvičím 45 minut a jsem volná. Tedy, v jistém slova smyslu. Vlastně mám spíše pocit, že z jedné klece (školy) jdu do další klece (domů). Na tělocviku nejsem žádná hvězda, ale zvládám ho. Takže uteče jako voda. Je to dobře? Sama nevím, jestli se mi domů vůbec chce. Čeká na mě obvyklý výslech a malé pokývnutí hlavou na jedničky. Mobil tedy zpátky nedostanu.

  Doma se jako obvykle naučím, večer si chvíli čtu a chystám se ke spánku. Rodiče na mě ještě volají, že jdu spát moc pozdě, zítra mi večerku o půl hodiny zkrátí. Super. Takže žádné čtení. V posteli jako jediném útočišti usínám s hlavou plnou stresu.

  Občas opravdu trochu pochybuji, že by mě měli rodiče rádi i bez toho, že jsem chytrá a mám většinou dobré známky. Taková láska s podmínkami mi nepřipadá jako láska. Jediná slova, která slyším jsou: Musíš, nesmíš a zlepši se. Když se koukám na ostatní rodiny, rodiče jsou k dětem hodní i přes špatné známky. Po takové rodině toužím.

  Miluji svoje rodiče, ale tímhle způsobem mi jen přidávají na už beztak velkou hromadu starostí.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (38)

  Příspěvek z 13. března 2016 v 17:46.
  Renýsek12 v něm napsala:

  Reakce na Emaaa:

  Hele, já s tebou naprosto souhlasím. Měla by se o tom někomu svěřit, protože když to neudělá, jenom bude pořád ve stresu a bude se zbytečně trápit.

  Příspěvek z 13. března 2016 v 17:42.
  Renýsek12 v něm napsala:

  Hmm...

  Já třeba ve škole dostanu jednou za hodně dlouhou dobu pětku, ale taky na mě rodiče nekřičí a už vůbec mi nedávají žádné tresty. Jsou na mě prostě hodní. Učím se přece pro sebe, ne pro rodiče. Měla by sis o tom s rodiči trochu promluvit, protože si myslím, že dostat takový trest jenom za dvojku, to podle mě není moc normální, ale až moc přehnané... 55

  Příspěvek z 13. března 2016 v 11:27.
  pejsekpejsek2 v něm napsala:

  cože?

  za dvojku přece snad není trest ne? Ti tvoji rodiče jsou asi moc přísní13