Alíkovina

Proč nemám ráda Vánoce

vydáno  •  Vánoce

Nejhorší doba roku je tu. Jako dítě z několikanásobně rozvedené rodiny si užívám Vánoc až až. Ale nejen množství oslav je důvod, proč tenhle čas vánoční vysloveně nesnáším.

Mnoho dětí se každý rok nemůže dočkat, až zazvoní zvoneček a pod rozsvíceným stromečkem se objeví dárky. Nebo se těšíte na čas s rodinou, kdy nemusíte do školy. To mě opustilo, když mi bylo šest. Na předchozí Vánoce mám jen jednu vzpomínku - byla jsem s tátou vyhlížet Ježíška a viděla jsem Rudolfa. Letělo nad námi letadlo a červeně blikalo, moje dětská fantazie z blikajícího světla udělala Rudolfův svítící nos. Pak už to šlo z kopce.

Začala jsem nenávidět zimu. Nebaví mě sáňkování, lyžovat neumím a sníh se dostane všude. Dodnes, když jedu za rodinou do menšího městečka, si stěžuji, že to bílé studené mokré cosi je otravné podobně jako vánoční koledy.
Koledy jsou druhý důvod. Proč se musí všude hrát už v listopadu? Stačilo by mi to jen přímo na Štědrý den. A i tehdy se je snažím nenápadně přepnout.

Další důvody jsou očekávání jednotlivých příbuzných. Co si pamatuji, Vánoce se slavily u babičky 23. 12. a to je jediná oslava, která mi neleze na nervy. Děda, teta a já nenápadně přeskakujeme koledy, které pouští mamka s babičkou. Už nemusím zpívat u stromečku, už jsou příbuzní mladší než já. A děda dělá výborný bramborový salát. Jenže 24. 12. začne pěkný mazec. První mě čeká oběd u táty, kde se mi dostává nenápadných narážek ohledně rodiny - do jeho už vlastně nepatřím. Navíc mi od něj nechutná jídlo a on není ochoten to pochopit, takže každý rok říkám, že čekám na prasátko. Když přijedu domů, je už všechno připraveno a čeká se vlastně jen na mě. Mamka přijde za mnou do pokoje a já jí vyprávím o letošních katastrofách. Pak mi řekne, ať se převléknu do něčeho svátečního. Co je špatné na černých džínech a tričku? U nás úplně všechno. Nejsem holka, která by nosila šaty, a černá je prostě praktická. Tak mě čeká hádka ohledně mého oblečení. 25. 12. přichází nevlastní babička s dědou a já mám konečně volno, protože s těmi nevycházím.

Většinou nabírám sílu, protože další den mě čekají hned tři oslavy - babička, prababička a děda. U babičky se do mě pustí ona, že nemám šaty, že mám nalakované nehty viditelnou barvou, že mám nabarvené vlasy, že mám tetování, že jsem namalovaná. U prababičky by se mi i líbilo, kdyby tam nebyla její sestra, která mi hned mezi dveřmi řekne, že mám příliš tlustá stehna, a celou oslavu se mě vyptává, jestli jsem si jistá, že chci ten chlebíček. A s dědou je to konec. Pokaždé posloucháme jenom o tom, jak jeho nové vnouče řeklo máma. A když už se stočí řeč na naši rodinu, jen se hádá s tátou.

Vánoce jsou nejhorší čas v roce. Čas stresu a nepohody. Nic nemůže překonat pohodu běžného dne. A o to méně Vánoce, které jsou vlastně jen, protože křesťané chtěli víc moci.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (20)

Příspěvek z 18. října ve 13:39.
sonicNfnf v něm napsala:

Já mám moc moc moc a moc vánoce u mně je to nejlepší období života.$>$> Mám ráda kapra dárky zímní čas s rodinou vánoční zdobení,zdobení vánočniho stromečku na dárkuy jsem zvědava na dárky$> prostě jsem zvědavka ale to mi neříkejte OK?

Příspěvek z 4. ledna v 10:02.
AnezkaB v něm napsala:

matisek005 - z toho článku to tak fakt vyznívá

Příspěvek z 3. ledna v 18:14.
matisek005 v něm napsal:

“Tobě vadí všechno.“
A to jsi zjistila z jedné Alíkoviny?