Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč nesnáším kostely

  vydáno
  Starý a zašlý zápach kadidla, nehybně zírající sochy, ledové ticho a celkově mrtvolná atmosféra. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč už od malička pociťuji odpor vůči kostelům.

  Pražský hrad z Karlova mostu., © MAFRA

  Nechápu ty, kteří chodí každou neděli do kostela na mši. Já nejsem věřící a i kdybych byla, zcela dobrovolně bych do kostela rozhodně nešla. Vždy mi naskočí husí kůže a dělám všechno možné, abychom už byli pryč. Nevím, jestli se mnou někdo soucítí, nebo mě chápe, ale rodiče na mě vždy koukají jako na blázna. Zakroutí hlavou a jen tak mimochodem prohodí: "Musela v kostele utrpět nějaký šok, jinak si to nedovedu vysvětlit."

  Raději bych procházela márnicí než kostelem či chrámem. Jednou jsme s našima byli v Praze v chrámu sv. Víta. Zrovna moc mě to nenadchlo, zato rodiče by tam vydrželi klidně i celý den. Nechápu, proč jsme nemohli zajít na nějaké jiné místo, kde je alespoň trochu živo. Bohužel, naši jsou milovníci středověku a proto mě a sestry pořád tahají po chrámech, kostelech a hradních kaplích.

  Nejhorší jsou ty sochy. V životní velikosti a tak příšerně namalované, aby připomínaly člověka. Asi ta jistá podobnost mi na nich vadí. Když se jen chvilku koukám na sochu, mám pocit, že každou chvíli uteču někam hodně daleko. Proto všechny sochy obcházím velkým obloukem.

  Jednou jsem s babičkou byla v muzeu a tam měli za sklem vystavenou příšernou sochu. Kolem ní vedla úzká ulička, kterou jsme musely projít. Dobrých dvacet minut jsem tudy odmítala jít, až se to nakonec vyřešilo tak, že mě babička vzala za ruku a rychle mě tudy provedla, přičemž jsem měla pevně zavřené oči a usilovně jsem si představovala létající pestrobarevné motýlky, jen abych nezačala panikařit.

  Prostě kostely pro mě nejsou zrovna oblíbená místa a nejraději se někam vypařím, když se do nich má jít. Možná je to trochu výstřední, ale to neznamená, že jsem divná. Děkuji všem, kteří mě chápou, a přeji vám hezký den plný života!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (107)

  Příspěvek z 25. ledna 2011 v 19:22.
  jiny v něm napsala:

  Cccccc

  CO SI O SOBĚ MYSLÍŠ, ŽE BUDEŠ URÁŽET TY, CO CHODÍ DOKOSTELA? HORŠÍ ČLÁNEK JSEM NEČETLA

  Příspěvek z 31. prosince 2010 v 16:57.
  bibibi v něm napsal:

  Is

  A co by jste říkaly na Faraonovu hrobku plnou maličkých sošek!
  A jedné velké malované rakvi!16

  gabagabagaba v něm napsala:

  Kostely

  Já jsem věřící a kostely ráda mám i nemám. Jednou jsem byla v kostele v Itálii a tam bylo příšerný vedro!!!!8555 Na Vánoce zase na Rybovce a tam příšerná zima. Mše mě velice nuděj,ale soch se rozhodně nebojim!26