Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Proč pohádky Václava Čtvrtka bydlí v Jičíně?

    Jméno Václav Cafourek vám možná nic neříká. Mnohem známější se stal pod jménem, které si sám vybral - Václav Čtvrtek. A úplně nejvíc ho proslavili jeho pohádkoví hrdinové: loupežník Rumcajs, víla Amálka, hajný Robátko se svým jelenem Větrníkem či Křemílek s Vochomůrkou. Prozradíme vám, proč jeho pohádkoví hrdinové bydlí v městě Jičín a jeho okolí.

    Navštívit ji můžete v Rumcajsově ševcovně v ulici Pod Koštofránkem poblíž Valdštejnova náměstí v Jičíně., © Radkaa

    Spisovatel Václav Čtvrtek se původně jmenoval Václav Cafourek. Narodil se 4. dubna 1911, tedy před rovnými sto lety. Jeho rodný dům byl v Praze na Letné, v Jirečkově ulici. Ale rodina se brzo přestěhovala do ulice Na výšinách s výhledem na pole, kde později vzniklo hřiště AC Sparty. Když začala o tři roky později 1. světová válka, tatínek Jan odešel bojovat na frontu do Albánie. Maminka Johanna odjela s malým Vašíkem ke svým rodičům do Jičína a právě tam Václav strávil celou válku.

    V Jičíně poznal budoucí spisovatel spoustu lidí, kteří se poté promítli do jeho pohádek. Dokonce i hrdinové příběhů mají obvyklá jičínská povolání a příjmení. Vašík se důkladně seznámil i se zdejší krásnou krajinou, kterou si postupně nastěhoval do svých knížek. Třeba v příbězích formana Šejtročka narazíte na místní kopec Šibeňák, vodník Česílko zas bydlel v rybníku Kníže.

    Valdštejnovo náměstí v Jičíně

    Valdštejnovo náměstí v Jičíně

    Babička malému Vašíkovi vypravovala lidové pohádky, maminka mu zpívala a dědeček povídal napínavé příběhy o loupežnících. Když se po skončení války vrátil tatínek z fronty, také mu vyprávěl pohádky - jednu z nich, o ševci Kramflekovi, mu povídal na pokračování celý půlrok.

    kvíz

    Znáte dobře Václava Čtvrtka a jeho pohádky? Ověřte si to v našem kvízu.

    Po maturitě začal Václav Cafourek studovat práva, ale studium nedokončil, i když si to jeho rodiče přáli. Začal pracovat jako finanční úředník, což ho moc nebavilo a dost se nudil. I proto začal psát. Nejprve pro dospělé čtenáře. V roce 1940 mu vychází humoristický román Whitehors a dítě s pihou. Najdete u něj jméno Hugo Prattler - jeden z jeho pseudonymů, ve kterých si liboval. Kromě tohoto používal i jméno Brvenca (jeho skautská přezdívka), příjmení Neděle či Poledne, až zůstal u jména Václav Čtvrtek - prý proto, že se narodil "čtvrtého čtvrtý".

    Pak už se ale zaměřuje na tvorbu pro děti. V roce 1945 chtěl prý jeho syn Petr slyšet "něco o lefovi" a na jeho přání tak vznikla pohádka Lev utekl (vydaná 1948). Následovaly příběhy ze života dětí (za všechny třeba My tři a pes z Pětipes), články do dětských časopisů a hlavně spolupráce s Českým rozhlasem. Podílel se na Nedělní pohádce a rozhlasovém večerníčku - Hajajovi. Ten se na stanici Praha vysílal od 2. ledna 1961. V rozhlase se Václav Čtvrtek seznámil i se svou budoucí manželkou Vlastou Váňovou.

    A byl to právě rozhlas, kde se často objevovaly Čtvrtkovy postavičky dříve, než se s nimi děti mohly seznámit v knížkách nebo v televizi. Vy asi znáte většinu jeho příběhů z Večerníčku - natočených jich bylo opravdu požehnaně. Vždyť Václav Čtvrtek je "otcem" víly Amálky, Křemílka a Vochomůrky, dubového mužíčka, formana Šejtročka, makové panenky a motýla Emanuela, vodníka Čepečka nebo hajného Robátka a jelena Větrníka.

    jak se řekne Rumcajs?

    Slovenské děti mu říkají Rumpeľ, francouzské Roróň, švédské Adolf a maďarské Csirizár. Ale v esperantu zůstal Rumcajs Rumcajsem.

    Čtvrtkovými nejznámějšími postavami jsou ale určitě loupežník Rumcajs, Manka a Cipísek. Rumcajs se vysílal nejprve jako animovaný seriál (první díl mohly děti vidět v neděli 5. listopadu 1967), od roku 1969 poslouchaly děti jeho příhody v rozhlase a v roce 1970 se dočkaly první knížky. Hodný loupežník z lesa Řáholce měl velký úspěch - seriál převzalo na 30 televizních stanic a knížku vydalo 11 zahraničních nakladatelství. Rumcajsovy příhody si mohou přečíst děti až v dalekém Japonsku.

    Václav Čtvrtek slavil úspěch se svými pohádkami nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1974 byl zapsán na Čestnou listinu IBBY (IBBY Honour List). Zapsání na Čestnou listinu IBBY je jedním z největších a nejrespektovanějších ocenění pro tvůrce dětských knih. Kromě československé výroční ceny nakladatelství Albatros či titulu zasloužilý umělec byl oceněn i v Rakousku, kde získal státní cenu za dětskou literaturu, nebo v Polsku, kde ho odměnili Řádem úsměvu. A úsměv přinesou jeho příběhy snad i vám, když se rozhodnete se s nimi seznámit.

    václav čtvrtek vzpomíná na jičín

    "To bylo v čase první světové vojny, když mě maminka odvezla s mladším bratrem k dědovi do Jičína. Návštěva trvala celé čtyři roky. Já tenkrát byl právě ve věku, kdy se člověku otvírají oči pro svět. Pokládám za své velké osobní štěstí, že jako kmotřička přitom stálo krásné město Jičín. Už nikdy a nikde jsem pak neviděl věž vyšší, než je Valdická brána, zahradu zelenější, než byla ta dědečkova, a koutek tajemnější, než je poustka v Libosadu. Byla to proto snadná volba, když jsem po letech uvažoval o tom, kde mají bydlet mé pohádky. Psal jsem je a píšu z dětských vzpomínek na Jičín..."
    Václav Čtvrtek v úvodu k seriálu 36 Pohádek z Rumcajsova klobouku, který vycházel od června 1971 do ledna 1972 v týdeníku Předvoj.

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (17)

    Příspěvek z 29. května 2011 v 11:54.
    makysek000 v něm napsala:

    pecička

    pecička sice ubec nevim o čem se tam psalo ale asi je to fajn [][][][][][][][][][]

    Příspěvek z 19. května 2011 v 15:41.
    Baška v něm napsala:

    basa

    podla mna  to je 4

    Anavrin10 v něm napsala:

    Reakce na Michaelina:

    Ony ty pohádky jsou pořád krásné. :-) Stále aktuální a ve většině případů lepší, než ty nové, "vymakané".