Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč potkan?

  vydáno  •  Zvířata

  Kdo by nechtěl roztomilého potkánka? Tady se dozvíte něco o jejich povaze a schopnostech.

  Physalka , © Almon

  Já sama mám doma potkánka, je to slečna, dnes bude mít tak něco přes rok. Jmenuje se Physalka. Můžete ji vidět na článkové fotce, jak zvědavě vykukuje z domečku. Je to divoká osobnost, takový malý rarášek, ale já jsem schopná ji alespoň částečně krotit. Není to čistokrevný potkan, ale nějaká „směska“. I tak ji mám moc ráda. Říkám jí „moje zlatíčko“. Původně jsme ji koupili (skoro se to stydím říct) pro hada. Ale nakonec skončila u nás! Má velkou prostornou klec a často ji venčím. Můj potkan je Standard Husky.

  Vetšinou bývá pravidlem, že samičky jsou divočejší než samečci, takže si s nimi užijete víc srandy. Kluci jsou spíše na mazlení.
  Víte, že jsou potkani úrovní inteligence rovni psovi nebo delfínovi? Opravdu se dokáží naučit všechny povely, co zvládne pes. Umí proběhnout na zavolání, přinést míček, dokáží cvičit rat agility... Moje Physalka umí přinášet kinder vajíčko, chodit po schodech, šplhat, otočit se dokolečka a na povel jít domů. Také můžete svého potkana naučit nějaké triky s vodou, protože jsou to od přírody dobří plavci.
  Potkani jsou také velice citliví na hluk, snadno se vylekají a mohou slyšet dokonce i ultrazvuk. Většina potkaní komunikace nejde lidským uchem slyšet (např. jejich smích).

  Potkani umí udržet rovnováhu díky ocasu. Není to žádné špinavé zvíře, co „má jedovatý ocas“ a právě „vylezlo z kanálu“. Chovají se laboratorní potkani, takže se nemáte čeho bát.

  Každý potkan je jedinečný a má svou hlavu a povahu. Nejlépe svému potkanovi porozumíte, když ho budete pozorovat, jak se chová v různých situacích. Moje Physalka například klape zoubky, když je spokojená, a přivírá očička. Když se najednou zarazí, je překvapená či vyděšená.

  Také různí potkani mají různé chutě. Jsou všežravci, takže můžou mít rádi ovoce, semínka, různé obiloviny, chleba, psí granule, nebo třeba vařené maso. Mojemu velice chutnají ovesné vločky.

  Máte doma potkánka?

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 15. prosince 2019 v 8:53.
  JáJá1 v něm napsal:

  Já ho nemám ale moje sestřenice ho má.:->

  Příspěvek z 8. listopadu 2019 v 15:18.
  Lafygirl v něm napsala:

  Mám 5 potkanek

  Příspěvek z 15. října 2018 v 18:25.
  Almon v něm napsala:

  Ano. Podle chovatelských rád. Dokonce byl v karantene. ;-(