Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč se 13 považuje za nešťastné číslo?

  vydáno
  Číslo 13 lidé považují za nešťastné už dlouho, a to na celém světě. Staří Římané si mysleli, že třináctka je znamením smrti a zkázy. Ve skandinávské mytologii přinášelo smůlu, když ke stolu zasedlo třináct lidí.

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Proč? Když jednou ve Valhalle stolovalo dvanáct hodovníků, nezvaný host - v pořadí třináctý - zavinil smrt Balderova syna Odina. V křesťanských zemích tuto pověru potvrdil počet stolovníků při poslední večeři Páně - Ježíš a dvanáct apoštolů. A ve středověku se věřilo, že se "sabatu čarodějnic" účastní třináct ježibab.

  Externí obrázek

  Strachu z čísla třináct se odborně říká triskaidekafobie. V mnoha hotelech nenajdete pokoj číslo 13 a ve spoustě vysokých budov chybí 13. podlaží. Až příště poletíte letadlem, schválně se podívejte, jestli v něm je řada 13. Ani jako datum není třináctka příliš šťastné číslo, zvláště připadne-li na pátek.

  Vždycky se mělo za to, že v takový den není radno začínat nějaký nový úkol ani vyplouvat na moře. Stěhováci, praktičtí lékaři a zubaři si stěžují, že jim v pátek třináctého nejdou obchody. Potěšující zprávou je, že pátky třináctého se mohou objevit maximálně třikrát do roka, někdy jen jednou.

  V roce 2009 na nás čekají takové "nešťastné" pátky hned tři: 13. února, 13. března a 13. listopadu. Přehled pátků třináctého najdete například v internetové encyklopedii Wikipedie pod samostatným heslem Pátek třináctého

  Vizitka autorky článku na Alíkovi denula96

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (67)

  Příspěvek z 13. března 2009 v 19:44.
  Bar22 v něm napsal:

  Bar22

  Ahoj já sem měla št´astný den  byla  jsem doma ze školy koupila si batoh no normálka  a dostala peníze10

  Příspěvek z 13. února 2009 v 18:52.
  eglantyna v něm napsal:

  Reakce na meridian:

  no mas tak napul pravdu!!!!
                                                  Eglantyna10111217242626

  Příspěvek z 13. února 2009 v 18:51.
  eglantyna v něm napsal:

  nudny den

  45dnestni den ok a nuda:nova uca-hodne testu,spatny znamky atd.....Dobry spravy:mamky ma narozky,jsem doma u pc atd.....Eglantyna8251312