Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč si myslí, že jsem šprt?

  vydáno  •  Škola
  Možná taky máte někoho ve třídě, koho nazývají šprtem. Ale je rozdíl mezi tím, komu učení jde a učivo umí a mezi tím, jehož domácí nejoblíbenější zábavou je učení. Ve škole podlézá učitelce, někdy ho taky nebaví tělocvik, protože se chce jenom a jenom učit.

  Prvňáci se začínají učit takzvanou genetickou metodou. Nejdřív píší jen velká písmena., © MAFRA

  Alíkova poznámka

  Učení se a zájem o vzdělávání je v zájmu každého dítěte. Posmívat se druhým kvůli tomu, že jim něco jde, je jen známkou hlouposti těch, co se posmívají.

  Mnohdy ale bývá důvodem posměchu něco jiného než samotný zájem o učení. Může to být skrytý strach, kteří spolužácí vycítí, slabost a obavy šprta ze selhání. Slabost, která je pak důvodem útoku druhých.

  Proto je dobré snažit se se spolužáky navázat přátelství, zajímat se o ně, pokusit se o nějakou další ceněnou dovednost, o úspěch v hudbě, sportu.

  Já jsem jedna z těch, kterým prostě učení jde a nepodlézám učitelce. Když dostanu dvojku nebo trojku, kluci (někteří ne, ale skoro všichni) se mi do toho motají a mezi sebou si říkají: „Šprtka dostala dvojku.“ Co na tom vidí a proč jim tohle dělá dobře? Závidí mi snad? Nevím. A když se jich na to zeptám, jestli mi závidí, odpoví mi: „Proč bych ti měl závidět. Vždyť nechci být takový šprt jako ty.“ 

  Často už mě to štve a mám sto chutí po nich něco hodit nebo je bouchnout pořádně tlustou učebnicí, jenomže tím bych si vykoledovala průšvih a navíc, když moje mamka je učitelkou na stejné škole a učitelky, které učí mě, jí vždycky všechno vyzvoní, to není zrovna vhodné. 

  Pokud jste to vy, kteří se posmívají ostatním nebo si z nich utahujete, přestaňte a nejlépe se jim běžte omluvit, protože oni za to nemůžou, oni to prostě umí. To jsem ale ještě nemluvila o pravých šprtech. 

  Já sama znám bratra mojí kamarádky, který se za to chlubí, že je šprt. Ale to není zrovna důvod, jakým bych se chlubila. Vemte si to takhle. Ty, co šprtání baví, ty nechte na pokoji a nechte na pokoji i ty, co se nešprtají a jde jim to. A pokud je někdo, kdo se ve vašem okolí někomu posmívá, zkuste mu to rozmluvit a třeba (neříkám, že určitě) toho nechá. Kdo ví.

  Prostě každého baví něco jiného. Ale některé, kterým to jde, to učení nebaví.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 28. června 2015 ve 13:05.
  Jinotajka v něm napsala:

  Reakce na ty-ses-slunicko:

  Ano, máš pravdu. Taky jsem měla spolužačku ale ta o mně začala říkat, že jsem b*bá13

  Příspěvek z 28. června 2015 ve 13:03.
  Jinotajka v něm napsala:

  Reakce na Tereza136:

  S vysvědčením jsem na tom stejně. 25

  Příspěvek z 25. června 2015 v 18:10.
  vikanocka11 v něm napsala:

  Sem na tom rovnako

  Mně to též říkají , a to jenom pro to , že mám samé jedničky a učení mi jde . Nevím proč to dělají .  Taky mi už začali říkat Wikipedie , protože se jmenuju Viki .   Proč se nemúžu ostatní starat o sebe ? 12