Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Proč slavíme Silvestra? + kvíz

  vydáno  •  Kvízy · Vánoce · Zima
  Každý tento svátek jistě zná, ale asi málokdo tuší, proč slavíme zrovna Silvestra. Tak jsem trochu pátrala a zjistila, že právě 31. prosince roku 335 zemřel papež Silvestr I. A od té doby se prý na konci roku pořádají oslavy.

  © archiv Wikipedie

  Vítá se nový rok, většinou alkoholem a ohňostroji. My se například díváme na televizi a po odpočítávání si "ťukneme" skleničkami. My děti máme dětské šampaňské a rodiče mají víno.

  Víno by mělo být šampaňské nebo sekt. A jaký je vlastně mezi tím rozdíl? Šampaňské je šumivé víno vyráběné pouze ve Francouzské oblasti zvané Champagne-Ardenne. A sekt je šumivé víno, které se vyrábí jinde.

  kvíz

  Zábavný kvíz pro všechny, kteří se nemohou dočkat konce roku. Můžeš zkusit i další kvízy. Tady je jejich přehled.

  V ohňostrojích je hlavně chemie. V jejich "balení" jsou obsaženy chemické produkty, které po zapálení vybuchují a vytvářejí různé barvy. A také proto slyšíme ránu. Protože vybuchují.

  Některé jsou uzpůsobené například k tomu, aby se z nich "kouřilo" nebo třeba jen aby bouchaly. Určitě znáte bouchací kuličky. Ty jsou prodejné i dětem, ale některé až dospělým.

  A proto vás chci varovat: Dávejte na sebe pozor! Jinak vám přeji pěkného Silvestra a šťastný Nový rok!

  Silvestr

  Silvestr (v některých jazycích a dříve také u nás Sylvestr) je mužské křestní jméno latinského původu (latinsky silva – les, silvestris – lesní, tedy "muž z lesa").

  Podle českého a slovenského kalendáře má svátek 31. prosince (protože 31. prosince 335 zemřel papež Silvestr I.), tedy na konci roku, proto na tento den připadají silvestrovské oslavy. Ženským protějškem je Silvie. Zdroj Wikipedie, heslo Silvestr

  Po kom se jmenujeme - encyklopedie křestních jmen

  Silvestr I. - Wikipedie (česky)

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 15. ledna 2010 v 18:23.
  silvušák v něm napsala:

  ewew

  wewdwewewew5

  Příspěvek z 6. ledna 2010 v 19:08.
  anetkavoky v něm napsala:

  silvestr

  ja silvestra miluju ale tendle rok sme ho moc neslavili4

  Příspěvek z 2. ledna 2010 v 19:56.
  Haňour v něm napsal:

  Reakce na Domečekv:

  Jak tady čtu všechny ty diskuse tak se mi zdá,že máš pořád něco proti generalovi98. [12N]Co je na tom,že napsal že Silvestr není svátek,ale den! 202313