Alíkovina

Projděte si výstavu korunovačních klenotů krok za krokem

vydáno  •  Kultura · Česká republika · Historie
Svatováclavská koruna, jablko, žezlo, kříž, meč, roucho a čtyři desítky unikátních exponátů zdobí od soboty 19. do úterý 29. dubna 2008 Vladislavský sál Pražského hradu. Možná je vám líto, že to máte do Prahy daleko a nebo nemáte čas stát ve dlouhé frontě. Díky portálu iDNES.cz můžete do expozice uspořádané k 90. výroční vzniku Československa nahlédnout prostřednictvím interaktivní prohlídky.

Korunovační klenoty opět opustily střežený úkryt., © Michal Růžička

Korunovační klenoty jsou trvale uloženy v korunní komoře nad jižní předsíní katedrály sv. Víta. O vystavení rozhoduje prezident republiky a k otevření korunní komory se musí sejít sedm držitelů klíčů. Jsou jimi prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly a primátor hlavního města Prahy," píše v úvodu tištěného průvodce výstavou Milena Bravermanová.

Sedm majitelů klíčů od národního pokladu se sešlo u korunní komory ve čtvrtek v 17.30 hodin. Po pečlivé kontrole, zda jsou skvosty v pořádku, je památkáři uložili do transportních schránek a v doprovodu Hradní policie a Hradní stráže byly klenoty přeneseny do Vladislavského sálu Starého královského paláce. 

Veřejnost si klenoty prohlédla vůbec poprvé V roce 1929 - při oslavách Svatováclavského milénia. Vitrínu, do níž byly klenoty uloženy, navrhnul architekt Josef Gočár a používá se pro vystavování skvostů dodnes.

"Gočárova vitrína byla vyrobena v roce 1929, takže je na ní úplně obyčejné sklo. To bylo později potaženo bezpečnostní fólií, jejíž životnost ale skončila, takže letos dostala úplně novou speciální fólii. Ta má malou nevýhodu, že sklo trochu zmatňuje, ale nedá se nic dělat," řekla šéfka hradních památkářů Ivana Kyzourová.

Kromě souboru klenotů lidé uvidí na čtyři desítky předmětů spojených s historií korunovace v českých zemích, například relikviáře a deskové obrazy, které se používaly při slavnostních obřadech a které odedávna patřily k nejvzácnějším částem českého královského pokladu.

"Časový limit pro prohlídku výstavou není stanoven. Budeme však dbát, aby návštěvníci procházeli kolem vitrín plynule, bez zbytečné prodlevy," řekl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!