Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Prověř si své IQ

  vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Povolání · Učení · Zábavná fyzika
  Dnes se poměrně často setkáváme se zkratkou "IQ". Co to ale vlastně je? A co to obnáší? Nebo jak jsem na tom s IQ já?

  mozek (ilustrační foto), © MF DNES

  Co je to IQ?

  Zkratka IQ znamená inteligenční kvocient. Inteligence znamená chytrost nebo rozumové schopnosti. IQ je jednotka, kterou se měří chytrost člověka.

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chceš přidat a stát se autorem Alíka, můžeš svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledej v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Představte si to tak, že někomu jde matematika, někomu jde trochu a někomu nejde vůbec. Stejně je to s inteligencí. Ta vyjadřuje, jak dobře se učíte nebo vyjadřuje, jak dokážete řešit problémy a těžké situace.

  Jak jsem na tom s IQ?

  Existuje nespočetně programů a stránek, kde si můžete otestovat IQ. Ale i sebelepší test IQ nemusí být vždy úplně přesný. Výsledky testů jsou většinou orientační - vaše IQ se pohybuje přibližně kolem nějakého čísla.

  Já osobně jsem zkusila test na stránkách iq-test.stylove.com. Pokud se rozhodnete jej zkusit, čeká vás při něm 30 otázek. Otázky sestávají z obrázků, které na sebe logicky navazují. Vaším úkolem je vybrat správný obrázek, který se podle linie předešlých obrázků k nim logicky hodí. Na konci jen zadáte svůj věk.

  Pokud byste chtěli vaše přesné IQ vědět, je nejlepší nechat si ho otestovat u odborníků. Takoví odborníci jsou například v klubu Mensa.

  Klub Mensa vznikl roku 1946 v Oxfordu. Existuje ve skoro každé zemi. V tomto klubu se scházejí lidé s nadprůměrnou inteligencí. Tady nezáleží jestli jste křesťan nebo katolík, jestli jste běloch, černoch nebo indián.

  Jestli jste známí jako chytrolíni, tak zpozorněte. Géniové si většinou se svým okolím moc nerozumí a Mensa je právě sdružuje. Abyste byli do Mensy přijati, musíte mít IQ 130 nebo vyšší. Existuje i dětská sekce Mensy. Geniální lidé si tady mohou utvářet nové známé a kamarády a najít nová témata k rozhovoru.

  Kdy už je člověk génius?

  Inteligence nižší než 90 převládá u lidí postižených, nebo s nějakou vadou. IQ do 90 bývá nazývána slabě podprůměrná. Tento člověk by měl být schopen zvládnout základní školu. IQ do 100 je takzvaná "průměrná" inteligence. Tento člověk už může absolvovat střední školu. IQ do 110 je inteligence vysoce průměrná. Člověk s touto inteligencí jen s obtížemi vystuduje vysokou školu. IQ do 120 mají lidé s nadprůměrnou inteligencí. Mají předpoklady k vystudování vysoké školy. IQ do 130 nese název vysoce nadprůměrná inteligence. Lidé vlastnící tuto inteligenci mají prý lehce vystudovat vysokou školu. IQ do 140 se říká výjimečná superiorní inteligence. IQ 140 je hranice geniality. IQ nad 140 je už inteligence géniů. Tito lidé prý mají určovat směr poznání.

  Pamatujte si, že IQ není nikdy "finišové". Neznamená, že když budete mít teď naměřeno IQ 98, že vám napřesrok test nenaměří IQ vyšší. Génius Albert Einstein měl IQ 160 a šestnáctileté britce Lauren Marbe test nedávno naměřil IQ 161. A co víc: je to blondýnka! Ukázala světu, že barva vlasů nemá vůbec žádný vliv na velikost vašeho IQ.

  Doufám, že jsem vám pomohla objasnit co to IQ je a co obnáší.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 27. ledna 2014 ve 14:41.
  zloutek-foxik v něm napsala:

  Jaký iq

  Já jsem dělala hodně testů a jednou mi řekli 104!!! Po druhý 131 a po třetí 1302212
  Co mám udělat abych ti zjistila

  Příspěvek z 24. ledna 2014 ve 20:54.
  buffy13 v něm napsal:

  IQ

  ahoj ja mám IQ 139 za 8 minut

  Příspěvek z 22. ledna 2014 ve 21:48.
  anička999 v něm napsal:

  Reakce na světýlko:

  ? To je moc dobrý výsledek.