Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  První dětské internetové rádio slaví 10. narozeniny

  vydáno  •  Kultura · Internet
  Možná to znáte ze školy – jsou některé letopočty, které si ne a ne zapamatovat. A jiné vám v hlavně uvíznou ani nevíte jak. Zdá se, že zakladatelé prvního dětského internetového rádia Domino u nás neponechali nic náhodě.

  Ve stanu Dětské tiskové agentury na pražské Bambiriádě., © Radkaa

  Prostě si počkali na datum, které si budou pamatovat dlouho a snadno. Pro svůj start zvolili magických sedm devítek: 9. 9. 1999 9 hodin a 9 minut.

  Důvody vzniku internetového rádia pro děti jsou vcelku kuriózní. Vyžádali si jej totiž sami posluchači. Český rozhlas totiž právě před deseti lety zrušil vysílání pořadu Domino (a po několika letech zase obnovil).

  Děti, které tenkrát s Dominem spolupracovaly, chtěly ve vysílání oblíbeného pořadu pokračovat. Tak vzniklo dětské internetové Rádio Domino, jedno z prvních internetových rádií v republice.

  U příležitosti 10. výročí internetového vysílání jsem vyzpovídala zakladatele a předsedu občanského sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura (DTA) Slávka Hrzala.

  Jak vlastně tenkrát vysílání vypadalo?
  Začínali jsme tak, že jsme na internet dávali krátké zvukové soubory. Kdo měl tehdy možnost, tak si je podle svého přání stáhl do počítače a poslouchal. Díky pečlivě vedenému archivu si teď můžeme první příspěvky znovu připomenout.

  Kdo tvořil redakci?
  Redakci tvořilo pár dětí a dospělých. V té době je ani nenapadlo, že vlastně předběhli dobu. Internet i rozhlasové vysílání po internetu bylo teprve v plenkách. O nějakém rádiu na přání, kdy si posluchač sám z nabízených pořadů sestaví vysílání, nikdo neměl tušení.

  V Českém rozhlase po nějaké době vysílání pořadu Domino obnovili. Je to tedy konkurence?
  Ano, dnes skutečně vedle sebe existují dvě rozhlasová Domina. Jedno jako internetové dětské rádio, druhé jako pořad pro děti Českého rozhlasu 2 Praha. S Českým rozhlasem 2 Praha spolupracujeme právě na vysílání pořadu Domino.

  Jak taková spolupráce Domina s Dominem probíhá?
  U nás děti poznávají zákonitosti rozhlasového vysílání, učí se natáčet, zpracovávat materiály a vysílat na internetu. To, co se opravdu povede, pak zařazujeme do pořadů Domino v Českém rozhlase. Je to vlastně pro děti ten největší honorář za jejich snahu.

  Deset let, to už je pěkné výročí. Budou nějaké oslavy?
  Oslavy budou hlavně pracovní. Rádio Domino začne vysílat nově po technické stránce. Nový program nám umožní, aby pořady začínaly v určitou dobu. Zatím budeme aktualizovat jednou týdně.

  Na jaké pořady se mohou posluchači těšit?
  Náš hlavní pořad se jmenuje Dominik - máme maskota hrocha Dominika. Ten se bude vysílat ve středu v premiéře a pak opakovat každý den v jinou dobu. Večer v 19 hodin bude vždy pohádka. Dalším pořadem je seriál Propadák. Teď v září zařazujeme z archivu reportáže, ankety, hádanky, kuriozity z roku 1999.

  Jste uzavřená společnost anebo mezi sebe přibíráte i další členy?
  Novým posilám se určitě nebráníme. Děti, které by měly zájem přihlásit se do Klubu Domino, Dětská tisková agentura, budou vítány. Sdružení má regionální redakce v Praze, Brně, Lánově, Vratimově, České Lípě a zpravodaje po celé republice. Více informací najdete na www.dta.zde.cz nebo napište na dta@dta.cz.

  Nalaďte si Rádio Domino

  Internetové Rádio Domino vysílá na adrese www.radiodomino.cz. Posluchači mají na výběr. Buď si mohou pustit celodenní vysílání nebo si vybrat jen to, co je zajímá, a vytvořit si vlastní playlist. Celodenní vysílání tvoří hudební bloky přerušované identifikací rádia. Jednou týdně je aktualizován pořad Dominik složený z reportáží, rozhovorů, anket, soutěží a hádanek.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 11. září 2009 v 7:13.
  Radkaa v něm napsala:

  Reakce na PilotTom:

  Pokud vysílá rádio na internetu, nepotřebuje mít frekvenci. Můžeš si ho "naladit" na jeho webových stránkách, tedy www.radiodomino.cz.

  Příspěvek z 9. září 2009 ve 14:15.
  PilotTom v něm napsal:

  kde je frekvence?