Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  První pomoc - PP

  vydáno  •  zdraví

  Tento článek je určen pro toho, kdo se chce o první pomoci (PP) dozvědět něco víc.

  Sanitka, © 3dman_eu

  Jsem členem ČČK, takže bych měla celkem slušně ovládat PP. Nejprve si řekneme, co to vlastně PP je. PP = pomoc člověku, který ji opravdu potřebuje, je tedy v ohrožení života nebo zdraví. Máme povinnost první pomoc poskytnout, pokud to neohrozí naše zdraví či život. Základ PP = přivolání Zdravotnické záchranné služby (ZZS).

  1. PP při BEZVĚDOMÍ

  Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zatřeseme s ním, zkontrolujeme dýchání a patráme po příznacích. Kontrola dýchání probíhá tak, že zakloníme hlavu, přiložíme ucho nad ústa postiženého (10 sekund), pohled na hrudník - pacient dýchá. Voláme 155. Poloha na zádech + záklon hlavy. Do příjezdu ZZS kontrolujeme dýchání.

  .

  2. PP při ZÁSTAVĚ DECHU

  Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zatřeseme s ním, zkontrolujeme dýchání, pátráme po příznacích. Pokud pacient nedýchá zavoláme 155. U dětí 1 minutu oživujeme a poté voláme ZZS, zahajujeme resuscitaci 5 umělými vdechy (musíme je umět dobře). U dospělé osoby voláme 155 a zahájíme resuscitaci.
  Resuscitace neboli oživování - dlaně položíme kolmo na střed hrudníku a stlačujeme do hloubky 5-6cm 100-120× za minutu, umělé dýchání se stlačováním hrudníku v poměru 30:2, u dětí v poměru 15:2. Zastaví nás jen vlastní fyzické vyčerpání, pacient se sám brání nebo příjezd ZZS. Poloha : vleže na zádech.


  .

  3. PP při KRVÁCENÍ

  Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Zastavíme krvácení prsty tlakem na ránu (!rukavice!), můžeme použít ruku postiženého, oblečení, cizí krve se nikdy nedotýkáme holou rukou. Můžeme vytvořit tlakový obvaz (sterilní čtvereček -> celý obvaz -> obvaz, kterým ránu obvážeme). Voláme 155. Poloha : posazení, položení. Zajistíme teplo (přikrývkou).
  Sledujeme základní životní funkce (ZŽF) a komunikujeme s pacientem.


  .

  4. PP při PNEUMOTORAXU (otevřené ráně na hrudníku)

  Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Ránu překryjeme prodyšným nebo poloprodyšným materiálem. Voláme 155.
  Poloha : v polosedě se zapřenýma rukama. Zajistíme teplo (přikrývkou). Sledujeme ZŽF a komunikujeme s pacientem.
  - ! pokud je v jakékoli ráně cizí těleso (např. nůž) nikdy ho nevyndavám

  5. PP při DROBNÉM KRVÁCENÍ

  Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Ránu omyjeme proudem vody, vydezinfikujeme (POZOR - alergie na jód), ránu překryjeme náplastí s polštářkem. Pátráme po dalších zranění. Sledujeme ZŽF a komunikujeme s pacientem. Pokud je rána znečištěná, zajistíme odborné ošetření.

  6. PP při KRVÁCENÍ Z NOSU

  Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Pevně stiskneme nosní křídla pacienta (min. 5 minut), přiložíme studený obklad na týl hlavy, krev stékající ústy dolů vyplivávat, po delší době bez zlepšení -> odborné ošetření. Poloha : vsedě s předkloněnou hlavou. Pátráme po dalších zranění. Sledujeme ZŽF a komunikujeme s pacientem.
  - ! hlavu nikdy nezakláníme

  7. VOLÁNÍ 155

  • jak se jmenuji
  • kde jsem (adresa + záchytný bod v okolí)
  • co se stalo (kolik nás tam je; pacient - vědomí, dýchání a příznaky poranění)
  • ! nezapomeň - hovor ukončuje dispečer ZZS, ne ty
  • např. Dobrý den, tady František Novák, jsem v parku Mírové náměstí Písek a je tady poraněná holčička, krvácí z ruky. Můžete prosím přijet? Na shledanou.

  Toto je PP úplně nejstručněji. Doufám, že se Vám tento článek bude hodit, a věřím, že budete i díky němu schopni zachránit život.

  A pamatuj na poslední pravidlo: Mrtvý zachránce = špatný zachránce

  ČČK pořádá kurzy v poskytování PP, tak pokud by Vás PP začala zajímat víc, přihlaste se na OS (oblastní spolek) ve Vašem městě.

  Ještě jednou všechna základní pravidla:

  1. Pokud je v jakékoli ráně cizí těleso, nikdy ho nevyndávám.
  2. Krvácející ránu vždy stisknu přes rukavice, oblečení, šátek, atd., přímo v tepně, žíle.
  3. Pro vyčištění rány používáme vždy peroxid vodíku 3%.
  4. Když pacient nedýchá, voláme 155 a zahajujeme resuscitaci.
  5. Když nevíme, co udělat, nebo zranění vyžaduje odborné ošetření, vždy voláme 155 nebo dopravíme pacienta do nemocnice sami.
  6. Při krvácení z nosu nikdy nezakláníme hlavu.
  7. Hovor na ZZS ukončuje vždy dispečer ZZS, ne ty.
  8. Poslední zlaté pravidlo: Mrtvý zachránce = špatný zachránce

  ----------

  Poznámka redakce: Na autě v článkové fotce jsou uvedena telefonní čísla 112 a 999. Tato fotka pochází ze zahraničí. U nás se číslo 999 nepoužívá. Číslo 112 je číslo na integrovaný záchranný systém, na toto číslo se dá volat v případě jakéhokoli problému, a tam vás přepojí nebo informaci předají všem potřebným složkám - hasičům, policii i záchrance. Toto číslo platí i v okolních zemích. Pokud však je problém čistě zdravotní, bez nutnosti zásahu policie a hasičů, a jste v ČR, je lepší volat na číslo 155, uvedené v článku. Je to rychlejší, protože se dovoláte přímo na záchranku, bez nutnosti přepojování na dispečinku IZS.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 8. srpna 2018 ve 21:06.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  buffy-forever: Nemyslím si. Ale tvůj názor ti nezazlívám.;-)R^ Každý z nás se to učil jinak. Hlavní je, že daného člověka zachráníme, nebo alespoň pomůžeme zachránit. R^

  Příspěvek z 8. srpna 2018 v 9:15.
  buffy-forever v něm napsala:

  Rolničky mají úplně jiný rytmus..ale je to jen taková pomůcka..
  Tak pardon že sem to sem napsala..

  Příspěvek z 7. srpna 2018 ve 20:30.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Pěkný článek. R^

  Nám tedy říkal na táboře zdravotník (záchranář u sanitky), že ,,Rolničky“ jsou všeobecně známé, ale že existuje mnoho dalších písniček, které napomáhají ke správnému rytmu při masáži srdce. ;-)