Jsem členem ČČK, takže bych měla celkem slušně ovládat PP. Nejprve si řekneme, co to vlastně PP je. PP = pomoc člověku, který ji opravdu potřebuje, je tedy v ohrožení života nebo zdraví. Máme povinnost první pomoc poskytnout, pokud to neohrozí naše zdraví či život. Základ PP = přivolání Zdravotnické záchranné služby (ZZS).
1. PP při BEZVĚDOMÍ
Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zatřeseme s ním, zkontrolujeme dýchání a patráme po příznacích. Kontrola dýchání probíhá tak, že zakloníme hlavu, přiložíme ucho nad ústa postiženého (10 sekund), pohled na hrudník - pacient dýchá. Voláme 155. Poloha na zádech + záklon hlavy. Do příjezdu ZZS kontrolujeme dýchání.

.
2. PP při ZÁSTAVĚ DECHU
Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zatřeseme s ním, zkontrolujeme dýchání, pátráme po příznacích. Pokud pacient nedýchá zavoláme 155. U dětí 1 minutu oživujeme a poté voláme ZZS, zahajujeme resuscitaci 5 umělými vdechy (musíme je umět dobře). U dospělé osoby voláme 155 a zahájíme resuscitaci.
Resuscitace neboli oživování - dlaně položíme kolmo na střed hrudníku a stlačujeme do hloubky 5-6cm 100-120× za minutu, umělé dýchání se stlačováním hrudníku v poměru 30:2, u dětí v poměru 15:2. Zastaví nás jen vlastní fyzické vyčerpání, pacient se sám brání nebo příjezd ZZS. Poloha : vleže na zádech.

.
3. PP při KRVÁCENÍ
Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Zastavíme krvácení prsty tlakem na ránu (!rukavice!), můžeme použít ruku postiženého, oblečení, cizí krve se nikdy nedotýkáme holou rukou. Můžeme vytvořit tlakový obvaz (sterilní čtvereček -> celý obvaz -> obvaz, kterým ránu obvážeme). Voláme 155. Poloha : posazení, položení. Zajistíme teplo (přikrývkou).
Sledujeme základní životní funkce (ZŽF) a komunikujeme s pacientem.

.
4. PP při PNEUMOTORAXU (otevřené ráně na hrudníku)
Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Ránu překryjeme prodyšným nebo poloprodyšným materiálem. Voláme 155.
Poloha : v polosedě se zapřenýma rukama. Zajistíme teplo (přikrývkou). Sledujeme ZŽF a komunikujeme s pacientem.
- ! pokud je v jakékoli ráně cizí těleso (např. nůž) nikdy ho nevyndavám
5. PP při DROBNÉM KRVÁCENÍ
Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Ránu omyjeme proudem vody, vydezinfikujeme (POZOR - alergie na jód), ránu překryjeme náplastí s polštářkem. Pátráme po dalších zranění. Sledujeme ZŽF a komunikujeme s pacientem. Pokud je rána znečištěná, zajistíme odborné ošetření.
6. PP při KRVÁCENÍ Z NOSU
Zajistíme bezpečí své i pacienta. Oslovíme ho, zkontrolujeme dýchání a vyšetříme ho. Pevně stiskneme nosní křídla pacienta (min. 5 minut), přiložíme studený obklad na týl hlavy, krev stékající ústy dolů vyplivávat, po delší době bez zlepšení -> odborné ošetření. Poloha : vsedě s předkloněnou hlavou. Pátráme po dalších zranění. Sledujeme ZŽF a komunikujeme s pacientem.
- ! hlavu nikdy nezakláníme

7. VOLÁNÍ 155
- jak se jmenuji
- kde jsem (adresa + záchytný bod v okolí)
- co se stalo (kolik nás tam je; pacient - vědomí, dýchání a příznaky poranění)
- ! nezapomeň - hovor ukončuje dispečer ZZS, ne ty
- např. Dobrý den, tady František Novák, jsem v parku Mírové náměstí Písek a je tady poraněná holčička, krvácí z ruky. Můžete prosím přijet? Na shledanou.
Toto je PP úplně nejstručněji. Doufám, že se Vám tento článek bude hodit, a věřím, že budete i díky němu schopni zachránit život.
A pamatuj na poslední pravidlo: Mrtvý zachránce = špatný zachránce
ČČK pořádá kurzy v poskytování PP, tak pokud by Vás PP začala zajímat víc, přihlaste se na OS (oblastní spolek) ve Vašem městě.
Ještě jednou všechna základní pravidla:
- Pokud je v jakékoli ráně cizí těleso, nikdy ho nevyndávám.
- Krvácející ránu vždy stisknu přes rukavice, oblečení, šátek, atd., přímo v tepně, žíle.
- Pro vyčištění rány používáme vždy peroxid vodíku 3%.
- Když pacient nedýchá, voláme 155 a zahajujeme resuscitaci.
- Když nevíme, co udělat, nebo zranění vyžaduje odborné ošetření, vždy voláme 155 nebo dopravíme pacienta do nemocnice sami.
- Při krvácení z nosu nikdy nezakláníme hlavu.
- Hovor na ZZS ukončuje vždy dispečer ZZS, ne ty.
- Poslední zlaté pravidlo: Mrtvý zachránce = špatný zachránce
----------
Poznámka redakce: Na autě v článkové fotce jsou uvedena telefonní čísla 112 a 999. Tato fotka pochází ze zahraničí. U nás se číslo 999 nepoužívá. Číslo 112 je číslo na integrovaný záchranný systém, na toto číslo se dá volat v případě jakéhokoli problému, a tam vás přepojí nebo informaci předají všem potřebným složkám - hasičům, policii i záchrance. Toto číslo platí i v okolních zemích. Pokud však je problém čistě zdravotní, bez nutnosti zásahu policie a hasičů, a jste v ČR, je lepší volat na číslo 155, uvedené v článku. Je to rychlejší, protože se dovoláte přímo na záchranku, bez nutnosti přepojování na dispečinku IZS.