Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  První republika

  vydáno  •  Historie

  První republika není oficiální název, oficiální název zněl Republika Československá. Ale v článku ji budu nazývat první republika.

  První republika, © Z časopisu 100+1 zahraniční zajímavosti.

  První republika je jedno z nejkrásnějších období české historie.

  První republika vznikla roku 1918, přesněji 28. října 1918. 30. října se k Česku připojilo také Slovensko a postupně i Podkarpatská Rus.

  Na založení republiky měl největší zásluhu Tomáš Garrigue Masaryk, který se narodil roku 1850 a své mládí prožíval převážně na jižní Moravě. Nebyl to žádný svatoušek, dokonce ho vyhodili ze školy. Jeho životní láskou byla Charlotta Garrigue. Charlotta byla Američanka a stejně jako Masarykovi jí hodně záleželo na rodině. Spolu měli 3 dcery, z nichž jedna zemřela pár měsíců po porodu, a 2 syny. Nejznámější děti jsou Jan a Alice. Jan se později stal ministrem zahraničí. Masaryk zemřel 14. září 1937 ve 3:29 ráno.

  Dále Masarykovi pomohl Edvard Beneš. Ten se narodil roku 1884 a jeho ženou se stala Hana. Beneš byl za první republiky ministrem zahraničí a později také prezidentem, jím byl i po druhé světové válce. Zemřel krátce po únorovém převratu roku 1948.

  A posledním byl Slovák Milan Rastislav Štefánik. Ten spatřil světlo světa v roce 1880. Byl skoro skoro 6 měsíců ministrem obrany a měl velice dobré zkušenosti s pilotováním. Zemřel 4. května 1919 po letecké katastrofě, která nebyla nikdy objasněna.

  Jinak pomohl americký prezident Woodrow Wilson, domácí odboj Maffie a také legie. Založení republiky bylo stvrzeno Washingtonskou deklarací a připojení Slovenska Martinskou deklarací.

  První republika byla velice bohatá. V průměru si dělník vydělal kolem 8 000 Kčs za rok, což na tu dobu nebylo vůbec málo. Celkově byla první republika orientovaná na Západ.

  Masaryk byl sportovně velice založen. Nejznámější sportovní organizace byla Sokol. Ta pořádala všesokolské slety, něco jako spartakiáda.

  Móda byla velice hezká a drahá. Muži si většinou brali hůl, ale jako doplněk. Ženy si většinou braly šálu z peří.

  Lidé hodně chodili do divadel. Byli velice kulturně založeni. I malá města měla svá divadla, to ovšem neplatí pro Podkarpatskou Rus a částečně Slovensko, jelikož čím víc na východ, tím hůř.

  Za první republiky bylo méně herců než teď, jako třeba Adina Mandlová, Lída Baarová, Vlasta Burian, Hugo Haas,... Vzniklo spoustu filmů, na které se ovšem lidé nedívali v televizi, ale v kinech.

  První dopravní značky vznikaly roku 1935 a za první republiky se jezdilo na opačné straně než teď. Už byla i letecká doprava, která převážně létala přes první republiku. Rozvíjela se i vlaková doprava, která byla také velice vyspělá. Nikdo si nemohl odpustit projet se tramvají, jelikož to bylo něco jiného než vagón tažený koňmi.

  První republika zanikla 30. září, kvůli Mnichovské dohodě. Němci nám zabrali Sudety, ale Češi se snažili Sudety připojit zpět k Česku, pomáhala jim také organizace SOS. 1. října 1938 vznikla druhá republika, která vydržela do 14. března 1939, kdy se od nás odtrhlo Slovensko. 15. března vznikl Protektorát Čechy a Morava. Ale to je už jiná kapitola.

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 22. února 2018 v 19:05.
  Mojemiminko v něm napsala:

  Pekný článok.

  Příspěvek z 20. února 2018 ve 23:05.
  Rittav v něm napsala:

  Překrásný článekR^:->

  Příspěvek z 19. února 2018 v 9:01.
  verbum v něm napsal:

  Diky za hezky článek