Alíkovina

První soukromý let do kosmu

vydáno  •  Vesmír
První zcela soukromě financovaný let do kosmu se má uskutečnit počátkem roku 2005: ruská raketa má dopravit na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) současně dva vesmírné turisty a profesionálního pilota.

Dohodla se na tom ruská kosmická agentura Rosaviakosmos s americkou společností Space Adventures z Virginie.

NEW YORK/PAŘÍŽ - Každý z turistů za to zaplatí dvacet miliónů dolarů, z nichž větší část připadne ruské agentuře, která let zajišťuje technicky. Obchodní záležitosti obstará americká společnost, která již organizovala lety prvních vesmírných turistů, amerického miliardáře Dennise Tita v roce 2001 a jihoafrického podnikatele Marka Shuttlewortha o rok později. Každý z nich zaplatil také dvacet miliónů, ale letěli v rámci běžné mise k ISS.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který musí jako hlavní provozovatel ISS let schválit, nebyl prvními lety kosmických turistů nadšen. Později je sice začal zvažovat, ale katastrofa raketoplánu Columbia všechny plány v tomto směru zmrazila.

Návštěvníky vesmíru nemine lékařská prohlídka. Jména obou turistů zatím nejsou známa, konkrétní zájemci mají být totiž do tří měsíců teprve vybráni. Poté se podrobí lékařským testům a projdou základním kosmonautickým výcvikem ve středisku u Moskvy. Do kosmu se vydají raketou Sojuz z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Rusko však hodlá od roku 2006 vypouštět své rakety ke komerčním kosmickým letům také z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně. Dohodlo se na tom s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Starty z Kourou jsou výhodnější, protože tento kosmodrom leží v blízkosti rovníku, což umožňuje start těžších raket na vyšší oběžné dráhy. Starty z Kourou jsou tak dvaapůlkrát účinnější než z Bajkonuru.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!