Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Psací stroj rozhodně není zastaralý krám!

  vydáno  •  Volný čas doma · Věda a technika
  Psací stroj je pro většinu z vás starým nepohodlným křápem. To se ale mýlíte. Když jsem byl malý, chodil jsem kolem černého těžkého vaku. Až před nedávnem jsem zjistil, co ten černý nápádný vak ukrývá - psací stroj!

  Výstava Bruselský sen EXPO 58: Životní styl a design 1. poloviny 60. let. - Přenosný psací stroj Consul, Zbrojovka Brno, poč. 60. let 20. st., © Dalibor Puchta

  Dnes už se téměř nepoužívá - je to v postatě předchůdce dnešního počítače. Někdo už ho vůbec nezná, ale před dvaceti lety ho měla spousta prostých domácností, firem i velkých organizací. Je opravdu umění na něm sepsat jen jeden jediný papír.

  Když začnete psát, píšete chvíli bez chyby. Ale potom se překlepnete a najednou vám to nejde smazat a přepsat jako na počítači. Musíte to buď nechat a smířit se s chybou, nebo celý papír zvovu přepisovat. Já na něm umím psát zatím dvěma prsty.

  Spousta vašich rodičů se psaní na stroji učila ve škole a umí psát všemi deseti prsty. Mnoho původních spisů dnešních vytištěných knih, které máte doma, nebo si je půjčujete z knihovny, je psaných strojem. Když ještě stroje nebyly, psaly se knihy ručně a to byla velká dřina. Orginály dnešních knih jsou psány, teměř všechny, už na počítači.

  Více o psacím stroji

  Proč se na klávesnici blbě píše? Byl to záměr

  Psací stroj - Wikipedie (česky)

  Typewriter - Wikipedie (anglicky)

  Psací stroj - Objevy a vynálezy na www.quido.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (27)

  Příspěvek z 27. srpna 2009 v 9:44.
  general98 v něm napsal:

  Reakce na kočka71:

  To, že se na počítači píše líp, je pravda. Vy jste něco vynalezli za věcičku, že to můžete urážet??? Psací stroj je perfektní vynález. Výraz "do popelnice"... Tam patří třeba Hip Hop nebo Harry Potter. A na čem myslíte, že se píšou orginály knih? Většinou právě na psací stroji.

  Příspěvek z 24. srpna 2009 ve 21:14.
  general98 v něm napsal:

  Reakce na kočka71:

  vy nemůžete vědět, zda říká pravdu. Vsadím, že těch "10 papírů" nenapsala bez jediné chyby. Za to dám krk. To nedá skoro nikdo, leda ten, kdo na něm píše už nějaký pátek a to deno-denně. 16

  Příspěvek z 24. srpna 2009 ve 21:12.
  general98 v něm napsal:

  Reakce na Micíkoli:

  Na některých "elektrických" psacích strojích jde překlep opravit, ale na orginálním normálním to nejde. Já ho mám doma a píšu si na něm kdykoli se mi zachce. Když dojde páska, jdu a v papírnictví si zakoupím novou. U nás je ještě v prodeji, protože se v ordinacích psací stroj používá!