Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Psí sporty

  vydáno  •  Mazlíčci
  Máte čtyřnohého parťáka a nevíte, jak by jste ho zabavili? Nebo si jen chcete užívat více času se svým pejskem? Můžete zkusit různé psí sporty! Několik z nich vám představím v tomto článku.

  Pes Dusty na výcviku policejních psů, © MF DNES

  Canicross

  Jednoduše řečeno, běhání se psem. Pro začátky vám stačí trénovat jen s vodítkem a obyčejným postrojem. Obojek se příliš nedoporučuje, protože by se pes mohl při běhání škrtit. Nejprve začněte běhat jen krátké úseky s přestávkami, i pro vás to bude fuška. Důležité je cvičit jen v přírodě, na povrchu, který by mohl zatěžovat psí tlapky. Tedy vylučte silnice, cyklostezky apod. V případě nejvyšší nouze můžete investovat do psích botiček, ale odzkoušené je nemám, takže bych neriskovala. Jakmile získáte jak vy, tak váš pes kondičku a jste si jistí, že se tomu budete aktivně věnovat, dokupte speciální výbavu. Uvidíte, že se vám bude běhat mnohem lépe. Potřebujete postroj určený pro canicross, běžecký opasek a tažnou šňůru.

  Agillity

  V poslední době hodně známý a provozovaný sport. Jde o to, že s pejskem plníte překážky. Začnete s těmi nejjednoduššími, tunelem a skočkou. Postupně přecházíte na těžší, Áčko, kladina,houpačka. Obrovská nevýhoda agillity je, že se mu nemůžete věnovat doma na zahradě. Snad jen pokud máte šikovného tatínka, který vám napodobeniny překážek vyrobí a nebo po ruce pár desítek tisíc a překážky si koupíte, což vyjde dost draho. Proto musíte dojíždět na agi cvičák. Naučí vás tam jak to s pejskem běhat a poskytnou vám za malý poplatek (v porovnáním s cenou překážek) i nachystanou trať. Perfektně se na tom vybijí energičtí pejsci, mluvím z vlastní zkušenosti.

  Obedience

  Velmi “přísná“ poslušnost. Pes musí plnit příkazy přesně podle zadání páníčka a to ihned. Vše musí být precizní, perfektní a hafan musí být s majitelem doopravdická sehraná dvojka. Jde tu o základní povely, (jako je sedni, lehni, k noze, apod..) dovedené k absolutní dokonalosti. Takže ačkoliv se to zpočátku jeví jednoduše, dokázat naučit vašeho kámoše lehnout učebnicově a ne se zadkem vyvaleným na bok, je vcelku fuška.

  Dogdancing

  Na první pohled obedience, ale zdání trochu klame. Psovi prvně představíte triky a to tím, že ho buď pamlskem navádíte, nebo použijete klikr. Přijde mi, že klikr se nehodí zas tak dobře na všechny triky jako třeba „opření/skočení na nohu“. U toho jsem fenku musela navést, aby mi na nohu skočila předníma tlapkama se chytila. Jinak klikr perfektně rozvíjí psovi myšlení. Ale to jsem odbočila. Pro označení triků použijte jméno, které vždy hafíkovi řeknete a pak signál vyslaný vaším tělem. Třeba na otočku můžete říkat „toč“ a nejprve psa navádíte vaší rukou, až udělá otočku + u toho řeknete toč. Potom už rukou nemusíte se psem obíhat celý kruh, ale jen jakoby zakroutit zápěstím - signál těla, a říct „toč“. Jakmile se naučíte několik triků pořádně, můžete přidat hudbu do pozadí. Ti nejlepší už mají nacvičená i komplikovanější vystoupení, na ty se můžete kouknout na youtubu.

  Frisbee

  Pes chytá frisbee, to je celé. Ale ne úplně. Je dobré házet efektivně, ale to bohužel popsat nedokážu, jen ukázat. A ukázat nemám jak, takže to možná někde najdete. Není absolutně dobré použít ty typické plastové disky, které máte doma na házení s kamarády. Kdyby jej pes totiž chytil a zkousl, mohl by se rozbít na plastové „střípky“, jenž by se mu v puse zasekly. A to asi nechcete. Doporučuji disky, které jsou na to přímo určené. Jinak pro malá plemena menší disk a pro velká větší disk. Pro střední (border kolii) používám velký.

  Coursing

  Mám s ním letmou zkušenost, takže to napíši jen povrchově. Pes na větším placu, louce honí návnadu. Pro nejlepší efekt třeba liščí ocas. Návnada má určenou trať, takové „kolejiště“. Popisuji z mého pohledu, pro odbornější jděte na specializované stránky. Poté se to boduje podle času a jiných faktorů.

  Existuje spousta dalších sportů, nemám s nimi takové zkušenosti, spíš mne jen zaujaly, ale zatím jsem je nezkoušela. Třeba: Flyball, Obrany, Stopování, Triatlon, Treiball, atd. Je jich tolik, že se vám určitě aspoň jeden zalíbí. Pokud se nemůžete rozhodnout, který se vám líbí, napište si ty pro vás nejlepší. Poté hledejte psí tábor, nejen ve vašem okolí, ale čím blíž tím líp (samozřejmě neberte ten, který bude nejblíž, ale zas nekvalitní, jen třeba s poslušností, to pak musí být strašná nuda).

  Já třeba na jednom hodně kvalitním letos v létě byla a nabízeli toho opravdu moc! Takže jsem třeba na nějaké věci nešla, například obranu. A to hlavně kvůli času. Na táboře bylo ale také spoustu dospěláků, takže pokud to nějaký čte, můžete taky jet (zas ale záleží na konkrétním táboru). Užijete si srandu, strávíte nepřetržitě čas se psem, najdete si kamarády, prostě samé výhody! A proč to píšu do článku o psích sportech? Protože pokud nevíte, který dělat, tábor vám je představí a naučí.

  Jsem moc ráda, že jste si můj článek přečetli. Pokud by vás zajímalo něco o mém psovi, tak je to fenka Border kolie Tinka.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!