Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Psí trampoty

  vydáno  •  Zvířata · Chovatelství
  Všichni, kdo mají doma pejska, ale i ti, kdo na něj (možná) marně čekají, jistě četli, slyšeli nebo sami zažili nějakou psí příhodu. Když máte pejska správně socializovaného (to znamená, že se stýkal se psy už když byl malý a ví, jak se mezi nimi chovat) a jestliže ho zavoláte, alespoň se líně přišourá, není na škodu ho vzít vyřádit na louku nebo do parku.

  Ilustrační foto., © MAFRA

  Nejen on, běhající s vyplazeným jazykem až na zem, ale také vy nepřijdete zkrátka. Pokud se dostanete do hloučku rozumných pejskařů, jistě se dovíte pár zajímavých novinek.

  Jeden pražský park...
  V mém případě to platí také. Před čtyřmi lety jsme přišli do jednoho pražského parku s malým štěnětem Českého strakatého psa. Většina lidí tuto rasu nezná, nebo o ní ví pod starým jménem (Horákův laboratorní pes), takže než jsme se v tomto zeleném "řádišti" dostali do jakéhosi všeobecného povědomí, minimálně pětkrát denně jsme odpovídali na otázku: "To je voříšek?! Ten je pěknej! Má v sobě kus dalmatina, co?"

  Současnost
  Český strakatý pesNyní patříme v parku do psího i lidského kolektivu. Když tam třeba týden nejsme, už se po nás lidé ptají. Ten, kdo nechodí do společnosti pejskařů, přichází o zajímavá vyprávění pojednávající o soužití člověka a psa. I v našem parku se najdou psi, kteří musí žít s nějakým handicapem. Známe dva psy s nepohyblivýma zadníma nohama. Naše fenka zaze trpí nemocí ledvin, ale to je poněkud jiná záležitost.

  Odporné...
  A v každém parku se také najde koutek, kde se schází nevychovanci. Dva příklady, myslím, mluví za vše. Fenka westíka poté, co v parku zašla do hustého křoví, na následky otravy jedem zemřela. Takový, i když smutný případ, známe všichni. Ale druhý je opravdu ojedinělý. Dva psi dvou různých majitelek se večer venčili. Poblíž jedné lavičky ve zmíněném "koutku" začali olizovat kaluž, velmi se podobající zvratkám.

  Majitelky psy ihned odvedly. Za pár hodin se ale začaly projevovat divné potíže. Psi začali vykazovat známky podání drogy - slintali, báli se a podobně. Nikdo nezjistil, co to tenkrát bylo, ale všichni si myslí, že nějaký uživatel drog neudržel obsah svého žaludku na místě.

  Ale abych neskončila smutně: chtěla bych vzkázat všem, kteří mají pejska, aby se o něj dobře a pečlivě starali. Jestliže tak budete postupovat, po vašem boku bude stát šťastný pes. Haf!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Mixér

  Atlas psů

  O psích plemenech se více dozvíš v ATLASU PSŮ na hobby.cz.

  Čti více o plemeni Český strakatý pes

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 6. června 2009 ve 12:20.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na monarchie:

  To je mi ho líto.

  Příspěvek z 14. března 2009 v 19:40.
  monarchie v něm napsal:

  pes

  já mám také psa je postižený nemůže na nohy.2727272727

  Příspěvek z 29. ledna 2009 v 19:56.
  baru90 v něm napsal:

  barča

  já mám ráda zvířata a té fenky mi bylo líto...ale ti psi to neměli lízat!17