Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkoviny na téma Ptáci

  Vynalézavé vrány z Nové Kaledonie jsou opravdu chytré!

  vydáno 12. května ve 4:00

  Vrány jsou chytré, ale vrána novokaledonská je jedním z nejchytřejších živočichů na světě. Dokáže si vytvořit nástroje, s nimiž může získat potravu. Je chytrá a vynalézavá, což si můžeme ukázat na dvou vybraných příkladech. Tak se na ně pojďme podívat!

  Recenze knížky Peří, kam se podíváš

  vydáno 21. května 2023 ve 4:00

  Zajímá vás ptačí říše? Pokud ano, tak je tato knížka přesně pro vás. Dozvíte se v ní spoustu zajímavostí o těchto opeřencích a ještě mnohem víc.

  Autor: asistent

  Polák velký – pták roku 2023

  vydáno 9. dubna 2023 ve 4:00

  Letošním ptákem roku byl zvolen polák velký. Nikdy dřív jsem o něm neslyšela, tak jsem se rozhodla si o něm něco zjistit. Zaujal mě natolik, že jsem se o něm rozhodla udělat kvíz. Jak dobře znáte poláka velkého? To se dovíte za pomoci tohohle kvízu!

  Autorka: Djeliska

  Trio tajenek – ptáci všeho druhu

  vydáno 2. dubna 2023 ve 4:00

  Vyznáte se v ptactvu? Máte znalosti o těchto okřídlených bytostech, která mají zobáky a peří? Pokud ano, směle se pusťte do těchto tří tajenek. Dozvíte se tak, v čem máte mezery, pokud jde o tuto živočišnou říši, a co vám naopak jde.

  Autor: Rokio

  Napíšeme si test... z ptactva!

  vydáno 7. července 2022 ve 4:00

  Na konci roku bývá poslední školní týden zvykem, že je uvolněnější. Je to takhle ale ve všech školách? Pojďme se vžít do situace, kdy tomu tak není. Jako bonus možná poznáte druhy ptactva, které ještě neznáte.

  Sýčci na pokraji vyhynutí

  vydáno 31. října 2021 ve 4:00

  Sýčci nepřivolávají smrt na lidi, tato pověra jim nesvědčí. Naopak lidi přivolávají smrt na sýčky.

  Autorka: katcha2008

  Jak krmit v zimě vodní ptáky?

  vydáno 26. ledna 2020 v 7:30

  Přišla zima a mnoho z nás určitě vyrazí krmit kachny a labutě na zamrzlé řeky. Jak je ale krmit správně, abychom jim neublížili?

  Autor: -Billík-

  Včera 22. 8. 2017 nám přistál holub na parapetě u našeho okna

  vydáno 20. listopadu 2017 ve 4:15

  Včera kolem 15:30 hodin nám přistál na okně neznámý holub z jiného města, asi je to spáč, tak zvaně spící holub :)

  Autorka: marbo1212

  Papoušek: Jak se o něj starat

  vydáno 23. března 2014 v 19:56
  Pokud uvažujete o pořízení papouška, tady máte návod, jak se o něj starat.
  Autorka: alíčekJR

  Co dělat, když najdeš rorýse

  vydáno 21. listopadu 2013 v 1:15
  Našel jsi rorýse ležícího na zemi? Bez pomoci rorýs zahyne. Pokud nevíš, co dělat, přečti si pár rad.

  Ptáci vyhazují většinu mláďat z hnízd, aby zachránili alespoň některá

  vydáno 5. června 2013 v 11:36
  Dlouhodobé silné lijáky způsobily, že ptáci nebyli schopni nalovit dostatek hmyzu pro sebe i svá mláďata. Uhynulo obrovské množství ptáčat, která rodiče neuživili.
  Autor: Ing. Ivana Hancvenclová

  Čtenáři píší Alíkoviny: Vlaštovčí podnájemníci

  vydáno 22. dubna 2013 ve 20:25
  Představte si, že u nás hnízdily vlaštovky obecné na okně uvnitř v panelákové kuchyni. A můžu vám říct, že nám byla ze začátku strašná zima, protože jsme okno nemohli a nechtěli zavírat, aby se hnízdo nezničilo.
  Autor: POAPO73

  Tetřev hlušec – pták roku 2012

  vydáno 9. března 2012 v 19:29
  Z pomyslného trůnu ptačí říše vytlačil pro rok 2012 strnada obecného tetřev hlušec. Z řady, která od roku 1992 čítá úctyhodných 20 druhů opeřenců, poněkud vybočuje. V minulých letech titul pták roku patřil druhům, které jste mohli snadno pozorovat v naší přírodě. A to v případě tetřeva hlušce nehrozí.
  Autor: mrk

  Mé první setkání s ledňáčkem

  vydáno 17. prosince 2011 v 10:53
  Chci vám povědět o tom, jak jsem byla se školou na výletě u Vltavy. Nebylo to vůbec bez důvodu, měli jsme se totiž sejít s ornitologem. To je člověk, který se zabývá studiem ptáků a jejich života.
  Autorka: Barbara2001

  Kudy vede hranice mezi strnady?

  vydáno 26. října 2011 ve 13:03
  Na jaře požádali ornitologové veřejnost o spolupráci na unikátním výzkumu ptačích nářečí. Zvolili k tomuto účelu strnada obecného, ptáka roku 2011. Je totiž velmi výrazný nejen svým zjevem, ale snadno ho poznáte i po hlase.
  Autor: mrk

  Lesní čarování v Kunratickém lese

  vydáno 12. září 2011 v 6:00
  Možná vám spojení město a les přijde podivné, ale také k sobě patří. Například v Praze lesy a lesíky tvoří přibližně desetinu celkové rozlohy města. Mezi nejznámější pražské lesy patří Kunratický les, Hostivařský lesopark, Milíčovský les a Chuchelský háj.
  Autorka: Les

  Pražská zoo láká do džungle i na úpatí Himaláje

  vydáno 14. března 2011 ve 12:00
  Zoologické zahrady nabízejí tolik různých druhů zvířat, že je někdy velmi těžké se rozhodnout, ke kterému výběhu zamířit. My vás tentokrát pozveme na návštěvu k lidským praprapředkům – lidoopům, které můžete pozorovat v pražské zoo. Pokud patříte spíš mezi obdivovatele ptačí říše, pak vám nabídneme jedinečnou pozorovatelnu na úpatí Himaláje.
  Autor: Radka Páleníková

  Strnad obecný – pták roku 2011

  vydáno 4. února 2011 ve 21:32
  V pořadí již 20. ptákem roku byl vyhlášen strnad obecný. Ačkoli svou rozlohou nepatříme mezi největší evropské státy, právě u nás hnízdí víc než 10% všech evropských strnadů. Podobně jako lidé, mají i strnadi svá nářečí, respektive druhy zpěvu. Na konci roku bychom se měli dozvědět, jakým nářečím zpívá nejvíc strnadů a kudy vedou jejich hranice.
  Autor: mrk, ČSO - Pták roku 2011, strnad obecný

  Jak jsem vyhrála knížku a málem ji ani neotevřela

  vydáno 27. listopadu 2010 v 9:24
  Na Alíkovi jsem vyhrála knihu Legenda o sovích strážcích. Nejdřív jsem nebyla moc ráda, že jsem vyhrála zrovna knihu. Chtěla jsem ji poslat sestřence. Ale pak mi maminka řekla, že si ji mám alespoň přečíst. Tak jsem ji poslechla a začetla se...
  Autor: trumpetta

  Jak přichystat nejlepší hostinu pro opeřené krasavce

  vydáno 20. listopadu 2010 v 11:38
  Poradíme vám, kdy správně začít přikrmovat ptáky a co jim nabídnout, abyste jim neublížili. Dozvíte se také, že krmení nepatří jen na krmítko a proč je vhodné ho dát i na zem.
  Autor: ČSO

  Papoušek - další rodinný přítel

  vydáno 9. listopadu 2010 v 16:02
  Chtěla bych vás seznámit s papoušky - v poslední době se totiž stávají velmi oblíbenými zvířaty. Existuje jich celá řada. Od malých přes střední až po velké. Jsou také různě barevní. Cena záleží na různých okolnostech - hlavně na velikosti, původu, rozšířenosti a podobně.
  Autor: terez30

  Festival ptactva - víkendová pozvánka do ptačí říše

  vydáno 30. září 2010 v 11:38
  Na ty, kteří překonají nepohodlí časného ranního vstávání a vypraví se na některé z 45 míst České republiky, čeká první říjnový víkend zajímavá výprava do ptačí říše - Evropský festival ptactva.
  Autor: mrk

  Za ptačími trylky do Kunratického lesa

  vydáno 14. září 2010 v 15:00
  Pražský Kunratický les se tento týden proměnil v obrovskou učebnu pod širým nebem. Dopoledne sem míří hlavně školáci z našeho největšího sídliště – nedalekého Jižního Města. Odpoledne pak přicházejí všichni, kteří mají chuť zapojit všechny smysly a o přírodě se dozvědět co nejvíc.
  Autor: mrk

  Tajemný člunozobec láká do pražské zoo

  vydáno 12. září 2010 ve 20:06
  Vzhledem k velmi obtížnému chovu žije na celém světě ve 13 zoologických zahradách pouhých 35 člunozobců afrických. Šest let mezi tyto zahrady patří pražská zoo. Až do minulého týdne však byli zdejší člunozobci zrakům návštěvníků skryti. Od minulého týdne může díky nově otevřené expozici Ptačí mokřady pozorovat samce Korongo a samici Okomo i veřejnost.
  Autor: Radka Páleníková

  Hloupá zábava nebo ničení přírody?

  vydáno 28. srpna 2010 v 7:28
  Když jdu ven, chodím k panelákům nedaleko od toho mého. Mám tam celkem dost kamarádů a bývá tam zábava. Jednou jsme si všimli, že v rouře jednoho z paneláků je ptačí hnízdo a v něm vajíčka.
  Autor: Vanilka3