Při pohledu na rychle proudící Vltavu jsem si vzpomněla na často citovanou větu řeckého filozofa Hérakleita z Efesu: "Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky."
Můj dojem potvrdily fotografie z letošního a loňského roku. Srovnání snímků bylo velmi výmluvné. Letos jsou břehy ozdobeny v některých místech nejen sněhem, ale také nehezkým plovoucím smetištěm z pet lahví a dalších odpadků.
vycházkaVýprava s odborníky - ornitology je připravena v sobotu 8. ledna 2011. Více v kalendáři akcí |
O pár desítek metrů dál jsou v řece jakési ptačí miniostrovy. Se stoupající hladinou vody jsou stále víc zaplavovány. Ptačím hostům se tak výrazně proti loňsku zmenšil "obytný" prostor.
Zvlášť patrné je zvýšení vodní hladiny na kmenech, které se dostaly do Vltavy při povodni a které slouží jako přistávací základna pro kormorány velké (nocují na topolech lemujících protější břeh Císařského ostrova).
Rozmanitost zimních hostů na Vltavě je zvlášť dobře patrná z vyhlídky od rozhledny Obora v zoologické zahradě. Zatímco větší černé obrysy patří kormoránům velkým, siluety s převažující šedou barvou jsou volavky popelavé. Drobné bílé postavy jsou rackové.
Pokud se vyzbrojíte dobrým dalekohledem, jistě se vám podaří pozorovat i další druhy vodních ptáků. I to i přesto, že letos není zimních hostů na Vltavě zdaleka tolik jako loni.
Alíkoviny můžeš psát takéMožná i u vás máte zajímavé zimoviště vodních ptáků. Zahraj si chvíli na pozorovatele a napiš o tom do Alíkovin. Článek můžeš poslat prostřednictvím formuláře |
Možná budete svým pozorováním hodně překvapeni. Čím větší je mráz, tím větší máte šanci spatřit na nezamrzajících hladinách řek pestrou ptačí společnost.