Alíkovina

Ptačí zimoviště pod pražskou zoo: kormoráni, volavky i rackové

vydáno  •  Škola a poznání
Když jsem se letos vypravila k zimovišti ptáků pod pražskou zoologickou zahradou, bylo mrazivé a nevlídné lednové ráno. Slunce už několikátý den stávkovalo a opět nehodlalo ukázat ani jediný paprsek.

Praha - Vltava pod pražskou zoo, leden 2010, © Radkaa

Při pohledu na rychle proudící Vltavu jsem si vzpomněla na často citovanou větu řeckého filozofa Hérakleita z Efesu: "Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky."

Můj dojem potvrdily fotografie z letošního a loňského roku. Srovnání snímků bylo velmi výmluvné. Letos jsou břehy ozdobeny v některých místech nejen sněhem, ale také nehezkým plovoucím smetištěm z pet lahví a dalších odpadků.

vycházka

Výprava s odborníky - ornitology je připravena v sobotu 8. ledna 2011. Více v kalendáři akcí

Mezi plovoucím haraburdím se prodírají rackové, lysky černé a kachny. Hledají potravu nebo se chtějí dostat na břeh.

O pár desítek metrů dál jsou v řece jakési ptačí miniostrovy. Se stoupající hladinou vody jsou stále víc zaplavovány. Ptačím hostům se tak výrazně proti loňsku zmenšil "obytný" prostor.

Zvlášť patrné je zvýšení vodní hladiny na kmenech, které se dostaly do Vltavy při povodni a které slouží jako přistávací základna pro kormorány velké (nocují na topolech lemujících protější břeh Císařského ostrova).

Kormorán velký sedíci na starém kmenu uprostřed řeky.

Kormoráni na Vltavě v Praze, leden 2009.

Kormoráni velcí se usadili uprostřed řeky Vltavy.

Kormoráni na Vltavě v Praze, leden 2010.

Rozmanitost zimních hostů na Vltavě je zvlášť dobře patrná z vyhlídky od rozhledny Obora v zoologické zahradě. Zatímco větší černé obrysy patří kormoránům velkým, siluety s převažující šedou barvou jsou volavky popelavé. Drobné bílé postavy jsou rackové.

Kormoráni, lysky, rackové a další vodní ptactvo na Vltavě.

Pokud se vyzbrojíte dobrým dalekohledem, jistě se vám podaří pozorovat i další druhy vodních ptáků. I to i přesto, že letos není zimních hostů na Vltavě zdaleka tolik jako loni.

Alíkoviny můžeš psát také

Možná i u vás máte zajímavé zimoviště vodních ptáků. Zahraj si chvíli na pozorovatele a napiš o tom do Alíkovin. Článek můžeš poslat prostřednictvím formuláře

Někdy žijeme neuvěřitelně uspěchaně. Pokud už se někam vydáváme, tak se snažíme objevovat stále nová místa. Zkuste se ale někdy zastavit, důkladně se rozhlédnout a prozkoumat nějaké místo opakovaně.

Možná budete svým pozorováním hodně překvapeni. Čím větší je mráz, tím větší máte šanci spatřit na nezamrzajících hladinách řek pestrou ptačí společnost.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 15. května 2010 ve 22:24.
lovekiten v něm napsal:

lovekiten

ja mam prírodu moc rada!!!!!!!!!!!!! moje vizitka je lovekiten44162626252524241919212121101077164