Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Puberta - Dívky

  vydáno  •  Zdraví

  Někdo ji má za sebou, někdo před sebou a někdo v ní je. O čem mluvím?
  O dospívání neboli pubertě. Každá si pubertou projde. A proto bych vám chtěla dát pár rad, tipů a informací o pubertě. Tak jdeme na to. 1, 2, 3... Go!

  Puberta, © Mojemiminko

  V hlavě
  Co se děje v hlavě? Emoce jsou asi nejhorší, co se děje v hlavě. Jednou jsi úplně happy, a pak najednou kvůli blbosti jsi naštvaná. Nebo jsi v pohodě, pak se podíváš na nějaký film (třeba Titanic), a pak najednou pláčeš. Někdy řekneš něco, a vlastně to tak nemyslíš. Třeba řekneš mámě, že ji nesnášíš, a přitom to není pravda.
  TIP: Když řekneš něco zlého, tak se pak jdi omluvit.

  Prsa
  Když ti začnou růst prsa, nevyrostou hned, porostou ti pár let. Tvá prsa jsou jedinečná, tak neřeš, jestli máš prsa malá nebo velká. A kdybys měla jedno prso větší než to druhé, tak se nestrachuj, nikdo si toho nevšimne a většinou se to i srovná. Rozhodně budeš potřebovat podprsenku. Jsou různé typy, např. balkonetka, trojúhelníková a podle mě nejlepší sportovní (samozřejmě jich je víc).
  TIP: Jdi nakupovat podprsenku s mamkou, tetou, kamarádkou, ...

  Menstruace
  Svou první menstruaci neboli měsíčky mají dívky mezi 10. – 14. rokem. Některé dřív a některé později. TIP: Když tě bude bolet v podbřišku, tak si na to dej láhev s horkou vodou.
  Než si tvé tělo zvykne na menstruační cyklus, tak to chvíli potrvá. A teď přichází rozhodování - vložky nebo tampony? Vložky jsou pro první menstruaci vhodnější, i když se pak cítíš, jako bys měla plínku. Tampon se zavádí do pochvy, a proto se asi budeš cítit nepříjemně. A jestli se bojíš, že se tampon ztratí, neboj. Na konci vaginy je děložní hrdlo, v něm je mrňavý otvor a tampon jím neprojde. Pamatuj, tampon vyměň vždy po čtyřech až šesti hodinách, kdyby ti tam zůstal déle, tak můžeš mít Syndrom toxického šoku (TSS a STS). V noci nevadí, když máš tampon trochu déle. Hned jak se ráno vzbudíš, tak tampon vyndej.
  TIP: Ber si do školy vložky nebo tampony pro případ nouze.

  Ochlupení
  Chlupy začnou růst na nohách, v podpaží a v oblasti pohlaví. Ochlupení, které je v oblasti pohlaví, se nazývá pubické ochlupení. Je na tobě, jestli si chlupy budeš nebo nebudeš odstraňovat, je mnoho druhů odstraňování chloupků a to jsou např.: holení, depilační krémy, epilační strojky, depilace voskem, ...

  Pupínky a kůže
  Pupínky s bílou čepičkou: Je v nich hnis a lze je vymačkávat. Vždy si umyj ruce, jinak by se ti vytvořily další pupínky.
  Pupínky s černou čepičkou: Jestli máš na kůži hnědé nebo černé tečky, jsou to komedony. Jsou to ucpané póry. Ty nevymačkávej, mohla by sis poškodit kůži. Použij na ně speciální „čistící vodu“ – s výběrem přípravku ti poradí v každé drogerii.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (33)

  Příspěvek z 2. března 2019 v 16:14.
  Mojemiminko v něm napsala:

  Frandíček18 jsem ráda že se ti článek líbil. $>

  Příspěvek z 1. března 2019 ve 13:55.
  Fandíček18 v něm napsal:

  super článek. Hodně jsem se toho dozvěděla

  Příspěvek z 23. února 2019 v 7:29.
  Mojemiminko v něm napsala:

  * doma