Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Puberta u holek

  vydáno  •  vztahy
  Možná jsi to zažila a možná ještě ne. Každopádně tento článek tě na to připraví. Na to, co tě dříve nebo později čeká.

  Čistit si pleť každý večer je nutností, i když nenosíte make-up., © archiv firmy

  Co čekat:

  Puberta je období tvého života, kde přestáváš být malou holčičkou, přestáváš už být skoro i dívkou. Stává se z tebe žena.V pubertě přijde několik změn počínaje těmi, se kterými nemáš problém, nebo kterých se nebojíš a končí změnami jako je menstruace a maštěním vlasů. 

  Změny většinou přijdou v tomto pořadí: vyrosteš a přibereš na váze,                 začnou ti růst ňadra, protáhne se ti obličej, začne ti růst ochlupení, začneš se více potit, vlasy a pleť se ti začnou více mastit, začneš menstruovat. Samozřejmě, že můžou změny přijít v jiném pořadí. 

  Puberta přichází mezi 8-13 rokem a končí asi v 16ti letech. Jednoduše řečeno, začnou změny a puberta až když bude tvé tělo připraveno. Tvé kamarádky můžou mít pubertu dříve i později a stejně tak i všechny změny a jejich pořadí. Délka puberty je individuální. Něčí puberta proběhne za 2 roky, něčí za 6 let. 

  Informace a rady:

  Je několik způsobů, jak se něco více dozvědět, aby tě některé věci nepřekvapily. Můžeš se například zeptat mámy. Taky si můžeš půjčit knihu v knihovně nebo si ji koupit. Určitě něco najdeš na internetu a jestli máš třeba starší sestru nebo dobrou kamarádku, taky ti rády poradí. Můžu ti dát tip na knížku, kterou mám já. Jmenuje se: Co se to se mnou děje a je tam vše popsané.

  Také existují poradny pro dívky a ženy, kde vás také informují o všech věcech, týkajících se dospívání a intimního života. Ve vyšších ročnících základní či střední školy je sexuální výchova, která informuje žáky o pubertě, radách a všem co si potřebujete ujasnit. Také bývají na školách většinou v pátých a šestých třídách přednášky o dospívání, pohlavních orgánech atd. Tam všude můžeš čerpat informace.

  Pomůcky

  Je spousta pomůcek, kterými si můžeš trochu pomoci, při zvykání si na to, že nejsi malá holčička, ale žena. Jednou z pomůcek je menstruační kalendář.  To je asi všechno obecné o pubertě. Určitě to ale není vše, co bys měla vědět.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 9. února 2019 ve 12:58.
  kajca v něm napsala:

  Píšu asi později ... Ale nevadí článek je moc dobrý mě se líbí a taky bych vám doporučila knihu která pomáha mě jmenuje se Holky neděste se puberty ke vydana i pro kluky s názvem
  Kluci neděste se puberty

  Omlouvam se za chyby píšu to na mobilu

  Příspěvek z 11. října 2017 v 16:47.
  radimf v něm napsala:

  Jinotajka: Autorka je: Terka070803 ;-)

  Příspěvek z 15. června 2015 ve 20:24.
  Jinotajka v něm napsala:

  Jaký je autor