Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Putování lázeňským trojúhelníkem

  vydáno  •  cestování · Česká republika

  Bermudský trojúhelník zná asi každý. My máme ale v Čechách také takový trojúhelník, na jehož vrcholech najdeme mnohem příjemnější místa. Jde o lázeňská města Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně. A já bych vám teď chtěl doporučit, co v nich stojí za to vidět.

  Františkovy Lázně, © madagaskar66

  Filmové město Karlovy Vary

  Naše putování jsme započali ve městě „červeného koberce“. Karlovarský festival už sice dávno skončil, ale městu to na ničem neubralo, spíš naopak. Turistů z jiných zemí tu tak bylo málo a Čechů ještě méně, protože ti letos zamířili spíš k moři. Do města jsme došli pěšky lesem, protože jsme byli na kopci nad ním ubytovaní. Mohli jsme tak vidět, jak se před námi město otevírá.

  Karlovy Vary - vyhlídka na město z lesa

  Celé Karlovy Vary jsou nádherné, moc se mi tam líbilo. Nejvíc ze všeho mě zaujalo Vřídlo. Tak se jmenuje největší pramen termální vody, který tryská do výšky 12 metrů! Kromě toho je taky tenhle pramen nejteplejším v České republice, má teplotu 73 °C. Trochu jsem si tu připadal jako ve videích z Yellowstonském národním parku, kde stříkají do vzduchu gejzíry. Tenhle český byl ale lepší, protože stříká pořád, takže určitě doporučuju!

  Karlovy Vary - vřídlo

  Dále jsme viděli třeba známý hotel Pupp nebo místní bílou kolonádu.

  Karlovy Vary - Grandhotel Pupp

  Karlovy Vary - Kolonáda

  Mariánské Lázně a miniatury

  Druhý den dovolené jsme se vypravili do Mariánských Lázní. Nejdříve jsme se šli podívat na kolonádu. Ta hlavní se jmenuje kolonáda Maxima Gorkého a jde o nejdelší lázeňskou kolonádu v České republice. Měří dlouhých 180 metrů. Na jednom jejím konci stojí budova, která vypadá jako ze starověkého Řecka. V ní je nejstarší a nejdéle používaný pramen v Mariánských Lázních – Křížový pramen. Trochu jsem ho ochutnal a byl strašně moc slaný. Na druhém konci kolonády je pak velká fontána, která v určitou dobu „zpívá“. My jsme k ní ale bohužel došli pozdě, takže jsme ji hrát neslyšeli. Ale pro představu přidávám video s ukázkou, kde je navíc i osvětlená v noci:

  Celé odpoledne jsme potom strávili v parku miniatur Boheminium. Jde o obrovský zelený park, ve kterém stojí velká spousta zmenšenin českých památek. Nejvíce jsme viděli hrady a zámky, ale jsou tam třeba i rozhledny. Celkově je tam přes sedmdesát modelů a byla to fakt podívaná!

  Mariánské Lázně - miniatura Žďár nad Sázavou

  Mariánské Lázně - miniatura zámku Litomyšl

  Mariánské Lázně - miniatura zámku Hluboká

  Cesta za Františkem

  Na Františkovy Lázně jsem se moc těšil, vždyť o nich přece zpívají i Mandrage! Navíc jsem byl zvědavý na sochu Františka, který je symbolem tohoto města. O to víc jsem byl ale zklamaný. Najít bronzovou sochu malého Františka nám trvalo přes hodinu a kdybychom se nezeptali, tak tam asi bloudíme dodnes. A nedivím se, že nám to tak dlouho trvalo, byl tak nějak zapadnutý kousek od křoví. Říká se, že kdo mu sáhne na levou nohu, tak mu pomůže k miminku. Já jsem tedy na něj raději nesahal, ale levou nohu měl úplně ohlazenou. Ne každý ale asi ví, co si má pohladit, protože měl dost ohlazené i „intimní partie“.

  Františkovy Lázně - František

  Ve městě jsme se pak ještě podívali na kolonádu a prošli jsme se mezi palmami, které tu pěstují ve velkých květináčích. Františkovy Lázně jsme si pak vylepšili tím, že jsme si koupili spoustu lázeňských oplatek a trojhránků.

  Františkovy Lázně - kasino, společenský dům

  Související Alíkoviny:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 16. září 2022 v 6:39, upravený vzápětí.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Krásný článek a fotky. Občas mi dělá problém číst delší články, ale tady to bylo vždy dobře vyvážené fotkou, takže jsem si odpočinul od čtení a zadíval se na ně a pokračoval...
  Trošku mi vadilo častější opakování slova „jsme“ (až budeš příště psát, zkus ho občas nahradit nějakým jiným ekvivalentem), ale rozhodně 5 tlapek ode mne máš a těším se na další Alíkovinu, při které si myšlenkami odpočinu a budu se jen toulat... ;-)ok