Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Puzzle a co o nich možná nevíte

    Stavění puzzlí mě baví už hodně dlouho. Líbí se mi, že každý dílek má své speciální místo. A díky tomu, že to místo najdeme, se objeví obrázek, který by jinak nevznikl.

    Puzzle, © madagaskar66

    Stavitel puzzlí potřebuje hlavně trpělivost, pokud chce stavění dotáhnout do konce. Já mám nejraději puzzle o velikosti 500 až 1 000 dílků. Dobře se staví a nepotřebuji na ně tolik místa. A protože je mám rychle hotové, tak se mi málokdy stane, že nějaký dílek ztratím. Někteří výrobci puzzlí sice chybějící dílek pošlou, když jim člověk napíše, ale je jich opravdu málo. Jednou se mi ale stalo, že se mi ztratil dílek od puzzlí značky Educa – vyplnil jsem na jejich stránkách žádost o poslání nového dílku a ten ke mně cestoval až ze Španělska, kde se tyhle puzzle vyrábí! S puzzlemi se prostě dá podívat do světa i jinak než jenom na složeném obrázku.

    Puzzle podle velikosti

    Já stavím nejraději klasické puzzle o velikosti 500 až 1 000 dílků. A asi to tak má víc lidí, protože v obchodech najdete nejvíc motivů právě v těchto velikostech. Čím víc dílků puzzle mají, tím menší výběr z obrázků je. Pro dospělé se potom vyrábějí i takové obrazy, které mají několik tisíc dílků.

    Obyčejný člověk si teď může koupit největší puzzle s 54 000 dílky, které se jmenují Za uměním celého světa. Jsou na nich umělecké obrazy. Většina z nich se ale dá koupit i jednotlivě jako menší puzzle. Největší puzzle na světě, které byly kdy složeny, měly celkem 551 232 dílků. Byly postaveny ve Vietnamu v roce 2011 a zapsány do Guinessovy knihy rekordů.

    Pokud byste chtěli vidět na vlastní oči nějaké pořádně veliké puzzle, jeďte se podívat do zoo ve Zlíně. V prodejně suvenýrů tam na jedné straně mají puzzle o velikosti 33 600 dílků, které byly postavené v roce 2014. Jsou to puzzle Divočina od společnosti Educa, na kterých se nachází divoká zvířata v džungli.

    Jinak letos proběhlo druhé mistrovství světa ve skládání puzzlí, kde se Češi zvládli umístit v první pětce!

    Puzzle Clementoni Disney 1000 dílků

    Puzzle podle druhů

    Klasické puzzle jsou papírové a mají typické tvary. V poslední době se ale můžete setkat i se stále zajímavějšími „specialitami“. Jde třeba o:

    • 3D puzzle – tyhle puzzle mají většinou méně dílků a staví se do výšky. Často jsou to modely různých budov nebo třeba glóbus.
    • Crazy shapes puzzle – jejich název znamená v překladu „bláznivé tvary“. Jednotlivé dílky nemají klasické tvary, ale jsou různě bláznivě zatočené nebo jsou to takové „patvary“. Je složitější je postavit, a proto mají menší počet dílků.
    • Spiral puzzle – puzzle, které se staví do spirály, takže dílky nejsou jako vždycky vedle sebe.
    • Escape nebo taky exit puzzle – když se únikové hry staly populárními, objevily se také „únikové“ puzzle. Obrázek na krabici je trochu jiný než ten, co se postaví, a podle toho pak člověk musí řešit různé úkoly a rébusy.
    • Impossible puzzle– většinou mají 1 000 dílků a jak název říká, je skoro „nemožné“ je postavit. Impossible puzzle jsou klasické papírové puzzle, které ale mají velmi složitý obrázek. Jsou na nich třeba jenom žlutí mimoni.

    Puzzle Educa Ryby 1 000 dílků

    Známé značky puzzlí

    Puzzle vyrábí mnoho firem a stále přibývají další. Rozdíly mezi jednotlivými značkami jsou potom v kvalitě, velikosti dílků a složených puzzlí, obrázcích a ceně. Já bych rád napsal alespoň o některých z nich, které fungují už velmi dlouho. Jsou to třeba:

    • Ravensburger – německá firma, která vyrábí jedny z nejlepších puzzlí. Společnost vyrábí puzzle a hry už od 19. století. Značku poznáte podle modrého rohu na krabici s názvem firmy v bílé barvě.
    • Educa – společnost pochází ze Španělska. Vznikla taky už na konci 19. století a dneska se její puzzle vyváží do 75 států světa. Od ostatních se liší tvary dílků, protože ne všechny dílky v krabici mají klasický tvar. A taky nabízí vyrobení chybějícího dílku.
    • DINO – český výrobce, který byl založen v roce 1993. Má velké dílky, které se dobře staví.
    • Castorland – puzzle z Polska, mají malinkaté dílky, které se hůř skládají, vznikají ale hezké a výrazné obrázky.
    • Clementoni – italský výrobce puzzlí existující od druhé poloviny 20. století, puzzle se dobře skládají, dílky do sebe pěkně zapadají.

    A pak je spousta dalších značek, jako je například Anatolian, Trefl, Galison, BlueBird, Art Puzzle, Gibsons, Piatnik, Schmidt, Eurographics, …

    Puzzle Clementoni Disney 1000 dílků

    A co vy? Taky rádi stavíte puzzle?

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (7)

    Příspěvek z 14. srpna 2022 ve 14:53.
    panglaq v něm napsal:

    Ahoj, moc děkuji za napsání tohoto člnku, díky němu můžu problematice lépe porozumět:-3
    Dneska jsem koupil 3D puzzle zámku Neuschwannstein, vypadá nádherně$>

    Příspěvek z 12. srpna 2022 v 10:29.
    Ukulele01 v něm napsala:

    Mám puzzle od Clementoni s Lofotenskými ostrovy 1000 dílků, teda je to docela náročný8-P

    Příspěvek z 6. srpna 2022 ve 13:23.
    klariss v něm napsala:

    Já mám teď doma rozestavěné puzzle s 1000 dílky od značky Clementoni, obrázek Eiffelovi věže s nafialovělým nebem které je skoro přes celý obrázek a tak to asi nikdy nedostavím:-D

    Jinak moc pěkný článek, pět tlapek ok