Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rabštejn nad Střelou

  vydáno  •  Cestování · Města a místa

  Máte rádi přírodu a místa spojená s pověstmi? Povyprávím vám o části města, které takové je a dokonce se k jeho názvu váže pověst! Navštívila jsem ho kdysi jako malá ve škole v přírodě, ale to jsem ještě netušila, že navždy zůstane v mém srdci...

  Rabštejn nad Střelou, © Václav Sidorjak

  Když jsem ještě chodila na základní školu, jezdívala jsem hodně do škol v přírodě. Jednoho dne, jsme dostali na výběr. Buď zaplatíme sto korun a vyzkoušíme si Paintball, nebo se zúčastníme celodenního výletu. Vybrala jsem a své volby nelituju, protože se do Rabštejna nad Střelou budu vždycky chtít ráda vracet. Nejen kvůli pověstem, ale i krásnému přírodnímu prostředí. A doufám, že toto malé místečko zaujme i vás.

  Jak vzniklo podle pověsti jméno Rabštejn

  V dávných dobách husté lesy lákaly české panovníky k lovu nejrůznější zvěře. V povodí řeky Střely se takový les nacházel a jednou se v něm utábořila královská družina, které se podařilo svou přítomností vyrušit hejno vran.
  Na tom by nebylo pranic zvláštního, kdyby se mezi kroužícím hejnem nad jejich hlavami nevznášel obrovský havran. Král povolal svého nejlepšího střelce a požádal ho, aby havrana pro něj sestřelil. Sestřelené zvíře přistálo přímo před nohy krále a z havranova zobáku cosi vypadlo.

  Byl to třpytivý, překrásně broušený drahokam. Během dohadů o podivném nálezu přijela jiná skupina jezdců v čele s cizincem, černě oblečeným.
  Ten se králi představil jako vědec, který již po několik dní se svou družinou pronásleduje tohoto černého ptáka, který mu kámen odcizil. Pokud mu král drahokam vrátí, odmění se mu.

  Král poručil, aby mu byl kámen navrácen, a když měl cizinec drahokam opět ve svých rukách, zamumlal slova, kterým nikdo nerozuměl, a v místě, kde se před chvíli vznášelo hejno vran, nyní zářil novotou nádherný rozlehlý hrad.
  Dostal jméno Rabestein, z německého překladu havraní kámen, (rabe - havran, stein - kámen) zkráceně Rabštejn.

  Drahokam z pověsti

  Geografie a historie

  Rabštejn nad Střelou je část města Manětína. Nachází se v západních Čechách v okrese Plzeň a leží na řece Střele. V roce 2011 byl Rabštejn prohlášen za naše nejmenší město v ČR a i v Evropě. Bylo zde zaznamenáno jen 25 žijících obyvatel, kteří se navzájem znali. Nyní je Rabštejn částí města a naše nejmenší město je Přebuz.

  První písemná zmínka pochází z roku 1269, kdy Rabštejn vlastnil rod Milhosticů. V roce 1321 byl odkoupen Oldřichem Pluhem, který byl královským podkomořím a oblíbencem krále Jana Lucemburského. Díky němu přestavěl zpustlý hrádek, který zbyl po rodu Milhosticů, na významné šlechtické sídlo a založil opevněné městečko s kamenným mostem přes řeku Střelu. Podařilo se mu totiž 24. září 1337 vymoci pro Rabštejn městská práva. Rabštejn totiž ležel na důležité obchodní stezce, která vedla z Prahy, přes Rakovník, Rabštejn, Žlutice, královský hrad Loket do Chebu.

  V držení rodu Pluhů však Rabštejn dlouho nezůstal, neboť Oldřichovi synové byli nuceni hrad prodat Karlu IV. Ten si byl totiž vědom, že má hrad pro okolní krajinu velký význam. Nejen svou dobře strategickou polohou, kde zde rád přenocovával, ale také výbornou kvalitou rabštejnské tmavé břidlice neboli břidly. (Břidlice je černo-šedivá hornina, ze které lze vytvářet tenké desky.) Tu později využíval ke svým stavbám, například Karlštejna.

  Po vystřídání několika šlechtických majitelů se dostává Rabštejn od roku 1758 do 1945 do majetku Lažanských v Manětíně. Nyní slouží především k rekreačním účelům.

  Břidlice, © Pavel Halla

  Procházka Rabštejnem aneb s jednou pověstí si nevystačíme

  Kamenný gotický most – Jedná se údajně o nejstarší most v západních Čechách, údajně až o 20 let starší než Karlův most. Tímto mostem vedla důležitá obchodní cesta a vybíralo se zde clo. Od 1. března 2017 se most musel opravit, oprava trvala tři a půl roku.

  Kamenný gotický most, © Juandev

  Smírčí kříž (tak se pojmenovávaly kříže, kde se stal hrdelní zločin nebo neštěstí) s letopočtem 1584. K němu se váže pověst o loupeživém rytíři Hubertovi.

  Smírčí kříž s letopočtem 1584, © Zdeňka Bušková

  V dávných dobách patřil hrad Rabštejn rytířovi Hubertovi, který v dětství ztratil svoje rodiče. Vychovával ho hradní kastelán a očekávalo se, že z něj vyroste čestný člověk. Bohužel tomu bylo naopak. Hubert přepadával kupce a obchodníky, kteří si pak na něj stěžovali svému králi. Král na Huberta poslal svá vojska, ale hrad Rabštejn byl nedobytný a král neuspěl. Hubert si od té doby myslel, že si může všechno dovolit.
  Zamiloval se do dívky, o které se říkalo, že je nejhezčí z celého okolí. Jmenovala se Svatava, ale měla mít brzy svatbu. Hubert se ji rozhodl překazit a díky svým špehům zjistil, kdy mělo ke svatbě dojít. Se svou hradební posádkou vyjeli na koních, neozbrojené svatebčany rozehnali a nevěstu se dvěma družičkami svázali a unesli na rabštejnský hrad. Tam se Hubert zeptal Svatavy, zda se chce stát dobrovolně jeho ženou.

  Svatava mu však odpověděla, že než bych si jeho zvolila za muže, to si raději zvolí smrt! Uražený Hubert nevěstu s družičkami zavřel do věžní komůrky a poručil, aby byly o hladu a žízni, že snad pak změní Svatava své rozhodnutí.

  Večer, když se všechno uložilo ke spánku, se družičky rozhodly, že se pokusí o útěk. Svázaly dlouhý svatební závoj a po takovém slabém, náhradním laně se spustily úspěšně obě družičky z věže. Když však došlo na Svatavu, lano se v polovině výšky věže přetrhnulo a Svatava dopadla tak nešťastně, že to bohužel nepřežila.
  Družičky utíkaly nešťastnou událost povědět ostatním a ženich, se kterým se měla Svatava původně oženit, přísahal spravedlivou pomstu. Vyčkal si, až se Hubert vydá na své obvyklé noční vyjížďky, které uskutečňoval jednou za tři dny, a useknul mu hlavu.

  Ženich byl postaven před soud, protože zabil člověka a k tomu šlechtice, ale soudci byli vzhledem k okolnosti spravedliví. Jen musel povinně postavit smírčí kříž s letopočtem dané události.

  Svatava z pověsti

  Loretánská kaple – Jedná se o jednu z nejmenších loretánských kaplí v Česku, kterou založil v roce 1671 Sebastian hrabě z Pöttingu.

  Loretánská kaple, © Ben Skála

  Zámecký hostinec čp.10 – neboli výletní hotel, který měl v prvním patře sál s otevřenou terasou, ze kterého byl krásný výhled na řeku Střelu. V Rabštejně se zde vždy první neděli v máji slavila pouť. Podle další rabštejnské pověsti se říkávalo, že které děvče sem přijde třikrát za sebou si zatančit, brzo se vdá. V současné době je zde muzeum.

  Obrázky k prohlédnutí a veškeré další informace o muzeu si můžete přečíst zde.

  Barokní zámek – Na zbytcích starého hradního úseku nechal postavit zámek hrabě Jan Šebestian z Pöttingenů v roce 1705.

  Klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné – postaven byl v druhé polovině 17. století.

  Klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné (vpředu) + Barokní zámek (vzadu), © Václav Sidorjak

  Skanzen – zajímavá ozdoba Rabštejna, který založil obyvatel Rabštejna Josef Vorel z vlastních peněz. Postaven byl v místech bývalého mlýna, který roku 1936 vyhořel. Po něm byla bývalá výrobna břidly, která sloužila ke krytí střech. Nyní slouží k poznání historie a lidových pověstí. Krásnou památkou na již zesnulého J. Vorela a parádní ukázkou jeho skanzenu je toto video.

  Další zajímavosti v Rabštejně – barokní sochy, ukázka roubených stavení, židovský hřbitov, památník T. G. Masaryka, stará rabštejnská škola, budova zámeckého pivovaru, lipová alej a mnoho dalšího, co už můžete při výletu sem prozkoumat sami. B-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 25. ledna v 8:25.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Jako velký milovník hradů jsem Rabětejn nemohl vynechat. Ono to s tím drahokamem nemá daleko od pravdy. Kolem je plno lomů s kvalitní břidlicí, která byla v té době velmi poptávána, právě na stavbu hradů. Spíše než hrad to bylo jakési město s hradbami a dvěma jádry. Když jsem s dronem lítal nad bergfritem (válcová věž) zaujalo mne, že ve věži je k vidění vestavěná skříň. Je to tam krásné, jen je tam až moc lidí a je škoda, že se skoro nedá vylézt na druhý hrad - druhé jádro a že je zámek nepřístupný.

  Příspěvek z 23. ledna ve 13:10.
  jolandaj2 v něm napsal:

  Článek je super ok
  Jen si ho budu muset přečíst víckrát:-D ,protože je v něm spousta věcí co si chci zapamatovat.
  Dal jsem 5 tlapek

  Příspěvek z 23. ledna ve 12:33.
  smejky225 v něm napsal:

  Dvěma slovy: super článek!