Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ráj hraček, kam děti nesmí

  vydáno  •  Předškolákům · Zahraničí · Hry, hračky
  Možná vám to přijde nespravedlivé, ale na největší světový veletrh hraček mají děti do16 let vstup přísně zakázán. Proto jsme se na výstavišti porozhlédli tak trochu i za vás. Zajímalo nás, jestli se v moři hraček z celého světa ty české neztratí. Brzy jsme zjistili, že bez dobrého průvodce bychom na výstavišti nejspíš brzy zabloudili my.

  Kočka Salamba a pes Yogi od firmy Noe jsou připraveni ukázat dětem jak správně cvičit jógu. , © Radkaa

  Každý vystavovatel se snaží na veletrhu zaujmout svými nejnovějšími výrobky. Na 63. veletrh hraček do Norimberka přijelo počátkem letošního února 2 776 výrobců ze 62 zemí. Kdybychom u každého stánku strávili pouhých deset minut, pak bychom výstavištěm putovali nonstop 19 dní. Jenže veletrh trvá jen šest dní a my na jeho prohlídku měli pouze několik hodin. Ani všechny české firmy jsme nestihli navštívit. Svůj stánek jich tu mělo přes čtyřicet.

  Nedivte se, že jsme váhali, zda zamířit po hnědém koberci a projít se halou plnou modelů letadel, nebo zda raději zvolit světle zelený koberec v pavilonu s železničními modely. Či se vydat kolem autíček po modrém koberci? Určitě jsme nechtěli vynechat plyšáky, kteří společně s panenkami kralují pavilonu číslo jedna. Kolem jejich stánků vedl růžový koberec.

  Fotogalerie

  Tmavě zelený koberec lemoval stánky s učebními pomůckami, fialový zas hračky pro nejmenší. Nechyběly tu ani sportovní potřeby pro volný čas, karnevalové masky, hry, hlavolamy, dřevěné hračky nebo stavebnice.

  Nakonec nám pomohl krtek v podobě maňáska. Podobný, jaký se vydal loni na jaře na palubě raketoplánu Endeavour do vesmíru. Spolehlivě nás provedl kolem stánků nejznámějších českých vystavovatelů.

  Své putování jsme začali na stánku firmy EFKO. Ta kromě stolních her vyrábí také stavebnici ROTO. V roce 2010 oživila a poupravila figurku oblíbeného Igráčka. Navštívili jsme také stánek se stavebnicí Merkur; obdivovali dřevěné hračky od firmy DETOA; sruby a dřevěné stavebnice od firmy Walachia; plyšáky z Moravské ústředny či maňásky od firmy Noe.

  Logo norimberského veletrhu hraček

  Když jsme naše putování obrovským veletržním areálem skončili, měli jsme kromě únavy moc prima pocit, že u nás vznikají hračky, na které můžeme být pyšní. Jsou to vlastně takoví nenápadní, ale velmi užiteční velvyslanci České republiky. Nejdál to zatím dotáhl krtek, který se vypravil ve skutečném raketoplánu do vesmíru, ale ani Igráček není žádný pecivál. Kamarádí se s ním třeba i děti v dalekém Japonsku.

  Norimberk: největší veletrh hraček na světě

  Rok co rok počátkem února zdobí ulice Norimberka výrazné červené logo. Je na něm dřevěný houpací kůň, kterému sedí na hřbetě hradební věž - symbol norimberského veletrhu hraček, jehož historie začala v roce 1949. Veletrh však není určen dětem, ale odborníkům - tvůrcům, výrobcům i prodejcům hraček.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (33)

  Příspěvek z 30. dubna 2012 ve 13:10.
  sportpetulka v něm napsala:

  Reakce na anicka5:

  ty si se normálně zbláznila

  Příspěvek z 16. března 2012 v 9:14.
  Jerry03 v něm napsal:

  Reakce na likas:

  To jo20

  Příspěvek z 14. března 2012 v 16:54.
  likas v něm napsala:

  Reakce na Aluk01:

  souhlasím 26