Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rasismus – je barva kůže skutečně tak důležitá?

  vydáno  •  Politika · Historie

  Jistě jste zaznamenali smrt George Floyda a demonstrace v USA. Nějaké vážné obvinění? Ne. Pokus o zaplacení falešnou dvacetilibrovkou. Proč ho tedy policista udusil? Protože George Floyd byl černoch. V tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o příběhy lidí, kteří svůj život, byť třeba jen nepatrnou část, zasvětili do boje proti rasové segregaci.

  ...rasismus..., © vaiva

  Rasismus. Samotné slovo nezní nijak vážně, někdo si může říkat, no co, tak měli v Americe školy rozdělené pro bílé a pro černé... Ale ono to vážné je.

  Zběžně nahlédněme do historie.
  Až do takových 60. let 19. století bylo, především v Americe, tolerováno otroctví. Bílí lidé otroky trestali bitím, když se mužům zachtělo, mohli znásilnit černou ženu, a především si mezi sebou otroky prodávali. Podle mě bylo toto chování přímo odporné. Obchodovat s lidmi!!!

  Otroctví bylo zrušeno Abrahamem Lincolnem, na území tzv. „povstaleckých států“. Na americkém území bylo definitivně zrušeno až půl roku po smrti Abrahama Lincolna 6. 12. 1865.

  Jestli se tím změnil postoj bílých k černým? Ovšemže ne. Příklad máme na holčičce Ruby Nell Bridges, která musela do školy chodit dlouhé kilometry, i když jinou školu měla hned za rohem. Důvod? Barva kůže. Musela skládat neobyčejně těžké zkoušky, aby mohla chodit do obyčejné školy. Ruby ale byla chytrá a zkoušky udělala. Řízení školy nemohlo mít další argumenty pro Rubyino nepřijetí.

  Kdyby to ale bylo tak jednoduché! První den v nové škole na Ruby čekaly rasistické slogany, urážky a zlí lidé. Další den museli Ruby do školy doprovázet čtyři ozbrojení policisté.

  Ruby ale byla statečná. Školu vyšla a můžete znát její citát – Nedrž se vyšlapané cesty. Běž a vyšlapej novou.

  Jednoho dne šla mladá žena po ulici a viděla černocha, jak prchá, co mu nohy stačí. Brzy za ním se přiřítil zámožný, bílý chlap a řval: „Chyťte ho! Chyťte ho, je to můj otrok!“ Mladá žena se ho ale rozhodla nechat běžet. V duchu mu držela palce, aby se mu útěk podařil. Sama byla otrokyní. A útěk černého muže jí do hlavy vnukl nápad.

  Tahle mladá žena byla také neobyčejně statečná. Rozhodla se, že bude zachraňovat černochy z otroctví a dá jim svobodu. Nápad uskutečnila. Dohromady zachránila přes 19 tisíc otroků, které propašovala přes hranice USA a tím jim dala onu svobodu.

  Velkým aktivistou proti rasové segregaci byl také Martin Luther King. Vedl bojkot autobusové dopravy v Montgomery, stal se prezidentem Southern Christian Leadership Conference (SCLC). Za své úsilí obdržel Nobelovu cenu míru a in memoriam také Prezidentskou medaili svobody. Martin Luther King byl zavražděn Jamesem Earlem Rayem, který byl zadržen a následně dostal 99 let ve věznici.

  Další člověk, respektive žena, která byla neobyčejně statečná, se jmenovala Rosa Parksová. Když ve svých dvaceti čtyřech letech jela domů z práce, byl autobus nacpaný. Seděla v sekci pro černochy, ale řidič na ni vletěl, celý brunátný, aby okamžitě pustila sednout jednoho bělocha. Rosa odmítla.

  K Rose Parksové toho asi nemusím více říkat – řidič ji nepřesvědčil. Jinak asi jen to, že se účastnila bojkotu autobusové dopravy v Montgomery, kterou vedl výše zmíněný Martin Luther King.

  Na světě je spoustu statečných lidí, bojujících za práva černochů. Jako poslední uvedu afro-americkou zpěvačku. Tato zpěvačka měla úžasný talent. Zpívala v kostele, v škole, ale i doma jen tak pro zábavu. Byla velice oblíbená, i když byla černoška. Jednoho dne ji čekal první veřejný koncert. Měla milující rodiče, kteří ji vždy podrželi, když měla nějaký problém, nebo jí pomohli od trémy před koncertem. Držela jim místo v první řadě.

  Byl tu ale malý pleťový problém a do sálu, kde se měl koncert odehrát, se začali hrnout bílí lidé. Organizátoři přinutili zpěvaččiny rodiče, aby si sedli do zadních řad, a na jejich místa usadili bělochy.

  Koncert začal. A zpěvačka odmítla zpívat, dokud nebude mít rodiče zpět v první řadě.

  Všichni tito lidé byli černoši. Byli a ti, kteří stále žijí, jsou a budou odvážní – při svém postoji ve společnosti vědí, že bílí by je mohli i zabít, a přesto bojují za práva afro-američanů.

  Někdy opravdu chybí ono pruhované pyžamo a koncentrační tábory. Někteří lidé bojují za to, aby se nikdy neopakovala zvěrstva druhé světové války spáchaná na Židech, a přitom nechají dopustit takovéhle věci.

  Opravdu záleží na tom, jakou má kdo barvu kůže?

  Pro Alíkoviny, 8. 6. 2020.

  P. S: Neříkám, že všichni černoši jsou svatoušci a jsou hodní, pracovití, skromní apod. a běloši je týrají jen kvůli barvě kůže. Samozřejmě je spousta takových, kteří nechtějí pracovat, chtějí brát peníze jen tak pro nic za nic, pašují drogy nebo jsou jinak... jak to říct... vadní.

  P. S. S: Vím, že ten obrázek je hrozný, ale já jsem prostě neschopná najít u fotografie autora... A to jsem měla vybraný takový hezký. :-D

  P. S. S. S: Do úvodu jsem to nechtěla psát, a někde v článku mi to nesedělo, tak to píšu sem: Neříkám ani, že George Floyd byl svatoušek. Zrovna Floyd ne, údajně měl nějaký... incident s drogami a mířil pistolí na břicho těhotné ženě. Takže bych to řekla asi takto: Floyd se stal jakýmsi symbolem proto, co na něm bylo spácháno, ne za to, že to byl nevinný, ubohý, utlačovaný černoch – protože zrovna to rozhodně nebyl.

  Doufám, že se vám článek líbil a že v něm nenajdete nějaké mé hloupé chyby jako v tom minulém. :-)

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (27)

  Příspěvek z 19. června v 9:23.
  Gigisuška v něm napsala:

  Rasismus je zlá věc.
  Děkuji za super článek. 5 tlapek

  Příspěvek z 1. listopadu 2020 v 11:07.
  Kar0lína v něm napsala:

  Opravdu velmi hezký a stručný článek děkuji že jsi ho napsala. :-)

  Příspěvek z 23. října 2020 ve 21:17.
  –MM– v něm napsal:

  Míca_skaut: Vnímáš stíhání a nemoc jako přitěžující nebo jako polehčující okolnost? Obojí se může přihodit komukoliv, o ničem to nevypovídá.

  Covid-19 měl dva měsíce před tím. Nenašel jsem nikde informaci o tom, jak dlouho byl stíhán, jen to, že byl dříve ve vězení – to už o něčem vypovídat může, pokud člověk věří ve funkčnost soudů a v nefunkčnost nápravných zařízení. :->